A tél ne legyen hízókúra

Megdőlni látszik az a városi legenda, miszerint télen nehezebb ételekre van szükségünk, mint nyáron. A dietetikusok szerint inkább könnyen emészthetőkre.

2012. 02. 15. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne fogyasszunk zsíros étket!

Azoknak, akik kint a hidegben egész nap fizikai munkát végeznek, valóban több kalóriára van szükségük ahhoz, hogy felfűtsék a szervezetüket. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pluszenergiát a szükségesnél nagyobb mennyiségű és zsíros ételekből kellene fedezniük. Ehelyett olyan idényjellegű, nagy energiatartalmú és tápértékű ételeket tanácsos fogyasztani, amelyeket például káposztából, burgonyából, lencséből és babból lehet készíteni. A gabonafélékkel is fűthetjük szervezetünket, de lehetőleg teljes kiőrlésű gabonából készült, nem cukros és nem zsíros pékárukkal. Melegítő hatásuk van a hüvelyeseknek, a sovány húsféléknek, a halaknak, a növényi olajoknak és olajos magvaknak is. Aki egész nap az utcán vagy fűtetlen helyiségben tartózkodik, ügyeljen arra, hogy többször, kis mennyiségeket egyen. Így nem terheli meg az emésztőrendszerét, és a szervezetnek több energiája marad a hőtermelésre.

Több C-vitamint fogyasszunk!

A C-vitamin karbantartja a keringést és erősíti az ellenálló képességet. Hiányában vérellátási zavarok léphetnek fel, emiatt könnyebben kezdünk el fázni, arról nem is beszélve, hogy nélküle csökken egyes immunsejtek aktivitása, így könnyebben megbetegszünk.

Inkább csípjen, mint becsípjen!

A csípős fűszerektől ugyanúgy kimelegszünk, mint a pálinkától. Ezért használjuk bátrabban a fűszereket: a chili, a Cayenne bors, a fokhagyma vagy fahéj kellemesen fűtenek és egyúttal az immunrendszert is erősítik. Az azonban tévhit, hogy az alkohol majd alaposan felmelegít. Valójában a tömény alkoholos italok egy-két perc melegségérzet után növelik a hőleadást, ezzel elősegítik a kihűlést. Napi egy pohár jó minőségű bor megengedett, de ez se forralt legyen, hiszen az tele van cukorral.

Napi két liter folyadék télen is!

A hidegben kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, ezért tudatosan figyeljünk arra, mennyit iszunk! A tea gazdag antioxidáns-forrás, így amellett, hogy felmelegít, még az immunrendszerre is jótékony hatással van, persze ha nem szeretnénk narancsbőrt, lehetőleg ezt is cukor hozzáadása nélkül igyuk. Ha nem iszunk eleget, a bőrünk is sokkal hamarabb kiszárad.

Az irodában mindig nyár van

A jól fűtött irodákban dolgozóknak végképp nincs szükségük pluszkalóriákra (zsírra, cukorra, szénhidrátra), mert annak csak hízás lesz az eredménye.
Aligha jelent újdonságot bárkinek is, hogy a mozgás, a sport hőt szabadít fel a szervezetben, így segít védekezni a nagy hidegben. Ám aki síeléskor zsírban gazdag, kiadós menüt választ a pálya menti hüttékben, mindennap alkoholt (például forralt bort) iszik, sőt este jól bevacsorázik, ne csodálkozzon, hogy pár kiló súlyfelesleggel tér vissza az aktív pihenésből. Nem mozog ugyanis annyit, hogy ezt a tetemes többletkalóriát el is égesse – mondják a dietetikusok.

Fogyókúrát majd tavasszal!

Ha karcsúságunk megtartása valamiért mégsem sikerült, lehetőleg ne télen kezdjük el fogyókúrázni, vagy legalábbis ne olyan módszert válasszunk, ami koplalással jár. Az éhes ember sokkal fázékonyabb, hiszen a szervezetnek energiára van szüksége a hőtermeléshez. Maradjunk a rendszeres sportnál, az igényesen megválasztott ételeknél, és a „vacsorára csak egy almát, és azt se hat után” módszerénél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.