A nemrég megyénként létrehozott civil mentőszervezetek nemzeti minősítő gyakorlatának harmadik állomására egy pilisvörösvári horgásztavon került sor a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szervezésében. Ezúttal egy árvízi helyzetet modelleztek. A horgásztanyák játszották a vízben álló házak szerepét, a Magyar Vöröskereszt önkéntesei pedig a segítségért kiabáló, gyakran sérült árvízkárosultak figuráját alakították.
Az 56 órás gyakorlat során előzőleg gázrobbanást, balesetet és tömegpánikot szimuláltak úgy, hogy a mentőcsoport tagjai egyszerre tapasztalták meg az áldozatok viselkedését, reakcióit a katasztrófák helyszíneinek valamennyi jellegzetességeivel együtt. A vizsga részeként a különböző csoportok együttműködési képességét is tesztelték.
A Közép-Magyarország régiót érintő katasztrófák és veszélyhelyzetek felszámolására létrehozott Pilis Mentőcsoport különböző alegységekből (felderítő, kutató, technikai mentő, búvár és vízi mentő, logisztikai, illetve pszichoszociális alegység) áll. Az alegységeket katasztrófaelhárításban érdekelt három nagy múltú civil szervezet (Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, Pilisvörösvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület és Magyar Vöröskereszt) munkatársaiból alakították ki. Bár nem hivatásosok alkotják a Pilis Mentőcsoportot, katasztrófahelyzetben ugyanazon feladatokat kell ellátniuk, mint a hivatásosoknak. Ez utóbbiak ugyanis természeti katasztrófák idején képtelenek mindenhol jelen lenni, minden feladatot megoldani. Olyankor nélkülözhetetlenül szükségessé válik az önkéntes mentőcsoportok bevetése.