Hadarnak, dadognak, ki tudja, hányan vannak

Főként a felnőttek dadogásával és hadarásával foglalkozott a Démoszthenész Egyesület pénteki nyílt napja.

2012. 03. 23. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terjed a beszédhiba, mint a vírus, a Démoszthenész Egyesület ezért nem ülhetett ölbe tett kézzel, Üllői úti székhelyén egész napos, ingyenes beszédvizsgálatot hirdetett. Mint Kovács Benedek, az egyesület logopédusa az MNO-nak elmondta, sokan azt gondolják, a 18 év betöltésével véget érnek a beszéd javításának lehetőségei, csak azért, mert törvényileg nincsen szabályozva a kérdés.

– Erre a napra gyermekeken kívül felnőtteket is vártunk, voltak, akik csoportosan jelentkeztek be. Azt vettük észre, hogy bizony a felnőttek körében is egyre nő az igény arra, hogy helyesen beszéljenek – osztotta meg tapasztalatait a szakember. Hogy melyik típusú hiba a „legdivatosabb” manapság, Kovács Benedek habozás nélkül tudja a választ. – A „disz”-ek, főként a diszlexia nagyon elterjedt; csökkenő tendenciáról semmiképpen sem beszélhetünk, és már gyerekkortól oda kell figyelni.

A pénteki vizsgálat alkalmával két területre különleges figyelmet fordítottak: a felnőttdadogás és -hadarás problémájára. A hétköznapokban a Démoszthenésszel önsegítő csoportoknak biztosítanak lehetőséget a gyógyulásra, és színjátszókörük is van, ahol logopédus és beszédtechnika-tanár áll rendelkezésre.

Rejtélyes számok

Hogy országosan hány embert érint a beszédhiba, Kovács Benedek nem tudta megmondani, de erre is van magyarázat. – Még csak megbecsülni sem lehet, a 18 év fölöttiek ugyanis kikerülnek a rendszerből, ezért fontos, hogy ennek a napnak az eredményeit majd kiértékeljük.

Felnőttkorban általában a tanulással kapcsolatban már sokkal szégyellősebbek az emberek, ezért a fiatal szakembertől azt is megkérdeztük, javít-e beszédhibánkon, ha autodidakta módon, az otthon csendjében állunk neki a „gyomlálásnak”.

– Jó gyakorlatnak tekinthető, ha tagoltan, lassan felolvasunk, de dadogásnál, illetve hadarásnál ez nem hatásos, szakemberhez kell fordulni. Egyénileg kisebb artikulációs problémákon lehet segíteni: olvasunk és visszahallgatjuk diktafonnal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.