A történtek előzménye, hogy a Magyar Annapurna Expedíció – Erőss Zsolt, Kollár Lajos, Mécs László és Horváth Tibor – március 28-án elindult Budapestről, hogy megmássza a Himalája egyik legveszélyesebb hegyét, az Annapurnát.
Május elején az expedíció tagjait tragédia érte: Horváth Tibort ereszkedés közben elsodorta egy lavina, és meghalt.
A magyar hegymászókkal tartott az Annapurnára Földes András, a Himalaja.blog.hu szerzője is, akinek nagy port kavart pénteki, Sokkoló nap végén ért le Erőss Zsolt című, a hegymászó leérkezését bemutató bejegyzése, amelyet idézve több médium is arról cikkezett, cserbenhagyták Erőss Zsoltot társai.
Méltatlannak tartják
A bejegyzésre és az annak alapján születő cikkekre mind Erőss Zsolt, mind Mécs László reagált az MTI-nek. Erőss Zsolt a következőket írta: „Erőss Zsoltot cserbenhagyták címmel jelentek meg bulvárhírek a hegyről való levonulásom kapcsán. Ettől és a cikkek tartalmától expedíciós társaimmal együtt elhatárolódunk, és méltatlannak tartjuk.”
Néhány órával később Mécs László is eljuttatta az MTI-hez Az írástudó árulása című közleményét, amelyet azzal kezd, hogy mérhetetlenül méltatlannak és gyalázatosnak tartja azt a helyzetet, hogy amikor elvesztett hegymászótársukat gyászolják, akkor ahelyett, hogy összetartást, kegyeletet tanúsítanának, vitatkoznia, bizonygatnia, vádolnia kell.
Messzire ment
„Sokáig szemet hunytam a Himalaja.blog.hu (írója Földes András) hangvétele, stílusa, egyoldalú beállításai, pártossága, apró csúsztatásai felett. Május 10-i bejegyzésében azonban olyan messzire ment – a valóságot eltorzítva, meghamisítva, egyoldalúan állítva be – lejáratásunkban, hogy kénytelen voltam tollat ragadni” – írta.
Mécs László visszatetszőnek és kegyeletsértőnek nevezi, hogy társuk, Horváth Tibor eltűnése, balesete után Földes András „ilyen könnyed, bulváros, jópofáskodó, szerénytelen, excentrikus, magát és Erőss Zsoltot tömjénező írást közöl ahelyett, hogy csöndesen az elvesztett társra emlékezne, annak emlékét ápolná”.
A hegymászó visszautasítja a bejegyzésben foglaltakat – amelyeknek „az az üzenete, hogy Erőss Zsoltot cserbenhagyták a társai” –, emlékeztetve, hogy Kollár Lajos nem mászótag az expedícióban, ő pedig ugyan az előző nap elindult Erőss Zsolt elé, ám a rossz körülmények miatt vissza kellett térnie az alaptáborba, és a csaknem 11 órás hótaposás a nehéz hátizsákkal elfárasztotta, így másnap reggel nem volt jó állapotban, ráadásul valamilyen betegség is bujkált benne.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!