140 kilót fogyott Litkey hajója + Videó

Idén egy slank katamarán fedélzetén próbálkozik Litkey Farkas a Kékszalagon. A szélről egyelőre semmit nem tudni, a vízállás viszont alacsony.

2012. 06. 18. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

25 négyzetméternyi vitorla, ez talán a legfontosabb követelmény az idei részvételhez, merthogy páros év van, bárki mehet! Negyvennegyedik alkalommal, bő 600 egység (3000 versenyző) részvételével július 5-én 9-kor, hagyományosan Balatonfüredről startol a Kékszalag, Európa legnagyobb, leggazdagabb múltú és legismertebb tókerülő vitorlásversenye. Az 1934 óta kétévente, majd az ezredforduló óta évente megrendezett verseny szabályai az idők során átmentek kisebb-nagyobb módosulásokon, de az idei megmérettetés már a „főpróbája” a 2013-as nagy nyitásnak, amikor is majd minden Kékszalagra szabadon nevezhet bárki a biztonsági követelmények betartásával.

Ha rá is röppennek celebek, illetve milliárdosok, a Kékszalag mozgatórugója mindig ez marad: a természet erőit az emberi erőfeszítés hogyan állítja saját teljesítményének szolgálatába. Éppen ezért a vitorlázás világsztárjai mellett sok olyan induló is lesz a verseny 29 (!) kategóriájában, akiknek a céljuk nem is más, mint a (légvonalban) 145 kilométeres táv 48 óra alatti teljesítése – ebből nem lehet kicsúszni, mert egyrészt két nap teljes szélcsend igen ritka a Balatonon, másrészt július 7-én reggel 7-kor lezárják a Balatonboglár–Révfülöp folyosót a Balaton-átúszás miatt, aki kicsivel később nem ér át Füredre, azt kihúzzák.

– A víz most kicsit alacsonyabb, mint az utóbbi években, ennek ellenére nem kellett rövidebbre húzni a pályát – tudta meg az MNO Szoják Balázstól, a Kékszalag versenyigazgatójától, aki azt is elmondta, olyan szintű biztonsági készenlét lesz, mint bármelyik tengeri versenyen. A szolgáltatásokat tovább sorolva hozzátette még, hogy a Kékszalag.hu honlapon folyamatosan HD minőségű képi és videofelvételeket tesznek majd közzé. A megmérettetés leginkább közösségteremtő élét az adja meg, hogy egyszeri rajtengedéllyel tényleg bárki benevezhet, a feltételek részleteit csak el kell olvasni a portálon.



Biztonság

A biztonságba bevonják egyébként a katasztrófavédelmet is, és rendelkezésre áll az úgynevezett 22-es és 28-as nautikai csatorna, amin folyamatos tájékoztatást kapnak a hajósok a szélhelyzetről – már most.

Lesznek persze idén is nagy esélyesek, a szakma egységesen amondó, hogy katamarán lesz a győztes. Erre próbál – hűséges típusként – rácáfolni Rauschenberger Miklós, aki a 12,7 méteres Principessát vezeti majd. Nemrégiben a Fehérszalagon – a Kékszalag távjának harmadát kitevő, a Balaton keleti medencéjében rendezett versenyen – éppen kéttestűeket tréfált meg, persze nem tagadja ő sem, hogy a katamarán a Kékszalagon már más dimenzió lesz. Vándor Róbert ehhez igazodva teszteli már jó rég óta szójátékos One d\'Or nevű katamaránját, de hozzáteszi, a gyakorlásból sosem lesz elég. Ő nemrég a Boden-tavon versenyzett, és ha jól verte hírét a magyar vitorlázásnak, jó néhány egységet elcsal hozzánk július elején. Győzelemre tör idén is a tízszeres győztes és abszolút címvédő Litkey Farkas, aki szintén katamaránnal megy; bundára ne gondoljon senki, aki elolvassa a verseny reklámjában a róla szóló részt, miszerint 2012-ben ő már meg is nyerte a Kékszalagot. Litkey 140 kilót „fogyasztott” hajóján egyébként nem lesz olyan mannschaft, aki nem nyert korábban Kékszalagot.

Szél?

Lehet persze akármilyen jól épített egy hajó vagy képzett, dörzsölt, nagy Balaton-ismerő a kormányos, ha az időjárás nem fogadja kegyeibe. Fodor Zoltán meteorológustól azt tudtuk meg, július 2-ig a szélről semmi biztosat nem mondhat, így azt sem, dőlhet-e a rekord, amihez egyenletes középerős szél kellene, mondjuk egy katamaránnak.

–  A meteorológiai szolgálat honlapján számítógépes előrejelző modelleket fogunk majd futtatni, de csak néhány nappal a Kékszalag előtt – üzeni a vitorlázókat nem túlzottan megnyugtatva a szakember, kiemelve viszont, hogy a tavalyi évben bár első este óriási vihar csapott le a mezőnyre, a 300 mentés balesetmentesen lezajlott, köszönhetően a viszonylag pontos prognózisnak is.

Ehhez szorosan kapcsolódik a részleteiben kicsit talán homályos, és egyesek által megkérdőjelezett rekord is: A Nemere II 10 óra 40-es, szakállas csúcsát 57 éve nem tudják megdönteni. A 75-ös cirkáló felújítva, átépítve egyébként ma is versenyez. Litkeyn és a Nemere II-n kívül van még egy legenda: a Tramontána nevű, 8R Yacht osztályú hajó, amelyet hét alkalommal vezettek diadalra a Kékszalagok dicső történelmében 1940 és 1989 közt, ebből ráadásul 1940-ben és \'42-ben egy asszony, bizonyos Kultsár Istvánné Gordon Evelyn. Az erősebbik nem becsületét a kormányosként szintén két győzelmet szerző Bucsy Balázs menti. Ha a szabályok és a résztvevők korlátozása folyamatosan változott is, az útvonal sosem: mindig a Balatonfüred–Balatonkenese–Siófok–Keszthely–Balatonfüred útvonalat tették meg a versenyzők.

Jótékony célokat már másodszor szolgál a verseny: a tavalyi évihez hasonlóan idén is a Hospice Alapítványt támogatják a résztvevők, ezáltal boldogabbá válnak jó néhány daganatos gyermek utolsó napjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.