25 négyzetméternyi vitorla, ez talán a legfontosabb követelmény az idei részvételhez, merthogy páros év van, bárki mehet! Negyvennegyedik alkalommal, bő 600 egység (3000 versenyző) részvételével július 5-én 9-kor, hagyományosan Balatonfüredről startol a Kékszalag, Európa legnagyobb, leggazdagabb múltú és legismertebb tókerülő vitorlásversenye. Az 1934 óta kétévente, majd az ezredforduló óta évente megrendezett verseny szabályai az idők során átmentek kisebb-nagyobb módosulásokon, de az idei megmérettetés már a „főpróbája” a 2013-as nagy nyitásnak, amikor is majd minden Kékszalagra szabadon nevezhet bárki a biztonsági követelmények betartásával.
Ha rá is röppennek celebek, illetve milliárdosok, a Kékszalag mozgatórugója mindig ez marad: a természet erőit az emberi erőfeszítés hogyan állítja saját teljesítményének szolgálatába. Éppen ezért a vitorlázás világsztárjai mellett sok olyan induló is lesz a verseny 29 (!) kategóriájában, akiknek a céljuk nem is más, mint a (légvonalban) 145 kilométeres táv 48 óra alatti teljesítése – ebből nem lehet kicsúszni, mert egyrészt két nap teljes szélcsend igen ritka a Balatonon, másrészt július 7-én reggel 7-kor lezárják a Balatonboglár–Révfülöp folyosót a Balaton-átúszás miatt, aki kicsivel később nem ér át Füredre, azt kihúzzák.
– A víz most kicsit alacsonyabb, mint az utóbbi években, ennek ellenére nem kellett rövidebbre húzni a pályát – tudta meg az MNO Szoják Balázstól, a Kékszalag versenyigazgatójától, aki azt is elmondta, olyan szintű biztonsági készenlét lesz, mint bármelyik tengeri versenyen. A szolgáltatásokat tovább sorolva hozzátette még, hogy a Kékszalag.hu honlapon folyamatosan HD minőségű képi és videofelvételeket tesznek majd közzé. A megmérettetés leginkább közösségteremtő élét az adja meg, hogy egyszeri rajtengedéllyel tényleg bárki benevezhet, a feltételek részleteit csak el kell olvasni a portálon.
Biztonság
A biztonságba bevonják egyébként a katasztrófavédelmet is, és rendelkezésre áll az úgynevezett 22-es és 28-as nautikai csatorna, amin folyamatos tájékoztatást kapnak a hajósok a szélhelyzetről – már most.
Lesznek persze idén is nagy esélyesek, a szakma egységesen amondó, hogy katamarán lesz a győztes. Erre próbál – hűséges típusként – rácáfolni Rauschenberger Miklós, aki a 12,7 méteres Principessát vezeti majd. Nemrégiben a Fehérszalagon – a Kékszalag távjának harmadát kitevő, a Balaton keleti medencéjében rendezett versenyen – éppen kéttestűeket tréfált meg, persze nem tagadja ő sem, hogy a katamarán a Kékszalagon már más dimenzió lesz. Vándor Róbert ehhez igazodva teszteli már jó rég óta szójátékos One d\'Or nevű katamaránját, de hozzáteszi, a gyakorlásból sosem lesz elég. Ő nemrég a Boden-tavon versenyzett, és ha jól verte hírét a magyar vitorlázásnak, jó néhány egységet elcsal hozzánk július elején. Győzelemre tör idén is a tízszeres győztes és abszolút címvédő Litkey Farkas, aki szintén katamaránnal megy; bundára ne gondoljon senki, aki elolvassa a verseny reklámjában a róla szóló részt, miszerint 2012-ben ő már meg is nyerte a Kékszalagot. Litkey 140 kilót „fogyasztott” hajóján egyébként nem lesz olyan mannschaft, aki nem nyert korábban Kékszalagot.
Szél?
Lehet persze akármilyen jól épített egy hajó vagy képzett, dörzsölt, nagy Balaton-ismerő a kormányos, ha az időjárás nem fogadja kegyeibe. Fodor Zoltán meteorológustól azt tudtuk meg, július 2-ig a szélről semmi biztosat nem mondhat, így azt sem, dőlhet-e a rekord, amihez egyenletes középerős szél kellene, mondjuk egy katamaránnak.
– A meteorológiai szolgálat honlapján számítógépes előrejelző modelleket fogunk majd futtatni, de csak néhány nappal a Kékszalag előtt – üzeni a vitorlázókat nem túlzottan megnyugtatva a szakember, kiemelve viszont, hogy a tavalyi évben bár első este óriási vihar csapott le a mezőnyre, a 300 mentés balesetmentesen lezajlott, köszönhetően a viszonylag pontos prognózisnak is.
Ehhez szorosan kapcsolódik a részleteiben kicsit talán homályos, és egyesek által megkérdőjelezett rekord is: A Nemere II 10 óra 40-es, szakállas csúcsát 57 éve nem tudják megdönteni. A 75-ös cirkáló felújítva, átépítve egyébként ma is versenyez. Litkeyn és a Nemere II-n kívül van még egy legenda: a Tramontána nevű, 8R Yacht osztályú hajó, amelyet hét alkalommal vezettek diadalra a Kékszalagok dicső történelmében 1940 és 1989 közt, ebből ráadásul 1940-ben és \'42-ben egy asszony, bizonyos Kultsár Istvánné Gordon Evelyn. Az erősebbik nem becsületét a kormányosként szintén két győzelmet szerző Bucsy Balázs menti. Ha a szabályok és a résztvevők korlátozása folyamatosan változott is, az útvonal sosem: mindig a Balatonfüred–Balatonkenese–Siófok–Keszthely–Balatonfüred útvonalat tették meg a versenyzők.
Jótékony célokat már másodszor szolgál a verseny: a tavalyi évihez hasonlóan idén is a Hospice Alapítványt támogatják a résztvevők, ezáltal boldogabbá válnak jó néhány daganatos gyermek utolsó napjai.