A Tokió nyugati részén található Fucsu börtön elfekvőgyárnak nevezett helyiségében – egy japán stílusú, tatamival berendezett szobában – nyolc idős ember él együtt, napközben papírzacskók készítésével foglalatoskodnak. Egy börtönőr állítása szerint az intézet számos cégnél érdeklődött, mire sikerült munkát találnia az idős elítélteknek. „Ez kényszermegoldás. Az idősek lassan mozognak, és nem képesek lépést tartani a csoportos foglalkozásokkal” – mondta a lapnak.
A japán igazságügyi minisztérium adatai szerint míg a börtönlakók száma 2006 óta folyamatosan csökken a szigetországban, addig az idős rabok egyre többen vannak: 2001 óta közel háromszorosára nőtt a 70 év feletti elítéltek száma. 2011-ben a 61 ezer japán rab közül több mint 2500-an 70 évnél idősebbek voltak.
Idős bűnelkövetők
Ez elsősorban az idős bűnelkövetők számának növekedésére vezethető vissza: korábbi kormányjelentések szerint az utóbbi években jelentősen megszaporodtak az 65 éven felüliek által elkövetett bűncselekmények. 2002 és 2010 között 30 százalékkal csökkent az emberölések száma Japánban, az idősek által elkövetett gyilkosságok száma viszont 47 százalékkal emelkedett. A testi sértéseket illetően 570 százalékkal nőtt az idős tettesek száma, a bolti lopásoknak pedig egynegyedét követik el a 65 éven felüliek a szigetországban.
„A fejlett országok közül egyedül Japánban ilyen magas az idős elítéltek aránya” – mondta a Jomiuri Simbunnak Hamai Koicsi, a Rjukoku egyetem professzora.
A jelenség – amelynek okaként az idősek alacsony jövedelmét, romló egészségi állapotát és a meglazult emberi kapcsolatokból eredő elszigeteltséget említik – immár a börtönökben is komoly gondokat okoz.
A Fucsu börtönben 172 hetven évnél idősebb elítélt tölti büntetését, többségük visszaeső. Közülük egyre többen szorulnak orvosi ellátásra, egyesek pedig semmilyen fizikai aktivitásra nem képesek koruk és betegségeik miatt. A szigetország börtöneiben összesen 765 ágyhoz kötött ember van, háromnegyedük 65 éven felüli.
Elszigeteltség, visszaesők, költségek
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!