Milyen tanácsokat ad a tűzoltóság a fűtésszezonra? Hogyan előzzük meg a bajt, és mire ügyeljünk az új fűtőtestek üzembe helyezésénél? A szén-monoxid-mérgezésről bővebben itt olvashat, az MNO tűzbiztonsággal kapcsolatos kérdéseire Hajdu Márton százados, a katasztrófavédelem helyettes szóvivője válaszolt.
„A lakóingatlan típusától függetlenül az első és legfontosabb teendő a rendszeres karbantartási munkálatok és időszakos műszaki biztonsági felülvizsgálatok elvégzése. Ezeket a munkálatokat mindig bízzuk megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberre. Ugyanez igaz azokra az esetekre is, amikor valamilyen rendellenességet vagy meghibásodást tapasztalunk a berendezésen, illetve a működése közben. A fűtőberendezések karbantartása mellett legalább olyan fontos odafigyelni a kéményekre, illetve a teljes égéstermék-elvezető rendszerre. Meghibásodás esetén az égéstermék visszajuthat a lakótérbe, ami mérgezéshez vagy súlyosabb esetben tragédiához vezethet.”
Halálos lehet a szabálytalan beüzemelés
„A tüzelőberendezés beüzemeléséhez kérjék szakember segítségét, és minden esetben legyenek figyelemmel az ingatlan műszaki paramétereire. Csak a használatbavételi engedélynek megfelelően lehet fűtőberendezéseket telepíteni, illetve a szükséges szakhatósági engedélyeknek megfelelően lehet a fűtési rendszert kialakítani. Itt fontos megjegyezni, hogy a korábbi balesetek elemzése alapján egyértelműen azt lehet mondani, hogy az esetek nagy részét a szabálytalan kivitelezés okozta, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása, valamint a szellőzőelemek lezárása mellett.”
A szabályosan kivitelezett és beüzemelt fűtőberendezés is okozhat tragédiát. A legfontosabb, hogy ne tároljunk, illetve ne helyezzünk el éghető anyagokat a fűtőberendezés közelében. Egy szőnyegre vagy függönyre kipattanó szikra könnyen okozhat az egész lakásra kiterjedő tüzet, fejtette ki a szóvivő.
Fontos a szén-monoxid-riasztó
„Jelenleg sokféle szén-monoxid- és más füstjelző berendezés kapható a boltokban. Célszerű az épület adottságainak, az ott lakók életvitelének legmegfelelőbb készüléket beszerelni. A legfontosabb szempont, hogy biztonságosan tudjuk használni a fűtőberendezéseket, és baj esetén azonnal végre tudjuk hajtani a szükséges óvintézkedéseket. Alkalmazásuk mindenféleképpen javasolt, hiszen a szén-monoxid veszélye abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, nem irritáló gáz, amely megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson. Ezek az érzékelők ebből a szempontból a legbiztosabb háztartási megoldást jelentik” – mondta az MNO kérdésére Hajdu Márton.