Hogy ne legyen halálos a fűtésszezon?

A kipattanó szikra hatalmas pusztítást tud végezni otthonunkban, ha nem vagyunk elővigyázatosak. Jó tanácsok a fűtésszezonra a szakértőtől.

tt
2012. 10. 19. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen tanácsokat ad a tűzoltóság a fűtésszezonra? Hogyan előzzük meg a bajt, és mire ügyeljünk az új fűtőtestek üzembe helyezésénél? A szén-monoxid-mérgezésről bővebben itt olvashat, az MNO tűzbiztonsággal kapcsolatos  kérdéseire Hajdu Márton százados, a katasztrófavédelem helyettes szóvivője válaszolt.

„A lakóingatlan típusától függetlenül az első és legfontosabb teendő a rendszeres karbantartási munkálatok és időszakos műszaki biztonsági felülvizsgálatok elvégzése. Ezeket a munkálatokat mindig bízzuk megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberre. Ugyanez igaz azokra az esetekre is, amikor valamilyen rendellenességet vagy meghibásodást tapasztalunk a berendezésen, illetve a működése közben. A fűtőberendezések karbantartása mellett legalább olyan fontos odafigyelni a kéményekre, illetve a teljes égéstermék-elvezető rendszerre. Meghibásodás esetén az égéstermék visszajuthat a lakótérbe, ami mérgezéshez vagy súlyosabb esetben tragédiához vezethet.”

Halálos lehet a szabálytalan beüzemelés

„A tüzelőberendezés beüzemeléséhez kérjék szakember segítségét, és minden esetben legyenek figyelemmel az ingatlan műszaki paramétereire. Csak a használatbavételi engedélynek megfelelően lehet fűtőberendezéseket telepíteni, illetve a szükséges szakhatósági engedélyeknek megfelelően lehet a fűtési rendszert kialakítani. Itt fontos megjegyezni, hogy a korábbi balesetek elemzése alapján egyértelműen azt lehet mondani, hogy az esetek nagy részét a szabálytalan kivitelezés okozta, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása, valamint a szellőzőelemek lezárása mellett.”

A szabályosan kivitelezett és beüzemelt fűtőberendezés is okozhat tragédiát. A legfontosabb, hogy ne tároljunk, illetve ne helyezzünk el éghető anyagokat a fűtőberendezés közelében. Egy szőnyegre vagy függönyre kipattanó szikra könnyen okozhat az egész lakásra kiterjedő tüzet, fejtette ki a szóvivő.

Fontos a szén-monoxid-riasztó

„Jelenleg sokféle szén-monoxid- és más füstjelző berendezés kapható a boltokban. Célszerű az épület adottságainak, az ott lakók életvitelének legmegfelelőbb készüléket beszerelni. A legfontosabb szempont, hogy biztonságosan tudjuk használni a fűtőberendezéseket, és baj esetén azonnal végre tudjuk hajtani a szükséges óvintézkedéseket. Alkalmazásuk mindenféleképpen javasolt, hiszen a szén-monoxid veszélye abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, nem irritáló gáz, amely megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson. Ezek az érzékelők ebből a szempontból a legbiztosabb háztartási megoldást jelentik” – mondta az MNO kérdésére Hajdu Márton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.