Minden ötödik rákos beteg belehal

Elemészti magát – új értelmet nyer a mondás német rákkutatók eredményei szerint.

UDM
2013. 01. 28. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok eddig kutatták az okát, miért vált ki a rák egyben kóros fogyást is, ám most heidelbergi rákkutatók egereken végzett kísérletek során kimutatták, hogy a máj fontos szerepet játszik ebben a folyamatban: a tumor aktiválja a szerv egyik központi „gépkapcsolóját”, amely csökkenti a vérzsírszintet és ezáltal kóros fogyást vált ki.

„A kórosan lefogyott betegeknél gyakran májgyulladás is kimutatható – emiatt kezdtük vizsgálni ezt a szervet” – magyarázta Stephan Herzig kutatásvezető. A tudósok megállapították, hogy a rákbeteg egereknél a zsírmáj mellett extrém alacsony vérzsírszint is jelentkezett, tehát hiányzott a test legfontosabb energiaforrása. A rákos egér mája csak nagyon kevés VLDL-t (very low density lipoprotein) választ ki, pedig ez az anyag lenne felelős a zsír szállításáért a szervezetben.

Megállítható a kóros fogyás?

„Ez egyértelmű bizonyíték arra, hogy egy, a májban található, központi génkapcsoló okozza a kórós fogyást” – mondja Herzig. A kutató és csapata ezért azon kapcsolófehérjék közti különbségek vizsgálatára összpontosítottak, amelyek a génaktivitást és ezáltal a máj energia-anyagcseréjét irányítják. És valóban: a rákos rágcsálók májában nagyobb mennyiségben mutatták ki a TSC22D4 génkapcsoló fehérjét, mint egészséges kortársaikban. Hogy megvizsgálhassák a működését, a kutatók kikapcsolták a TSC22D4 fehérjét. A szerv ezután újra kielégítő mennyiségű VLDL-t állított elő, és az állatok vérzsírszintje is emelkedett.

„A mi eredményeink igazolják elsőként, hogy az extrém mértékű testsúlyvesztést központilag a máj szabályozhatja” – állítja Stephan Herzig. „Emellett azt is tudjuk, hogy a TSC22D4 az emberek májsejtjeiben pontosan úgy hat, mint a vizsgált állatokban. Arra is lehet bizonyíték, hogy a génkapcsoló az anyagcsere bomlástermékeivel vezérelhető, így a kóros fogyást lassíthatja. Ám ezt az állítást még nem támasztják alá vizsgálatok, a következő lépésben fog erre sor kerülni” – magyarázza Herzig.


A rákbetegek 20 százaléka a súlyveszteségbe hal bele

A rák típusától függően a páciensek akár 70 százalékát is érintheti a kóros fogyás. Különösen sok betegnél jelentkezik bél-, illetve tüdőrák kísérőbetegségeként. Ők olykor a testzsír és a vázizomzat tömegének akár 80 százalékát is elvesztik. Nem elég, hogy az izomtömeg csökkenése miatt a betegek gyengének érzik magukat, de gyógyulás esélyeik is romlanak. Szakemberek véleménye szerint a rákos halálesetek mintegy húsz százaléka az extrém mértékű fogyásra vezethető vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.