A dohányzási tilalom kedvező hatása a magzatra

Belga kutatócsoport megállapította, hogy a dohányzás betiltása óta drasztikusan csökkent az asztmarohamos gyerekek száma.

KZ
2013. 02. 17. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól ismert tény, hogy a terhesség alatti dohányzás befolyásolhatja az anyaméhben fejlődő magzat növekedését, megrövidítheti a terhesség idejét, sőt a passzív dohányzás is hatással van a születésre – arról azonban mindeddig keveset tudtunk, hogy milyen hatása lehet a dohányzás betiltásának a koraszülési arányra.


A belga Hasselt Egyetemen dolgozó Tim Nawrot és kutatócsoportja a 37. hét előtti koraszülések arányának alakulását vizsgálta 2002 és 2011 között, a dohányzást tiltó törvények bevezetése előtt és után.
Belgiumban három fázisban lépett életbe a dohányzási tilalom: 2006 januárjában a nyilvános helyeken és a munkahelyeken, 2007 januárjában az éttermekben, 2010 januárjában pedig ételt is felszolgáló bárokban vezették be. Az egymást követő tiltások bevezetése után egyértelműen megfigyelhető volt a koraszülések kockázatának csökkenése – írták a kutatók a British Medical Journal című szaklapban pénteken megjelent tanulmányban, amely szerint az eredmény alátámasztja azt a feltevést, hogy a dohányzási tilalmaknak már a korai életre is kedvező hatásuk van.


A belga csoport több mint 606 ezer, nem ikerként született csecsemő adatait dolgozta fel, akik a terhesség 24. és a 44. hete között jöttek világra Flandriában. Megállapították, hogy 2007 januárja után 3,13 százalékos csökkenés jelentkezett a koraszülések kockázata tekintetében, 2010 januárja után pedig további 2,65 százalékos visszaesést mutattak ki.


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a dohányzás évente világszerte hatmillió ember haláláért tehető felelőssé, beleértve hatszázezer passzív dohányost. A jelenlegi tendenciák folytatódásával 2030-ra már évi 8 millió halálos áldozatot követelhet a dohányzás. Egy januárban publikált brit tanulmány megállapította, hogy a dohányzási tilalmak életbe léptetése óta drasztikusan csökkent az asztmarohamok miatt kórházba kerülő gyerekek száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.