A felmérést végző kutatók 1990 és 2010 közötti adatok alapján vetették össze tizenhat nyugat-európai ország, illetve Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok betegségi és halálozási mutatóit. A szakemberek megdöbbentőnek és riasztónak minősítették a nagy-britanniai számokat, rámutatva arra, hogy a szigetország még az olyan alapvető, a lakosságot fenyegető egészségügyi kockázatokat sem képes kezelni, mint a magas vérnyomás, a túlsúlyosság, a kábítószer- és az alkoholfogyasztás.
„Mindenki azt hiszi, hogy az ország nagyszerű egészségügyi rendszerrel rendelkezik, kutatóbázisa pedig az egyik legkorszerűbb a világon – mondta Christopher Murray, a seattle-i Washingtoni Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. – Senki sem várta volna, hogy valójában a sor végén kullog Egész egyszerűen elképesztő.”
A jó egészségben tölthető évek számát tekintve Nagy-Britannia a tizenkettedik helyen végzett a vizsgált országok között 68,6 évvel. (Az Egyesült Államok még rosszabb helyezést ért el ezen a téren, állampolgárai 67,9 évi egészséges életre számíthatnak. A sort a finnek zárják 67,3 évvel, az élen Spanyolország áll 70,9 évvel.)
Ami a betegségek okozta halálesetek számát illeti, a britek az utolsó előttiek a listán a légúti fertőzések, a koraszülöttségből adódó komplikációk és a mellrák tekintetében (a legalacsonyabb mutatójú országok szerepelnek legelöl). Bár a 20–54 év közötti korosztályban bekövetkezett idő előtti elhalálozások arányában nem észlelhető lényeges változás, a kutatók elemzése szerint ezen belül megugrott a kábítószer- és alkoholfogyasztás okozta halálesetek száma. Az agyi érkatasztrófa, a szív- és a rákbetegségek a vizsgált államok zömében vezető halálozási oknak számítanak, Nagy-Britannia aránymutatói azonban így is magasabbak a többinél.