A dohányzó nőknél nagyobb a fogveszteség kockázata

A fogmosástól, rendszeres fogorvosi vizsgálattól függetlenül a klimaxon már átesett dohányos nőknél, nagyobb esélye van a fogak elvesztésének, mint a nemdohányzó társaiknál.

KZ
2013. 03. 05. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Journal of the American Dental Association című folyóiratban közölt tanulmány 1106 nő adatait elemezte, akik a Women’ Health Initiative (WHI) elnevezésű nagyszabású amerikai vizsgálat részeként vettek részt benne. Az UB tanulmánya elsőként vizsgálta résztvevőinek teljes dohányzási történetét, lehetőséget teremtve ezzel a menopauza után lévő, dohányzó nők fogvesztésének hátterében álló okok felderítésére. A cigarettázást már régen összefüggésbe hozták a fogvesztéssel az ínysorvadást okozó hatás miatt, ám a menopauza után lévő nőknél a jelenség sokkal súlyosabb, mint az azonos korú dohányzó férfiaknál.

„Függetlenül attól, hogy a nők jobban odafigyelnek a száj higiéniájára – rendyzeresebben mosnak fogat és a fogselyem használata is gyakoribb a férfiaknál, illetve a nők fogorvosi látogatásai is gyakoribbak. A menopauza után lévő nők általában nagyobb fogvesztést tapasztalnak, mint az azonos korú férfiak” – emelte ki a kutatásban részt vevő Xiaodan Mai, az egyetem hallgatója. Az elmúlt évtizedekhez képest bár ma már kevesebb felnőtt veszíti el fogait, de jelezhet súlyosabb problémákat: például az agyi érkatasztrófát, rákra utalhat, ízületi betegségeket és a diabéteszt is diagnosztizálhat az orvos – olvasható a ScienceDaily című ismeretterjesztő hírportálon.

Az eredmények szerint az erős dohányos nők – akik legalább 26 éven át napi egy doboz cigarettát szívtak el – majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be fogvesztésről és több mint hatszor nagyobb eséllyel vesztették el a fogaikat periodontális (fog körüli) betegség miatt, mint azok a társaik, akik sohasem gyújtottak rá. A résztvevők kérdőívben adtak számot dohányzásuk történetéről, átfogó szájvizsgálaton estek át, és beszámoltak minden egyes fogvesztésük okáról. Néhány esetben a páciensek fogorvosi kartonjait is áttekintették a szakemberek.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy a dohányzás kevésbé fontos tényező a fogszuvasodás okozta fogvesztésben. „A periodontális betegség krónikus, gyulladásos állapot, amely összefüggésben lehet a rák kialakulásával” – mondta Mai. A szerzők hangsúlyozták, hogy a cigarettázás előmozdíthatja a periodontális betegségek kialakulását, például az ínysorvadást, és olyan tanulmányokat idéztek, amelyek azt sugallták, hogy a dohányfüstben lévő vegyi anyagok kedvezhetnek a nyál antioxidáló hatását gyengítő baktériumoknak. A nikotinról már korábban megállapították, hogy csökkenti a csontsűrűséget és a csontok ásványianyag-tartalmát, míg az ösztrogén hormonok szintje bizonyítottan alacsonyabb a dohányzó nőknél.

Mai a jövőben azt szeretné vizsgálni, hogy a periodontális betegséggel küzdő dohányosok esetében vajon magasabb-e a kockázata bizonyos ráktípusok kialakulásának, mint a foggal kapcsolatos problémákkal nem küzdő cigarettázóknál. „A periodontális betegség okozta fogvesztés olyan gyakori jelenség a menopauza után lévő nőknél, amely súlyosan érinti a táplálékbevitelüket, külsejüket és egész életminőségüket” – húzta alá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.