Brno, Brünn, Berén: látnivalók a föld alatt is

Brno, Csehország második legnagyobb városában számtalan érdekesség várja a turistákat. A legnagyobb vonzerővel mégis a motoros Grand Prix bír.

2013. 03. 17. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A monda szerint a mai Brnót egy Bryno nevet viselő törzsfőnök alapította: a név egyben lápos, mocsaras vidéket is jelentett, ami meg is felelt az akkori körülményeknek Dél-Moráviában. A régi magyar feljegyzésekben a Berén névvel illették a települést, ma már a legelterjedtebb a cseh Brno, helyenként a német Brünn elnevezés. Brno a Pozsonyt Prágával összekötő autópálya mentén fekszik Csehország délkeleti részén, az ország második legnagyobb városa a maga közel 400 ezer lakosával.

Brno legérdekesebb látnivalói közé a Szent Péter és Pál katedrális, valamint a Spilberk (azaz Spielberg) vár tartozik. Előbbit a város jól behatárolható óvárosában találjuk, az utóbbihoz egy kis hegymászás is tartozik, de megéri a kisebb kirándulás. Már csak azért is, mert a XVIII. század végén a magyar jakobinus mozgalom tagjait, köztük Kazinczy Ferencet is itt börtönözték be, erről márványtábla is megemlékezik a következő szöveggel: „A magyar hazafiaknak, akik a vár börtönében szenvedtek a nemzeti függetlenségért és a haladásért. A magyar nép – 1964”.

A régi negyedben érdemes megnézni a híres óvárosházát, az előtte található brnói sárkánnyal és a brnói kerékkel. A közelben található a Káposztapiac tér (Zelny trh), amely a mindmáig zöldségpiacként üzemel. Különleges látnivalót kínál a Szent Jakab-templom a maga 92 méteres tornyával és a Szent Kereszt templom is, amelynek kriptáiban 153 szerzetes holtteste mumifikálódott. A múmiák közül mintegy 40 tárlat keretében tekinthető meg, amint az egyik üvegkoporsóban Trenck Ferenc báró (1711–1749) pandúrezredes földi maradványai is.

Ennél is vérfagyasztóbb élményt kínálnak a Szent János-templom csontkamrái, ahol az épület 2001-es felújítási munkálatai közepette több mint 50 000 ember maradványait, csontokat és koponyákat találtak meg. Az áldozatoknak elképesztően bizarr emléket állítottak.

Amennyiben megszomjaztunk a kissé bizarr kulturális ismerkedés folyamán, bátran térjünk be valamelyik sörözőbe, és mindenképpen brnói sört csapoltassunk magunknak. Kizárt, hogy csalódás érjen bennünket, mert ugyan az itteni sörök nem annyira ismertek, mint a plzeni, de vannak olyan finomak. A vendéglátó intézmények közül élen jár a Svejk restaurant U Formana, és a nevet vélhetően nem kell fordítani. A Švejk hálózatba tartozó étteremben a cseh különlegességeket is megkóstolhatjuk. Lévén száz évvel ezelőtt a város lakosának többsége még német volt, a konyhában is érezhető ennek hatása. Szinte bármit választunk, finom lesz. A másik gasztronómiai zarándokhely a Starobrno sörgyár sörözője. Ugye, hogy kihagyhatatlan?

A sport lelkes barátai előtt sem ismeretlen Brno. A motoros világbajnokság, azaz a MotoGP cseh nagydíja egyik állomása a város, és hozzánk a legközelebbi lévén, a magyar motoros szurkolók nagy tömegben szokták látogatni – különösen ha magyar érdekeltség is van (volt) a versenyben. A cseh jégkorong a világ élvonalában tartozik, a bajnoki meccsekre is érdemes benézni, ugyanakkor remek női kosárcsapat is üzemel a városban, amely rendszeresen találkozik a magyar csapatokkal a különböző nemzetközi kupákban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.