A monda szerint a mai Brnót egy Bryno nevet viselő törzsfőnök alapította: a név egyben lápos, mocsaras vidéket is jelentett, ami meg is felelt az akkori körülményeknek Dél-Moráviában. A régi magyar feljegyzésekben a Berén névvel illették a települést, ma már a legelterjedtebb a cseh Brno, helyenként a német Brünn elnevezés. Brno a Pozsonyt Prágával összekötő autópálya mentén fekszik Csehország délkeleti részén, az ország második legnagyobb városa a maga közel 400 ezer lakosával.
Brno legérdekesebb látnivalói közé a Szent Péter és Pál katedrális, valamint a Spilberk (azaz Spielberg) vár tartozik. Előbbit a város jól behatárolható óvárosában találjuk, az utóbbihoz egy kis hegymászás is tartozik, de megéri a kisebb kirándulás. Már csak azért is, mert a XVIII. század végén a magyar jakobinus mozgalom tagjait, köztük Kazinczy Ferencet is itt börtönözték be, erről márványtábla is megemlékezik a következő szöveggel: „A magyar hazafiaknak, akik a vár börtönében szenvedtek a nemzeti függetlenségért és a haladásért. A magyar nép – 1964”.
A régi negyedben érdemes megnézni a híres óvárosházát, az előtte található brnói sárkánnyal és a brnói kerékkel. A közelben található a Káposztapiac tér (Zelny trh), amely a mindmáig zöldségpiacként üzemel. Különleges látnivalót kínál a Szent Jakab-templom a maga 92 méteres tornyával és a Szent Kereszt templom is, amelynek kriptáiban 153 szerzetes holtteste mumifikálódott. A múmiák közül mintegy 40 tárlat keretében tekinthető meg, amint az egyik üvegkoporsóban Trenck Ferenc báró (1711–1749) pandúrezredes földi maradványai is.
Ennél is vérfagyasztóbb élményt kínálnak a Szent János-templom csontkamrái, ahol az épület 2001-es felújítási munkálatai közepette több mint 50 000 ember maradványait, csontokat és koponyákat találtak meg. Az áldozatoknak elképesztően bizarr emléket állítottak.
Amennyiben megszomjaztunk a kissé bizarr kulturális ismerkedés folyamán, bátran térjünk be valamelyik sörözőbe, és mindenképpen brnói sört csapoltassunk magunknak. Kizárt, hogy csalódás érjen bennünket, mert ugyan az itteni sörök nem annyira ismertek, mint a plzeni, de vannak olyan finomak. A vendéglátó intézmények közül élen jár a Svejk restaurant U Formana, és a nevet vélhetően nem kell fordítani. A Švejk hálózatba tartozó étteremben a cseh különlegességeket is megkóstolhatjuk. Lévén száz évvel ezelőtt a város lakosának többsége még német volt, a konyhában is érezhető ennek hatása. Szinte bármit választunk, finom lesz. A másik gasztronómiai zarándokhely a Starobrno sörgyár sörözője. Ugye, hogy kihagyhatatlan?
A sport lelkes barátai előtt sem ismeretlen Brno. A motoros világbajnokság, azaz a MotoGP cseh nagydíja egyik állomása a város, és hozzánk a legközelebbi lévén, a magyar motoros szurkolók nagy tömegben szokták látogatni – különösen ha magyar érdekeltség is van (volt) a versenyben. A cseh jégkorong a világ élvonalában tartozik, a bajnoki meccsekre is érdemes benézni, ugyanakkor remek női kosárcsapat is üzemel a városban, amely rendszeresen találkozik a magyar csapatokkal a különböző nemzetközi kupákban.