A világon elsőként akar egyetlen év alatt, minden támogatás nélkül mindkét sarkra eljutni a francia Faysal Hanneche, felcserélve a külvárosok szürkeségét az Északi- és Déli-sark makulátlan fehér havára.
A délkelet-franciaországi Valence szegénynegyedében született, most 40 éves férfi, akiről gyermekkorában a szociális szolgálatok gondoskodtak, fogadása felét már megnyerte, amikor április 15-én egyedül, két szánján mintegy 120 kilogrammos terhet vontatva több száz kilométert tett meg az akár a mínusz 42 Celsius-fokos hidegben az Északi-sarkig.
„Egyedül haladtam előre, húzóerő (vitorla) nélkül, magam vontattam mindent” – mondta hétfőn a francia hírügynökségnek, amikor visszatért Oslóba. Faysal Hanneche meglepődve tapasztalta a jégmező állandó mozgását, amely „a két lépés előre, egy hátra” stílusában egyetlen éjszaka alatt eltéríthette a céljától, felére csökkentve az előző nap megtett távolságot.
„Ez olyan, mint a sakk” – magyarázta. „A jégmező a maga módján mozog, és az ember alkalmazkodik ehhez. Két hét múlva már együtt mozog vele. Nem nézi a napot (amely ilyenkor a térségben sohasem nyugszik), a jégmező mozgását kell figyelni.” Hanneche mintegy 440 kilométert tett meg oda-vissza a Barneo orosz kutatóbázis és az Északi-sark között. Útján olyan izgalmak kísérték, mint egy hatalmas jégtorlasz, amely miatt felszerelését hátrahagyva kellett megtenni a céljáig maradt 17 kilométert, kockáztatva, hogy visszafelé nem találja meg a sátrát és a szánokat.
„Csak a sílécem, egy műholdas telefon, 24 órára elegendő élelmiszer és Valence zászlaja, valamint a francia lobogó volt nálam” – mondta. A jégmezőn tett háromhetes utazása során Faysal Hanneche-nek számolnia kellett a hatalmas repedéssekkel is, amelyek miatt óriási kitérőkre kényszerült. Az expedíció második részén „száraz hideg” és a tengerszint feletti 2400 méter magas fennsík megmászása várja szánjaival, amelyek ezúttal 180 kilósak lesznek. Anyagi lehetőségeit kimerítve az északi-sarki út költségeivel, még össze kell gyűjtenie 60 ezer eurót (18 millió forint) a második szakaszra.
A volt sportoktató és szociális munkás expedícióit arra akarja felhasználni, hogy csökkentse a szegénynegyedek és az intézmények, például a rendőrség közötti szakadékot. Az algériai származású férfi partnerséget kötött a rendőrség elitegységeivel és Valence városával, hogy nyáron a hegyekben eddzen, és az elit városrészektől a szegénynegyedek általános iskoláiig beszámolhasson a tapasztalatairól. „Nem csak egy arabokkal beszélő arab akartam lenni” – mondta.