Fertőzés: Thaiföldön már megállíthatatlan a malária?

Világszerte 3,3 milliárd embert fenyeget, évente pedig 660 ezer halálos áldozatot követel a malária – közölte az Egészségügyi Világszervezet.

tt
2013. 04. 22. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szúnyogok által terjesztett betegség lázzal, fejfájással és hányással jár, kezelés nélkül életveszélyessé válik. A rizikóövezetben – elsősorban Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és Afrikában – 3,3 milliárd ember él, a megbetegedések 80 százalékát 17 országból jelentik. Évente 219 millióan betegszenek meg maláriában, 660 ezren nem élik túl. A halálos áldozatok 86 százaléka öt év alatti gyermek.

A WHO 2005-ben célul tűzte ki, hogy a maláriás esetek számát 2015-re 75 százalékkal csökkentse. A betegség hetekig tartó kezelést igényel, az így kieső munkaerő évente 12 milliárd dollár veszteséget okoz a gazdaságnak. A malária visszaszorításában hatékonynak bizonyult a szúnyoghálóval való megelőzés és a mielőbbi gyógyszeres kezelés. 2000 óta többek között ennek köszönhetően sikerült a halálos áldozatok számát negyedével csökkenteni.

A tudósokat ennek ellenére aggasztja, hogy a betegségnek egyre több a gyógyszerrezisztens válfaja, és amennyiben nem találnak erre megoldást, újból – mégpedig 25 százalékkal nőhet – a halandóság. A malária elsősorban Thaiföldön és Kambodzsában fenyeget azzal, hogy feltartóztathatatlanná válik.

„Nem engedhetjük, hogy elterjedjenek ezek a paraziták” – hangsúlyozta Charles Delacollette, a WHO Mekong-vidéki maláriaellenes programjának korábbi vezetője. A legrosszabb esetben a rezisztens paraziták Burmán és Indián át eljutnának Afrikába, ahol a leglesújtóbb a helyzet: a malária halálos áldozatainak 90 százaléka onnan kerül ki.

A thaiföldi–mianmari határ vidékén 2012 első tíz hónapjában 207 maláriás esetből 41-ben azonosítottak rezisztens parazitákat. Az ilyen betegeknek nagyobb városokba kellene utazniuk kezelésre, ez azonban gyakran nem történik meg: néhányan még a buszjegyet sem tudják megvenni, mások félnek a hatóságoktól, mert menekültek, de az is előfordul, hogy semmibe veszik az orvosi tanácsot.

Veszélyt jelentenek a rossz, gyakran Indiából és Kínából származó gyógyszerek is, amelyek elsősorban Burma és Kambodzsa különösen szegény vidékein használatosak. Ezek a szerek nem végeznek a parazitákkal, épp ellenkezőleg, a hatóanyagnak ellenállóvá teszik őket, így aztán tovább tudnak terjedni. Ez történt a Chloroquin nevű gyógyszerrel is. Az említett szer már sok betegnél nem használ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.