Pehelysúlyú repülőgéppel az Északi-sark felett

A szlovén Matevz Lenarcic már kétszer is körberepülte egyedül a Földet 284 kilogramm súlyú légi járművével.

tt
2013. 04. 22. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 54 éves biológus, alpinista, pilóta és siklórepülő hétfőn szállt fel a ljubljanai repülőtérről szlovén gyártmányú Pipistrel Virus-SW914 repülőgépével, hogy az Északi-sarkvidék fölött végzett légszennyezettségi mérésekkel segítse a klímakutatást.

Lenarcic három-négy hét alatt, 8-10 szakaszban, leszállás nélkül 1100-3100 kilométeres távokban akarja megtenni az időjárási viszonyok miatt nehéznek ígérkező utat. Észak-Európa, majd az Északi-sarkvidék fölött áthaladva, Kanada érintésével az Atlanti-óceán északi részén, a legendás Charles Lindbergh egykori útvonalán szándékozik visszatérni Európába.


Három-négyezer méteres magasságban repülve a kalandvágyó szlovén férfi a légkör egy olyan szintjén méri a szennyezőanyagok koncentrációját, ahol eddig még sosem végeztek hasonló méréseket. A repülés során gyűjtött adatokkal a légkör felmelegedését tanulmányozó klímakutatók munkáját akarja segíteni.

Indulása előtt Lenarcic azt mondta, hogy nagy bizonytalansági tényező a térségben ebben az évszakban rendkívül instabil időjárás, és a jegesedést okozó alacsony hőmérsékletek, a ritka levegő mellett nehezíti vállalkozását az is, hogy viszonylag nagy távokat kell megtennie. Ugyanakkor – mondta – a klímaváltozás kutatásához nagyon fontos elvégezni az általa tervezett méréseket.


Az ultrakönnyű repülőgépek gyártására szakosodott szlovén cég, a Pipistrel igazgatója örvendetesnek nevezte, hogy Lenarcic vállalkozásai immár nem öncélúak, hanem a tudományt szolgálják. A vállalkozás élvezi a szlovén külügyminisztérium támogatását is: a tárca a teljes szlovén diplomáciai testület segítségét megígérte a pilótának.

Matevz Lenarcic első alkalommal – és a világon elsőként – 2004-ben kerülte meg a Földet ultrakönnyű repülőgépével társpilóta vagy bármilyen más légi logisztikai támogatás nélkül. Második világ körüli útja alkalmával, tavaly az első szlovénként szállt le az Antarktiszon és repült át világ legmagasabb hegye, a Mount Everest fölött.


A szlovén kalandor sebességi világrekordot is felállított az 500 kilogrammnál könnyebb repülőgépek kategóriájában, 2011-ben pedig elnyerte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA környezetvédelmi díját, mivel kevesebb mint két óra alatt egy utasra számítva egy gallonnál (3,79 liter) kevesebb üzemanyaggal tett meg egy 322 kilométeres távolságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.