Dezső László, a megemlékezéseket szervező Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) elnöke szerdán az MTI-nek elmondta, még nem összesítették a 13 erdélyi városban tartott megemlékezés adatait, de a több ezres résztvevőszám biztosan állítható. „Csak Gyergyószentmiklóson közel négyszázan voltunk” – jegyezte meg az EKE elnöke. Hozzátette: Erőss Zsolt nagyon közel állt Erdélyhez, nagyon közel állt a Székelyföldhöz, „a miénk volt”.
Dezső László elmondta, ugyan nem szerepelt a megemlékezések forgatókönyvében, de több helyszínen – így Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen és Kolozsváron is – két világító lampiont eresztettek a magasba a résztvevők Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére. „Ez olyan megható pillanat volt, hogy senki nem bírta ki könnyek nélkül” – idézte fel Dezső László.
Az EKE-elnök szerint Erőss Zsoltot nemcsak székely származása és teljesítménye tette rendkívül népszerűvé Erdélyben, hanem az is, hogy a Csomolungma 2002-es meghódítása után valamennyi expedíciójáról vetített képes előadás-sorozaton számolt be.
Erdélyben az utóbbi három évben pedig rendhagyó földrajzórákat is tartott számos erdélyi iskolában. Az is rokonszenvet váltott ki iránta, hogy az utóbbi évek expedícióira mindig magával vitte a székely zászlót is.
Erőss Zsolt és társa, Kiss Péter eltűnését múlt szerdán jelentették be. A két magyarnak május 20-án, hétfőn sikerült feljutnia a Nepál és India határán található, 8586 méteres Kancsendzönga csúcsára. Ezután azonban kimerültséggel küzdöttek, és a lefelé vezető úton el is szakadtak egymástól. Az Erőss Zsolt és Kiss Péter mentésére küldött serpák később sem a 7600 méteren lévő 4-es táborban, sem a környékén nem találták őket.
Az Origo.hu értesülései szerint kedden még kísérletet tettek arra, hogy felkutassák a két eltűnt hegymászó holttestét, de a helikopteres keresés nem vezetett eredményre, mivel az időjárási viszonyok miatt a 7700 méteren fekvő 4. tábort sem tudták elérni. A helikopter pilótája szerint a tábor felett már meredek sziklafalak húzódnak, így a további keresés csak gyalog lehet sikeres.
Bár az erdélyi születésű székely hegymászó legnagyobb sportteljesítményeivel Magyarországnak szerzett dicsőséget, most Erőss Zsolt nevét veheti fel a csíkszeredai sportcsarnok.
Kopjafát állíttat a Himalájában eltűnt Erőss Zsolt emlékére a Bükki Nemzeti Park (BNP), ugyanis a hegymászó védnöki szerepet vállalt a park természetvédelmi programjában – adta hírül kedden a Heol.hu Heves megyei hírportál.
A Kékes Kutató Mentő Alapítvány tagjai mellett a rokonok, barátok, ismerősök is gyertyagyújtással emlékeztek a Himalájában eltűnt Kiss Péter hegymászóra Gyöngyösön a hétvégén. Kiss Péter volt az első magyar, aki elérte az Alpok összes négyezer méter fölötti csúcsát.
Erőss Zsolt emlékére: Isten veled, Hópárduc!
Erőss Zsolt az Elburztól a Kilimandzsárón át a pakisztáni és a nepáli csúcsokig bejárta a világ legszebb vidékeit. Az MNO több galériát is összeállított az általa és róla készített, lélegzetelállító fotókból.