Erőss Zsoltra és Kiss Péterre emlékeztek Erdélyben

Több ezren gyújtottak gyertyát az Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére szervezett kedd esti erdélyi megemlékezéseken.

tt
2013. 05. 29. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dezső László, a megemlékezéseket szervező Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) elnöke szerdán az MTI-nek elmondta, még nem összesítették a 13 erdélyi városban tartott megemlékezés adatait, de a több ezres résztvevőszám biztosan állítható. „Csak Gyergyószentmiklóson közel négyszázan voltunk” – jegyezte meg az EKE elnöke. Hozzátette: Erőss Zsolt nagyon közel állt Erdélyhez, nagyon közel állt a Székelyföldhöz, „a miénk volt”.

Dezső László elmondta, ugyan nem szerepelt a megemlékezések forgatókönyvében, de több helyszínen – így Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen és Kolozsváron is – két világító lampiont eresztettek a magasba a résztvevők Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére. „Ez olyan megható pillanat volt, hogy senki nem bírta ki könnyek nélkül” – idézte fel Dezső László.



Az EKE-elnök szerint Erőss Zsoltot nemcsak székely származása és teljesítménye tette rendkívül népszerűvé Erdélyben, hanem az is, hogy a Csomolungma 2002-es meghódítása után valamennyi expedíciójáról vetített képes előadás-sorozaton számolt be.

Erdélyben az utóbbi három évben pedig rendhagyó földrajzórákat is tartott számos erdélyi iskolában. Az is rokonszenvet váltott ki iránta, hogy az utóbbi évek expedícióira mindig magával vitte a székely zászlót is.

 


Erőss Zsolt és társa, Kiss Péter eltűnését múlt szerdán jelentették be. A két magyarnak május 20-án, hétfőn sikerült feljutnia a Nepál és India határán található, 8586 méteres Kancsendzönga csúcsára. Ezután azonban kimerültséggel küzdöttek, és a lefelé vezető úton el is szakadtak egymástól. Az Erőss Zsolt és Kiss Péter mentésére küldött serpák később sem a 7600 méteren lévő 4-es táborban, sem a környékén nem találták őket.

Az Origo.hu értesülései szerint kedden még kísérletet tettek arra, hogy felkutassák a két eltűnt hegymászó holttestét, de a helikopteres keresés nem vezetett eredményre, mivel az időjárási viszonyok miatt a 7700 méteren fekvő 4. tábort sem tudták elérni. A helikopter pilótája szerint a tábor felett már meredek sziklafalak húzódnak, így a további keresés csak gyalog lehet sikeres.

Bár az erdélyi születésű székely hegymászó legnagyobb sportteljesítményeivel Magyarországnak szerzett dicsőséget, most Erőss Zsolt nevét veheti fel a csíkszeredai sportcsarnok.

 

Kopjafát állíttat a Himalájában eltűnt Erőss Zsolt emlékére a Bükki Nemzeti Park (BNP), ugyanis a hegymászó védnöki szerepet vállalt a park természetvédelmi programjában – adta hírül kedden a Heol.hu Heves megyei hírportál.

 

A Kékes Kutató Mentő Alapítvány tagjai mellett a rokonok, barátok, ismerősök is gyertyagyújtással emlékeztek a Himalájában eltűnt Kiss Péter hegymászóra Gyöngyösön a hétvégén. Kiss Péter volt az első magyar, aki elérte az Alpok összes négyezer méter fölötti csúcsát.

 

Erőss Zsolt emlékére: Isten veled, Hópárduc!

 

Erőss Zsolt az Elburztól a Kilimandzsárón át a pakisztáni és a nepáli csúcsokig bejárta a világ legszebb vidékeit. Az MNO több galériát is összeállított az általa és róla készített, lélegzetelállító fotókból.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.