A legkorábban, azaz a 22. és 27. terhességi hét között született csecsemők esetében a legnyilvánvalóbb az összefüggés, és éppen őket veszélyezteti a legtöbb szövődmény.
A vizsgálat során Sven Cnattingius, a stockholmi Karolinska Intézet kutatója és kollégái 1,6 millió, 1992 és 2010 között várandós svéd nő adatait elemezték. A babák öt százaléka született idő előtt, többségük „mérsékelten korán”, a 32-36. terhességi héten. Az egészséges várandósság 37-42 hétig tart.
A halolaj, pontosabban az omega-3 nevű telítetlen zsírok nem csupán az érrendszert óvhatják, hanem a koraszülést is megakadályozhatják.
A terhesség során elkapott influenza is növelheti a koraszülés kockázatát. Több kutatásra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, miként csökkenthető a koraszülések aránya – figyelmeztetnek a szakértők.
A normál súlyú várandósoknál csak 0,17 százaléknak, összesen 588 nőnek született szélsőségesen korán a gyermeke. Túlsúlyos nőknél az arány 0,21, elhízott, azaz 40-es vagy annál is magasabb testtömegindexű anyáknál 0,52 százalékra ugrott. A testtömegindex (BMI) a testtömeg és a testmagasság arányát kifejező mérőszám. Egy 170 centiméter magas, 116 kilogrammos nő BMI-je 40,1, ez súlyos elhízásnak számít.
Az orvosi javallatra megindított koraszülések a várandósság egész ideje alatt gyakoribbak voltak a nagy súlyú kismamáknál. „Azt tapasztaltuk, hogy ezek a beavatkozások az elhízással kapcsolatos anyai kockázatok, mindenekelőtt a preeklampszia miatt történtek” – mondta Cnattingius. A preeklampszia, más néven terhességi toxémia olyan, várandósság alatti vészhelyzet, amelynek tünetei a magas vérnyomás és a fehérje a vizeletben – ilyenkor a gyermeket azonnal világra kell segíteni.
A túlsúlyos és elhízott kismamák spontán koraszülésének is nagyobb a kockázata az amerikai orvostársaság szakfolyóiratában, a JAMA-ban megjelent tanulmány szerint. A kutatók szerint az elhízással összefüggő kockázatok a gyulladások és egyes fehérjék magasabb arányához köthetők, mivel ez a kisebb fertőzések iránt is érzékenyebbé teszi az érintett kismamákat.
„Nem csupán a korábbi testsúly, hanem a várandósság idején felhalmozott kilók száma is növelheti a koraszülés kockázatát” – hangsúlyozta Muktar Aliyu, a nashville-i Vanderbilt Egyetem szakembere, aki nem vett részt a kutatásban. „A kismamáknak oda kell figyelniük az egészséges étrendre, és javítaniuk kell életmódjukon.”
„Azokban az országokban, ahol magas az elhízottak aránya, a kockázatok halmozódhatnak, ezért itt különösen fontos a várandósok testsúlyára koncentrálni” – mondta Cnattingius.