Mesterséges hasnyálmirigy vigyázhat a cukorbetegre

A mesterséges hasnyálmirigy intelligens inzulinadagolója megakadályozza a cukorbetegek váratlan éjszakai rosszullétét.

2013. 06. 26. 7:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mesterséges hasnyálmirigynek nevezett műszer inzulinpumpáját úgy lehet programozni, hogy automatikusan elzáródjon, amikor a vércukor szintje túl alacsonyra süllyed. Ezzel sikeresen lerövidíti a cukorbetegek esetleges éjszakai vércukorhiányos, azaz hipoglikémiás időszakát – idézi a Marketwired portál a New England Journal of Medicine orvosi folyóiratban megjelent tanulmányt.

A mesterséges hasnyálmirigy része az inzulinpumpán és a szoftveren kívül egy érzékelő, amely folyamatosan méri a vércukorszintet, és két órára leállítja az inzulinellátást, amint a szint elér egy előre meghatározott küszöböt.

Japán kutatók vérmintából elvégezhető tesztet fejlesztettek, amelynek segítségével korai stádiumban felfedezhető a hasnyálmirigy rosszindulatú betegsége.

 

Azoknál az egereknél, amelyeket a keserű dinnye levével tápláltak, hatvan százalékkal csökkent a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata.

 

Mesterségesen tenyésztettek ki hasnyálmirigyet sertésekben japán kutatók, akik azt remélik, hogy a módszerrel a jövőben emberi szerveket is képesek lesznek létrehozni.

A három hónapos kutatásban 247 cukorbeteget vizsgáltak, egy részük a vércukorküszöb alapján kikapcsolásra programozott szenzoros műszert kapta, a másik csoport csak a szenzoros inzulinadagolót.

A kutatás eredményei szerint az új módszer 32 százalékkal csökkentette az éjszakai hipoglikémia bekövetkeztét, és 38 százalékkal annak súlyosságát, ha mégis megtörtént. A cukorbetegség a glükóz (vércukor) feldolgozási zavara, amelyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya okoz. Az éjszakai hipoglikémia az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők és családtagjaik nagy aggodalma. A hirtelen leeső vércukor eszméletvesztést, rohamokat, sőt halált is okozhat.

„Az új technológia kulcsfontosságú lépés a teljesen automatizált mesterséges hasnyálmirigy felé. A fejlesztésnek nincs vége: módosítani fogjuk az inzulin és esetleg más hormonok adagolóját, hogy folyamatosan szinten tartsa a vércukrot, még étkezés és sport közben is, ami ma igen nagy feladat” – magyarázta Rich Bergenstal, a minnesotai Nemzetközi Diabétesz Központ igazgatója, a kutatás vezetője.



Bár a pumpa automatikusan kapcsol ki a küszöb elérésekor, kézzel újra lehet indítani, ha a cukorbeteg felébred, és úgy dönt, inkább iszik egy pohár gyümölcslevet, hogy megemelje a vércukrát, és nem várja meg, míg visszaáll a normális szint. Ha nem ébredne fel, a vércukor a kétórás periódus végén éri el a beállított mértéket.

A vércukorküszöb alapján programozott kapcsolóval ellátott MiniMed 530 G nevű műszer jelenleg az amerikai élelmiszer- és gyógyszer-ellenőrzési hatóság (FDA) engedélyezési eljárása alatt áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.