Az első magyar vérnyomás-szabályozó pacemakert egy 48 éves nő kapta, aki 30 éve küzd rendkívül magas vérnyomással és cukorbetegséggel. A beültetést a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese, Sótonyi Péter érsebész végezte – tájékoztatta a Semmelweis Egyetem közleményben csütörtökön az MTI-t.
A pacemakert a beültetés után három hétre indították be, és segítségével egy óra alatt sikerült az asszony korábban 200-as vérnyomását 156-ra beállítani. Ezzel a csökkenéssel azonnal a felére esett vissza a magas vérnyomással járó egészségkárosodás veszélye, így például a stroke kockázata.
A készülék a magas vérnyomás kezelésére a szervezet saját vérkeringés-szabályozó rendszerét használja. A pacemaker két részből áll: a mintegy fél centis ingerlő elektródát a nyaki verőér külső felszínére, az agy keringésszabályozó központjához ingerületeket küldő vérnyomást érzékelő idegrostokra rögzítik, a négy-öt centis telepet pedig a kulcscsont alá ültetik, amely akár 5-7 évig is működhet csere nélkül. A pacemakert és az érzékelőt a bőr alatti zsírszövetben vezetett vékony dróttal kötik össze.
Kisebb a fertőzés és a mechanikai meghibásodás veszélye: feltalálták és beültették a vezeték nélküli pacemakert.
Amerikai kutatók egyfajta pacemakert ültettek Alzheimer-kóros betegek agyába, hogy így próbálják megelőzni a betegséggel járó memóriazavart.
Olyan kísérleti eszközt mutattak be az Amerikai Szív Társaság (AHA) tudományos ülésén, amely dobogó szívből nyer energiát a pacemaker működtetéséhez.
Egy amerikai tanulmány szerint a beültethető pacemakerek és defibrillátorok jelentősenmegnövelik a halálos fertőzésekkialakulásának valószínűségét.
Széplaki Gábor kardiológus, a szerkezetet beültető munkacsoport tagja a pacemaker beállításával kapcsolatban elmagyarázta, hogy az ideget elektronikusan, apró impulzusokkal távirányítással ingerlik, így „csapják be” a szervezetet, amely erre vérnyomáscsökkenéssel reagál.
A beteg az azonnali eredményt szinte el sem hitte, azt mondta, a gyógyszerek szedése mellett is évtizedek óta 200 körüli a vérnyomása, korábban volt már koszorúér-szűkülete és átesett egy szívinfarktuson is. Egy hónap múlva kell kontrollra visszamennie, akkor a tervek szerint tovább csökkentik a vérnyomását.
A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika az úgynevezett nem gyógyszeres terápiák legnagyobb regionális központja, évente 1700 szívritmus-szabályozó eszközt ültetnek be. A most beültetett eszköz elsősorban azokon a magas vérnyomásban szenvedő betegeken tud segíteni, akik nem reagálnak a gyógyszeres kezelésre. Ma Magyarországon a csaknem két és fél millió hipertóniás beteg 5-10 százaléka ilyen, az ő esetükben a legnagyobb kockázat a stroke.