Így tizedeli a stressz a férfiakat

Torzítja a spermiumot, örökletessé teszi a neurológiai alapú betegségeket, növeli a szívbetegség és a prosztatarák kockázatát és árt a szépségnek a stressz.

tt
2013. 07. 08. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A stressz, az aggódás, idegeskedés az egészség egyik legnagyobb ellensége – mondják a szakemberek. Bár nem lehet nemre lebontani a stressz negatív élettani hatásait, a Huffongton Post mégis megkísérelte összegyűjteni a stressz férfiakra gyakorolt hatásait. Az eredmény több mint riasztó.

Egy széles körben végzett kutatás szerint a stressz komoly kockázati tényező a férfiak körében szívbetegségek kialakulásában, a stressz által könnyebben örökölhető a hajlandóság szívbetegség korai kialakulásához. A Henry Ford Kórház kutatói által végzett tanulmány szerint azok a férfiak, akiknek a családjában már előfordult szívbetegség, a betegségre utaló jelek átlagosan 12 évvel korábban jelentkeznek, mint azoknál, akiknek a családjában nem fordult elő ilyen tünetegyüttes.

A nem elegendő alvásidő negatívan befolyásolhatja a sperma minőségét, de a szauna sem lesz a férfiak barátja. Amerikai kutatók ugyanis kimutatták, hogy a gyakori szaunázás ideiglenesen csökkentheti a férfiak spermiumszámát.

 

A prosztatarákban szenvedő férfiak életét meghosszabbíthatja, ha állati zsírok vagy szénhidrátok helyett növényi zsiradékot fogyasztanak.

Állatokon végzett kutatások alapján a krónikus stressz tartós változásokat okozhat a spermában. A kutatások eredménye azt sugallja, hogy a krónikus stressz vezethet génexpressziós változásokhoz (génkifejeződésben való változás) az apa hímivarsejtjeiben – és a változások nyilvánvalóan az ő utódaiban is megjelennek tompa stressz reakció formájában.

„Gyereknemzés előtt nem számít, hogy az apa min megy keresztül pubertás- vagy felnőttkorban. Viszont már itt látható először, hogy a stressz képes hosszú távú változásokat okozni a spermában, és adja tovább neurológiai betegségek formájában az utódnak” – mondta el a kutatás vezetője, dr. Tracy L. Bale.

Egy állatkísérleten alapuló tanulmány szerint a krónikus stressz felgyorsítja a prosztatarák kialakulását, ami arra utal, hogy a prosztatarákos betegek a stressz csökkentésével javíthatják a gyógyulási esélyeiket.

A stressz nem tesz jót a vonzerőnek. A férfihormon és a tesztoszteron összefügg az erős immunrendszerrel és a férfiak vonzerejével – állítja egy kutatás. Az Aberdeeni Egyetemen készült tanulmányban a megkérdezett nők rangsorolták 94 férfi vonzerejét. Az eredmény több mint figyelemreméltó: azokat a férfiakat tartották a legvonzóbbnak, akiknél a kortizol stresszhormon alacsonyabb volt. Azokat a férfiakat viszont, akiknél magasabb volt a kortizolszint, kivétel nélkül nem tartották vonzónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.