A horvát statisztikai hivatalnak a lap kérésére készített kimutatása szerint a 30 év alatti férfiak 62 százaléka és a nők 39 százaléka még mindig a szüleivel él. A 30-34 éves korosztály esetében férfiaknál ez az arány 34 százalékos, nőknél viszont már csupán 17 százalékos.
A számok az utóbbi tíz évben 20 százalékkal emelkedtek. A tendencia viszont a Jutarnji List szerint nem egyedülálló. Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Görögországban is egyre több fiatal dönt úgy, hogy a szülői házban marad, vagy továbbra is nagyon szoros viszonyt ápol szüleivel.
Észak-Európában más a helyzet, a skandináv országokban a gyerekek 18 éves koruk után „kirepülnek a fészekből”, így például Dániában a 25-34 év közöttieknek mindössze 1,9 százaléka él még mindig a szüleivel.
A szoros családi köteléken túl az otthonmaradás mellett szól a munkanélküliség magas aránya, továbbá az alacsony kezdő fizetések, amelyek nem elegendőek a lakbérre és a rezsire sem – írta a Jutarnji List. Új jelenség, hogy egyre több fiatal költözik vissza a szüleihez, miután néhány évig egyedül élt.
A Blic című szerbiai napilap korábban hasonló jelenségről számolt be Szerbiában is. A lap azt írta, hogy a szülőkkel való együttélés egyik következménye a mind későbbre tolódó házasságkötés.