Gyermekek világnapja: mennyire boldogok a fejlett országokban?

Gyakran sokkolnak hátborzongató adatok és történetek a fejlődő országok gyerekeinek sanyarú sorsáról. De mi a helyzet e fejlett országok gyerekeivel? Ők boldogok?

Konopás Noémi
2013. 09. 20. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Országunk helyzetét az fogja meghatározni holnap, hogy vannak a gyermekek ma” – olvasható az UNICEF Magyar Bizottság 2013. évi kutatási jelentésének összegzésében. Ez kétségkívül így van.

Rengeteget hallunk arról, hogy milyen borzalmakat kell átélniük a háború, erőszak, betegség, szegénység sújtotta övezetekben élő gyermekeknek. Gondoljunk csak arra a pár nappal ezelőtti borzasztó hírre, miszerint egy nyolcéves kislány belehalt a nászéjszakába.

Az UNICEF kezdeményezésére szeptember 20-án tartjuk a gyermekek világnapját. A fejlődő országok gyermekeinek támogatására e napon felhívást intéznek a világ országaihoz annak érdekében, hogy támogassák és védelmezzék a gyermekek 1959. évi ENSZ-deklarációban megfogalmazott jogait.

 

(Forrás: jelesnapok.oszk.hu)

Vagy eszünkbe juthat az a könnyfakasztó történet, amiről az mno.hu is beszámolt: hatéves lányát kellett férjhez adnia egy afganisztáni férfinak, hogy így váltsa ki adósságát. Vannak országok, például Egyiptom, ahol minden hetedik lányt 15 éves koráig férjhez ad a családja némi pénzért.

És ezeknél a történéseknél van még sokkolóbb is: még mindig öt másodpercenként meghal egy gyermek a világon. Egymillió babának a születése napja egyben halála napja is, az öt éven aluliak haláláért az esetek 45 százalékában az alultápláltság a felelős – olvasható az UNICEF jelentésében. A leggyakoribb halálokok továbbra is a tüdőgyulladás (17 százalék), a koraszülés következtében fellépő szövődmények (15 százalék), a születés közben bekövetkező komplikációk (10 százalék), a hasmenéses megbetegedések (9 százalék) és a malária (7 százalék). Ezek hátborzongató és elfogadhatatlan tények.

És mi a helyzet a fejlett országok gyerekeivel? Ők hogy élnek? Boldogok? Hogy értékelik saját helyzetüket? – ezekre a kérdésekre ad választ az UNICEF 2013. évi kutatási jelentése, amely a világ 29 leggazdagabb országában élő gyermekek helyzetét vázolja fel. A tanulmány szerint a 2000-es évek első évtizede valamennyi vizsgált országban javulást hozott a gyermekek életében. A jelentés talán legérdekesebb eleme, hogy megdőlt az a közkeletű vélekedés, mely szerint a gazdag országokban jobb a gyerekeknek, míg a szegényebbekben rosszabb. Románia a legrosszabbul teljesítő országok között van a jelentés szerint, de közvetlenül előtte az USA található, amely viszont a világ egyik leggazdagabb országa.

A jelentés tanulsága szerint Hollandiában a legjobb gyereknek lenni, ezt követi Norvégia, majd Izland. A kutatás szerint a fejlett országok közül a legrosszabb Romániában élni gyerekként.

Hazánk a középmezőnyben végzett: a 29 ország közül a 20. helyen, maga mögé utasítva Lengyelországot, Szlovákiát és Romániát. Magyarország kifejezetten jól teljesít olyan kérdésekben, mint a beiskolázottság és az immunizáció (fertőző betegségekkel szembeni immunissá tétel, védőoltás). Érdekes, hogy Magyarország világelső a védőoltások viszonylatában – nálunk a legmagasabb a védőoltásban részesülő gyermekek aránya –, de sajnos a koraszülések száma is nálunk a legmagasabb.

A felmérés során górcső alá vették a gyerekek saját szubjektív érzéseit is, vagyis azt, hogy ők maguk mennyire érzik magukat elégedettnek. A kapott adatokat összevetve az látható, hogy a gyermekek rangsora az esetek több mint felében megegyezik az objektív listával. A legszembetűnőbb különbség a görög, spanyol és olasz gyerekek véleménye, akik sokkal elégedettebbek életükkel, mint az várható lenne a száraz adatok szerint. Természetesen vannak olyanok, akik rosszabbul látják helyzetüket a valóságosnál: ebbe a csoportba tartoznak a magyar gyerekek, akik hat hellyel elégedetlenebbek a valósággal, mint az az objektív adatok szerint elvárható lenne.

A felmérés szerint a védőoltások mellett kiemelkedő helyet értünk el a szülőkkel szembeni bizalom területén is: a magyar gyerekek 90 százaléka szerint gond nélkül fordulhat édesanyjához. Ez az arány az édesapákhoz való fordulás esetében 76,4 százalék (a gyermekek minden országban – átlagosan 16 százalékkal – nehezebbnek találják az édesapával való bizalmi viszony kialakítását). Érdekes, hogy míg a gyerekek saját szüleikben megbíznak, addig kortársaikat csak 60 százalékuk tartja kedvesnek és segítőkésznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.