Advent: készüljünk így a gyerekekkel!

Megkezdődött a visszaszámlálás, kezdetét vette az advent, a karácsonyra való ráhangolódás ideje.

Konopás Noémi
2013. 12. 02. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik legszebb adventi élményemet még gyermekkoromból őrzöm. Egy nap az osztályterem nem a matekleckétől, a verselemzésektől és a földtörténeti koroktól – tíz másodperc alatt kellett elhadarni az összeset, ennek hála, még most sem szállt ki a fejemből – volt hangos. Kitaláltuk ugyanis, hogy közösen készítjük el az osztály adventi koszorúját. Mindenki hozott valamit: gyertyát, harapófogót, lila, rózsaszín szalagot, tobozt, diót, mogyorót, angyalkát, méhviaszt, ragasztót. Csodaszép adventi koszorút rittyentettünk, és a mi termünk volt a legpompásabb a karácsonyt váró időszakban. Bár az osztályközösségünk egyébként is remek volt, ez a pénteki fenyőillatú délután sokat dobott rajta.

Valószínűleg ezért is voltam olyan lelkes, amikor az óvodában az óvónénik életem első szülői értekezletén feltették a kérdést, hogy van-e kedvünk együtt feldíszíteni a csoportszobát. Hívtam is azonnal a papát, hogy izzítsa be a harapófogót, hozzon méhviaszt, kanócot és elő a ragasztópisztollyal. A kiscsoportos gyerkőcök finom mozdulatokkal tekergették a viaszgyertyát, ragasztották a tésztaangyalkát, hajtogattak karácsonyfadíszt. Ollóval a kézben lesték, hogy mikor szólunk, hogy légy szíves, itt vágd el. Őszintén szólva meg is lepődtem, hogy az esti „mikor vacsorázunk már, és különben is fáradt vagyok, és a Pistike megette a sütimet” tömeghiszti elmaradt. Se híre, se hamva. A kis angyalkák vágtak, ragasztottak, tésztát fűztek, gyertyát tekergettek.

Régen is nagy szerepük volt a gyerekeknek a karácsonyi előkészületekben: az adventi szentmise előtt énekszóval, csengetéssel költögették a híveket, hogy odaérjenek a rorátéra. Szokás volt még a kántálás, az énekes adománygyűjtés is, amely Magyarországon a 16. században alakult ki, főleg a protestáns iskolások körében. Az úgynevezett szálláskeresés is a kisebbekhez fűződik: a Betlehembe érkező és hajlékot kereső József és Mária fáradozásait elevenítették fel.

Ma már nincs kántálás, és nem ébresztik énekléssel és csengetéssel a gyerekek a rorátéra készülő egész falut, de a koszorún ma is ég az első gyertya. Az óvodában is. Megkezdődött a visszaszámlálás, kezdetét vette az advent, a karácsonyra való ráhangolódás és felkészülés ideje.

A hagyományos adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya várja az Úr eljövetelét, a karácsonyt. A lila szín az egyházi liturgiában a bűnbánatot fejezi ki. Egyedül advent harmadik vasárnapja, az úgynevezett örömvasárnap emelkedik ki a többi közül, amelynek a liturgikus színe a rózsaszín. Ez a színmisztika az adventi koszorú gyertyáin is visszaköszön. Legelőször a rózsaszín gyertyával szembeni lilát gyújtjuk meg, így pontosan a harmadik vasárnapon fog világítani a rózsaszín gyertya. A köralak az örökkévalóságot jelképezi.

Az adventi koszorú egyébként Johann Heinrich Wichern protestáns lelkész nevéhez fűződik, aki 1838-ban egy gyermekotthon egyik termébe fából hatalmas, kocsikerék méretű csillárt készíttetett, és minden istentiszteleten egy újabb gyertyát tűzött a csillárkoszorúba.

Az adventi időszak kezdetét sokáig harangszóval jelezték. Ma már kezd kikopni a szokások közül az adventi böjt, pedig még a 20. század közepén is élt az idősek körében. Korábban heti háromszor tartózkodtak az Úr jövetelét váró időszakban a hústól, aztán ez kettőre, szerdai és pénteki napra korlátozódott. Még nagymamáink is kerülték az adventi időszakban a zajos mulatságokat, a táncot, még lakodalmakat sem tartottak, sőt a kocsmákban ebben az időszakban csak utasokat szolgáltak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.