A zsebkendőn talált vér nem származhat egy kék szemű és akkoriban szokatlanul magas férfitól – állapították meg minden korábbinál alaposabb DNS-elemzéssel a barcelonai Evolúciós Biológiai Intézet kutatói Carles Lalueza-Fox professzor vezetésével.
A tudósok szerint az „ereklyét” inkább egy 18. századi csaló fabrikálhatta abból a célból, hogy jó áron adjon el egy „forradalmi emléktárgyat”.
A lopótököt, amely száz éve egy észak-olaszországi nemesi család tulajdonában van, forradalmi hősök képmásai díszítik, és szerepel rajta a felirat, miszerint „Január 21-én Maximilien Bourdaloue belemártotta zsebkendőjét XVI. Lajos vérébe lefejezése után”.
A királyt 1793. január 21-én végezték ki a forradalmárok nyaktilóval. Lalueza-Fox szerint azonban abban az időben mindennaposak voltak guillotine-nal végrehajtott kivégzések, és valószínűleg sokkal könnyebb volt odamenni vérmintáért a kivégzőhelyhez olyankor, amikor kevésbé híres embereket fejeztek le.
A spanyol tudósok most a külső megjelenésre utaló DNS-markereket vizsgálták, és megállapították, hogy a vérminta nem származhat egy olyan magas termetű és kék szemű embertől, mint amilyen XVI. Lajos volt a korabeli leírások és ábrázolások szerint.
A vér sokkal inkább egy barna szemű személytől származik. Mindössze 2,4 százalék az esélye annak, hogy kék szemű volt az, akinek a vérébe a zsebkendőt belemártották – olvasható a kutatási eredményben, amely a Scientific Reports című folyóiratban jelent meg csütörtökön.
Hasonló a helyzet a testmagasságra utaló DNS-markerekkel is. A korabeli 167 centiméteres átlaggal szemben a kivégzett francia király legalább 185 centiméter magas volt, márpedig a DNS-ben nem találtak olyan markereket, amelyek ilyen „extrém” termetbeli tulajdonságra utalnának.
Ezenkívül a genetikai vizsgálat arra utal, hogy a vérfolt tulajdonosának ősei leginkább Franciaországból vagy Olaszországból származhattak, miközben XVI. Lajos gyökerei jórészt Németországba és Lengyelországba vezetnek.
A Barcelonai Egyetemen elvégzett, minden korábbinál mélyrehatóbb, részletesebb DNS-vizsgálat megerősíti a szintén negatív eredményét egy tavalyi kutatásnak, amelyben a vérfolt DNS-ét a Bourbonok három élő leszármazottjának genetikai örökségével vetették egybe a belgiumi Leuven egyetemén Jean-Jacques Cassiman professzor vezetésével.
Az első DNS-vizsgálatok még megerősíteni látszottak a zsebkendőn talált vér valódiságát. A 2010-ben, egy ugyancsak Lalueza-Fox vezetésével végzett genetikai elemzés még úgy találta, hogy lehetett kék szeme annak, akitől a vér származik.
2012-ben XVI. Lajos egyik őse, az 1610-ben meggyilkolt IV. Henrik feltételezett mumifikálódott fejével vetették össze a lopótökben található vérnyomot, s az akkori franciaországi vizsgálat szintén rokonságot vélt felfedezni a két „ereklye” között, bár a fej eredetiségéhez komoly kétségek fűződnek.