Csúcsiroda és világszínvonal csábítja a lányokat

A hely, ahol Star Wars-tornyon pihennek, a világ legvonzóbb technológiáját használják, és imádják a női programozókat.

Kuslits Szonja
2014. 05. 01. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudományos világban a nőknek számos kihívással kell megküzdeni, a rengeteg munka és a karrierért hozott áldozatok sokakat eltántorítanak. De mindig akad pozitív példa is, olyan sikeres kutatókat, akiknek tudományos eredményeit nemzetközileg is elismerik, támogatják. A cél, hogy ne a sztereotípiák és a szokások tereljék egyik vagy másik pályára a fiatalokat.

Egy interaktív nyílt nap, aminek célja, hogy a középiskolás lányok megismerkedhessenek olyan szakmákkal is, melyekben jelenleg meglepően alulreprezentáltak a nők. A pályaválasztást segítő egynapos eseményt a Nők a Tudományban Egyesület szervezi már harmadik éve. A programsorozat célja, hogy olyan munkákat is vonzóvá tegyenek a fiatal lányok számára, amelyek eddig nem foglalkoztatták őket.

De nőként hogyan lehet ellenállhatatlanul csábító a programozás, a mérnöki pálya, a kutatólabor vagy az informatika? A Lányok napján a középiskolások a színfalak mögé nézhettek; megismerhették egy általuk választott cég működését, a feladatokat, kihívásokat és lehetőségeket is. A paletta igen széles és a fogadóintézmények mindegyike érdekes, tervezett programokkal várta a fiatalokat. Idén többek között a Morgan Stanley, a Magyar Telekom Nyrt., az Audi, a Bosch, az IBM, a Microsoft, a BME és a Prezi is megnyitotta kapuit a kezdeményezés kapcsán e napon.

Mi a húszfős, középiskolásokból álló csapattal a Prezi birodalmát barangoltuk be. A cég üstökösként felívelő pályája már mindenki számára ismert. A nemrégiben ötéves vállalat már negyvenmillió felhasználónak teszi élménnyé a prezentációkészítést.

A Prezit építő-szépítő mérnököknek, informatikusoknak és a teljes stábnak a Merkúr Palota ad otthont; gyakran szó szerint, hiszen az éjszakai is nyitva tartott irodákban akár aludni is van lehetőség. Szintenként berendezett konyhasarok, állandó reggeli és szabadon dekorálható iroda, ahol rollerrel közlekednek – nem átlagos, ez tiszta sor.

A cég hatásosan csábítja magához a műszaki szakembereket, a környezet irigylésre méltó. Az óriási bálteremben közel százan dolgoznak, még sincs zsúfoltság; a terem közepén hatalmas fa nő ki a padlóból, és óriási virágládákban növények százai szolgáltatják az oxigént az egyébként komoly szellemi munkát végző informatikusoknak és programozóknak. A teremben mégis az egymással szemben álló két torony viszi a prímet, a Star Wars és Star Trek névre keresztelt építményeken 45 fokban döntött műfüvön pihenhetnek a fáradt munkatársak.

 

A rugalmas, kötetlen munkaidőn és a minden igényt kielégítő munkakörnyezeten túl a Prezi legnagyobb vonzereje mégis maga a technológia. Mára közel ötven külföldi alkalmazott ültette repülőre az egész családját és szelte át gyakran a fél világot azért, hogy itt dolgozhasson. Ezekkel az információkkal és ilyen tálalással a középiskolásoknak is rögtön kecsegtetőbbnek hat a bitek és bájtok kétdimenziós világa. De nem minden arany ugyebár. A lustáknak itt sincs hely, és a munka mégiscsak munka – bár karriertámogatás és kreativitás szempontjából első osztályú a hely. A cég igyekszik minden területen a legjobbakat foglalkoztatni. A mérnökök munkáját háttércsapat – HR-esek, support és designerekek is dolgoznak – segíti; Budapesten összesen százhatvanan, Amerikában ötvenen.

A nyílt napon több szintet is megmutattak, a fiatalok az idő előrehaladtával egyre lelkesebbekké váltak. A program tehát bizonyos tekintetben elérte célját.

A bálterem alatti szinten designerek és grafikusok által tervezett, inspiráló személyekről elnevezett szobákat járhattak be. Az otthonos, helyenként engedélyezetten „kupis” környezet célja, hogy a hatékonyabb legyen a munkavégzés. A babzsákfotelek, a kényelmes székek, a tornyok és a sok növény mind azért van, hogy a dolgozóknak legyen lehetőségük kicsit ellazulni és sikerebben teljesíteni a feladatokat. Megfontolásra érdemes elv ez minden munkaadó számára.

 

A férfiak a Prezinél is többségben vannak, de a középiskolákból érkezett lányok inspirálódhattak a női programozóval, a háttércsapat egy tagjával és egy munkapszichológussal folytatott beszélgetésen. Adorján Kata, pszichológus a Talent Team tagjaként igyekszik a legjobb munkatársakat kiválasztani és támogatni a cégen belüli beilleszkedést. A kötetlen beszélgetés során kiderült, hogyan segít a külföldi munkavállalóknak lakást találni, a hivatalos papírokat elintézni, és miképpen lehet összetartó közösséget építeni. Szerinte a kreativitást a sokszínűség hozza meg, ezért érdemes különböző kultúrákból származó embereket összehozni.

Göbölös-Szabó Julianna személye is ösztönzőleg hatott a fiatalokra. A matematikusként végzett, de a Prezinél programozóként dolgozó hölgy szerint érdemes nyitni a férfiasabbnak címkézett szakmák felé. Julianna leginkább a beérkező adatokkal foglalkozik, elemzéseket készít és természetesen fejleszt is. Lelkesen mesélt munkájáról és feladatairól, úgy érzi, mások számra is hasznos eszközt tud létrehozni, amelynek valódi értelme van. Az egyszerűbb programnyelvek megtanulása szerinte néhány hónap alatt lehetséges, és rengeteg a potenciál ebben a szakmában, szinte végtelen a lehetőségek száma. A Prezinél a programozók csapata tíz százaléka nő, de céljuk, hogy ez a szám folyamatosan emelkedjen, hiszen egyre több munkáltató foglalkoztat nőket a „férfiasabb” szakmákban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.