Kinek a fényvillamost, kinek a koszorút. Kinek a vásárlási lázat és a konyhában tüsténkedést, kinek a hajnali szentmisékre épített, odafigyelősebb, csendesebb, békésebb, önfeláldozóbb időszakot. Kinek a felturbózottságot, kinek a karácsony ünnepére hangolódás rendezett heteit jelenti az advent időszaka – kinek mit, de évről évre megér annyit ez az időszak, hogy eredeti, valódi és mindenkor érvényes tartalmáról beszéljünk, legalább egy cikk erejéig.
Tehát: a Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésnapjáig, december 25-éig tartó időszak a keresztény kultúrkörben az előkészület ideje a karácsonyra. Advent első vasárnapja egyrészt a vízkereszt utáni első vasárnapig tartó karácsonyi ünnepkör, másrészt az egyházi év kezdete. A liturgiában színe a lila, kivéve advent harmadik vasárnapját, amikor szabad rózsaszínt használni. A szó a latin adventus Domini, az Úr eljövetele kifejezésből származik, mégpedig kettős értelemben: Jézus Krisztus megszületése Betlehemben és második eljövetele az idők végezetével.
Kezdetben csak egy adventi vasárnapot ünnepeltek, a VII. században Nagy Szent Gergely pápa állapította meg négyben számukat, és 1570-ben V. Pius pápa tette kötelezővé az adventi időszakot a katolikus egyházban. Régen advent kezdetét éjféli harangzúgás jelezte, szigorú böjtöt tartottak, hajnali misére jártak – a rorate hagyománya természetesen ma is virágzik (rövid hajnali mise bármelyik templomban, ez a születendő Jézusra Máriával együtt várakozás jelképe). Persze nincs az ma sem megtiltva, hogy az ember aszketikus fogadalmakat tegyen, de nem adott esetben a kilók számának csökkenése céljából, hanem hogy a cselekmény folyamatosan ráirányítsa a figyelmét az időszak várakozás jellegére.
Advent jelképe az adventi koszorú, amelyet rendszerint fenyőgallyakból fonnak, a ráhelyezett négy gyertya közül minden vasárnap eggyel többet gyújtanak meg. (A szokás a XIX. században jött divatba, de gyökerei még a pogány korba nyúlnak vissza. Az első, kocsikerék nagyságú adventi koszorún még 24 gyertya állt, és minden hétköznap egy fehéret, minden vasárnap egy pirosat gyújtottak meg.) A négy gyertya a növekvő világosságot jelképezi, amely Jézus születése révén szétárad a Földön. Az adventi koszorúkat a templomokban áldják meg advent első vasárnapján vagy az előző szombat esti szentmisén.
Az MNO korábban elkészítette saját adventi koszorúját is a Krisztinavárosban, elevenítsük föl együtt a folyamatot!
Adventi kultúrtörténeti érdekességeket ITT talál. Adventi hír- és programkínálatunkról pedig ITT tájékozódhat részletesebben.