Szent Borbála legendája millióknak nyújt vigaszt

Borbála tiszteletét már a VII. században is dokumentálták, ő a tizennégy segítőszent egyike.

KSZ
2014. 12. 04. 5:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legenda szerint Borbála rendkívüli szépségű és éles eszű fiatal leány volt, akit gazdag, görög származású pogány apja, Dioszkorusz gyermekkora óta szinte a széltől is óvott. A lányt nem vonzották az e a világi javak: a pompa, a gazdagság; de élénken érdeklődött a szentek élete és a keresztény tanítások iránt. Apja egy hatalmas tornyot épített Borbálának, ahol pompás lakrészt rendezett be neki, ám idővel ez a börtönévé vált. Dioszkorusz ugyanis távollétében bezárta Borbálát, hogy óvja a kíváncsi kérőktől és a keresztény tanításoktól.  A toronynak két ablaka volt, de Borbála – apja tiltása ellenére – egy harmadikat vágatott, hogy ezzel is szimbolizálja a szentháromságot, mely megvilágította lelkét.

Borbála mélyen hívő lélek volt, aki vágyott a keresztségre, így apja távollétében kérte felvételét az Egyház közösségébe. Dioszkorusz, aki gyermekkorától eltiltotta lányát a keresztényektől,  hazaérkezvén a torony ablakainak számából  felismerte, hogy lánya elhagyta ősei hitét, ezért meg akarta ölni. A legenda szerint Borbála előtt megnyíltak a torony falai és a sziklák is, így sikerült elmenekülnie. A barlangban rejtőzött el, ám egy pásztor elárulta őt apjának, aki így lányát a bíró elé vitette, hiszen a Római Birodalomban üldözték a keresztényeket és tízezrek váltak vértanúvá. Isten, a pásztor bárányait az árulásért büntetésül sáskává változtatta.

Borbálát a legkülönfélébb módszerekkel kínozták, ám ő kitartott hite mellett és folyamatosan imádkozott. Krisztus erőt öntött lelkébe, hogy ne féljen, és elviselje a rá mért büntetést. Megszégyenítésére a város kormányzója elrendelte: ruhátlanul állítsák pellengérre a piacon, hogy minden kíváncsi tekintetnek prédája lehessen. Borbála szüntelenül imádkozott az Úrhoz, aki meghallgatta őt és eltakarta testét a földből felszálló köddel és az égből leereszkedő felhővel. A bíró ezután fővesztésre ítélte, melyet dühében Borbála apja hajtott végre. A szörnyű kardcsapás után, mely lánya vesztét okozta Dioszkorusz hazafelé indult, ám testébe villám csapott, és azonnal hamuvá lett.   Borbála, és a vele együtt lefejezett Julianna, méltó temetéséről egy Valerianusz nevű férfi gondoskodott, sírja aztán csodák helyszínévé vált.

Bár a mondák és történetek nem egységesek, Borbálát apja hirtelen halála miatt a készületlen halál elleni oltalmazónak tekintik, hasonló okokból a villámcsapás és a tűzvész ellen is imádkoznak hozzá, a vészharangokra általában rávésték a képmását is. A magas torony miatt, melyben raboskodott védőszentjükként tekintenek rá a kőművesek és építőmesterek, de a tüzérek és a bányászok is, akik a hirtelen halállal és a súlyos sebesüléssel szemben remélnek tőle védelmet, és hozzá imádkoznak az életük megóvásáért.

Népszokások közül is számtalan kapcsolható Borbála alakjához, ha például december 4-én egy cseresznyefaágat a szobába viszünk és vázába tesszük, az karácsonyra virágba borul. A vértanú szűz, Borbála alakja évszázadokon át nyújtott vigaszt és reményt hívők millióinak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.