A kanyaróoltás fontosságát hirdeti a Fehér Ház

Sokan ellenzik a védőoltásokat, ez most megbosszulta önmagát.

tt
2015. 02. 03. 5:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Josh Earnest, az amerikai elnöki hivatal szóvivője kijelentette, hogy Barack Obama elnök szerint a gyerekek beoltatásával kapcsolatos döntés a szülők kezében van, de meggyőződése, hogy az embereknek hallgatniuk kellene a tudomány és a közegészségügy szakembereire. A szóvivő amiatt szólalt meg a kérdésben, mert az Egyesült Államokban már legyőzöttnek hitt betegség újbóli megjelenése nyomán ismét felélénkült a védőoltás állítólagos veszélyei körüli vita.

A védőoltás ellenzői szerint a vakcina mellékhatásként autizmus kialakulásához vezethet. Az elméletet egészségügyi szakértők megcáfolták, az amerikai szülők egy kisebb hányada mégsem hagyja beoltatni a gyerekét. „A tudomány álláspontja ebben a kérdésben teljesen világos” – mondta Earnest. Egy nappal korábban a szövetségi járványügyi hatóság (CDC) is arra bátorította az amerikaiakat, hogy oltassák be magukat a betegség ellen.

Az Egyesült Államok hivatalosan 2000-ben jelentette be a hazai eredetű kanyaró felszámolását, de a betegség vírusát azóta többször behurcolták az országba. A kanyaró legújabban decemberben ütötte fel a fejét: a Los Angeles melletti Disneylandből kezdett el terjedni. Az amerikai hatóságok gyanúja szerint a vélhetően december 15. és 20. között elindult fertőzés most is egy külföldi személytől eredhet. A betegek közül legalább öten a Disney alkalmazottjai.

A védőoltással a betegség csaknem 100 százalékosan megelőzhető, ám a kanyaró rendkívül gyorsan terjed a be nem oltott gyerekek között. Kaliforniában az oltatlan gyerekek aránya valamivel nagyobb az országos átlagnál.

A kanyaró lappangási ideje egy-két hét lehet. A légi úton terjedő betegség tünetei először a nátha, a láz, a köhögés, a kötőhártya-gyulladás, a szájüregi nyálkahártyán jelentkező úgynevezett Koplik-foltok, majd bőrkiütések. Különleges kezelési módja nincs, a legtöbb fertőzött heteken belül felépül. Alultápláltság vagy az immunrendszer gyengesége esetén azonban – más tényezőkkel együtt – a betegség komplikációkkal járhat, például vakságot, agyvelő- vagy tüdőgyulladást, fülfertőzést, erős hasmenést okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.