A Zürichi Állatkertből érkezett szakállas baglyok (Strix nebulosa) egy újonnan megnyitott, a Sancer-tóról visszavezető erdei ösvény mentén kialakított röpdében láthatók, a vadmacskák szomszédságában. Vadon ez a bagolyfaj Észak-Amerikától Kelet-Ázsiáig az északi területek sűrű tajgaerdeiben fordul elő. A szeme körüli, egymást követően egyre nagyobb átmérőjű koncentrikus rajzolatok teszik rendkívül imponálóvá, mondhatni érdekes arckifejezésűvé. Nevüket a csőrük alatt látható, szakáll alakú sötét foltról kapták.
Hatékony és ügyes vadászok, rendkívül kifinomult hallásukkal a zsákmányul szolgáló egerek és pockok legkisebb neszére is felfigyelnek, majd lecsapnak rájuk. A szaporodásuk teljes mértékben a táplálékbőség függvénye, ínségesebb években, amikor kevesebb a rágcsáló, el is maradhat. A fiatal párt Szegeden ez a veszély nem fenyegeti, így a gondozók bíznak abban, hogy idővel költeni is fognak.
A furcsa kinézetű – csupasz, vörös fejű, szintén vörös, hosszú, lefelé hajló csőrű, zöldes fényű fekete tollazatú – tarvarjú (Geronticus eremita) elnevezésével ellentétben nem a varjúfélék közé tartozik, hanem az íbiszek családjának tagja. Természetvédelmi jelentőségét mutatja, hogy ez az első állatfaj, amelyet jogilag védettnek nyilvánítottak Leonárd salzburgi érsek 1504-es rendelete alapján. Ennek ellenére az Alpokból eltűnt a faj, csakúgy mint Dél-Európából, majd a Közel-Kelet és Észak-Afrika számos országában is kipusztult. Végül már csak Marokkóban, Szíriában, Törökországban és talán Irakban maradtak kisebb, elszigetelt populációi. A kritikusan veszélyeztetett fajnak jelenleg ezernél is kevesebb egyede él vadon, számuk folyamatosan csökken szigorú védelmük és a szaporításukra, visszatelepítésükre fordított erőfeszítések ellenére. A legfőbb problémát vadászatuk jelenti, de élőhelyük rombolása és a mérgezések szintén jelentősen hozzájárulnak pusztulásukhoz.
Az európai állatkertek fajmegmentési program keretében tartják és sikeresen szaporítják a tarvarjút, ebben a programban immár a Szegedi Vadaspark is szerepet vállalt. A bécsi állatkertből érkezett madarakat a medvebemutató melletti röpdében tekinthetik meg a látogatók.