Elhízásjárvány fenyeget, itthon különösen rossz a helyzet

Rosszabbul állunk, mint a legtöbb európai ország, Magyarországon a felnőttek 65 százaléka túlsúlyos vagy elhízott.

2015. 05. 06. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A WHO nemzetközi szervezet európai regionális irodája „óriási mértékű elhízásválság” veszélyére figyelmeztetett a Prágában szerdán kezdődött európai obezitáskongresszuson. Még olyan országokban is, mint Svédország, ahol jelenleg nem jelent nagy problémát az elhízás, emelkedik az elhízottak száma.

A kutatók nők és férfiak testtömegindexére vonatkozó 2010-es adatokat vetettek össze 2030-as prognózisokkal. Túlsúlyról 25-ös testtömegindex felett, elhízásról pedig 30-as felett beszélnek a szakértők.

A szakemberek szerint Írországban szinte minden felnőtt túlsúlyos lesz 2030-ra. A férfiak 91, a nők 83 százaléka lesz túlsúlyos a 2010-es 76, illetve 56 százalékhoz képest, míg az elhízottak aránya a férfiaknál várhatóan 27, a nőknél 57 százalék lesz, ami 3, illetve 34 százalékos növekedést jelent.

Nagy-Britanniában a nők 63 százaléka lehet túlsúlyos és 33 százaléka elhízott, a férfiaknak pedig a 75 százaléka túlsúlyos és 36 százaléka elhízott. A jelentés szerint Görögországban, Spanyolországban, Svédországban, Ausztriában és Csehországban is jóval többen lesznek a túlsúlyosok, mint 2010-ben. Görögországban megduplázódhat az elhízottak száma.

Alig van ország, amelyet ne érintene a negatív változás. A kevés kivételek egyike Hollandia, ahol a 2010-es 54 százalékhoz képest a férfiaknak kevesebb mint a fele lesz elhízott 2030-ban, és 2 százalékkal kevesebb, alig 8 százaléka túlsúlyos. A 2010-es 13 százalékkal szemben a nőknek már csak 9 százaléka küzd majd túlsúllyal.

„A kormányoknak többet kell tenniük, hogy korlátozzák az egészségtelen táplálkozás marketingjét, és elérhetővé tegyék az egészséges ételeket” – fejtette ki Laura Webber, az Egyesült Királyság Egészségügyi Fórumának munkatársa. Szervezete részt vett a WHO projektjében.

Az elhízás és a túlsúly nemcsak egészségügyi problémát jelent, hiszen az ilyen gondokkal küzdők gyakran szenvednek előítéletektől és diszkriminációtól is. A témában két tucat nemzetközi tanulmányt vizsgált meg kutatása során a WHO. „Az eredmények azt bizonyítják, hogy a túlsúly miatti diszkrimináció és negatív hatásai komoly társadalmi problémát jelentenek” – mondta Jenny Spahlholz, a szervezet tanulmányának társszerzője.

A reprezentatív vizsgálat – amelynek keretében ezer felnőtt lakos adatait elemezték – azt mutatta, hogy az életkorral nő a túlsúlyosak és elhízottak aránya. A fiatal nők több mint harmada, a középkorúak kétharmada, az idősek több mint háromnegyede testtömegfelesleggel küzd. A fiatal férfiak kétötöde, a középkorúak háromnegyede, az idősek több mint négyötöde túlsúlyos vagy elhízott – olvasható az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OÉTI) közleményben.

A tápláltsági állapot másik jellemzője a haskörfogat; ha ez az érték a nőknél 88 centiméternél, a férfiaknál pedig 102 centiméternél több, akkor a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is nagyobb. A 2014-es felmérés szerint egy átlagos felnőtt magyar nőnek 91, egy férfinak 98 centiméter volt a haskörfogata. Míg a fiataloknál mért értékek a normál tartományba esnek, addig egy átlagos középkorú nő már hasi elhízottnak számít. Ugrásszerű a növekedés a középkorúak körében: a 35–64 éves magyar nőknek átlagosan 11 centiméterrel, a magyar férfiaknak 13 centiméterrel nagyobb a haskörfogatuk. Ehhez 65 év felett a nőknél 7 centiméter, a férfiaknál 4 centiméter adódik.

Magyarországon az 1980-as évek után a sovány és a normál testalkatúak aránya 45-ről 35 százalékra csökkent, vagyis ugyanennyivel nőtt a túlsúlyosak és az elhízottak aránya. De 1988-ban a felnőtteknek csak 16 százaléka volt elhízott, 2014-re az arányuk megduplázódott: háromból egy felnőtt elhízott, egy túlsúlyos.

A vizsgálat célja az volt, hogy megismerjék a felnőttek táplálkozási szokásait, tápanyag-ellátottságát, és újbóli mérésekkel határozzák meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását, hogy nyomon kövessék ezek időbeli változását.

A közleményben az olvasható, hogy a magyarok egészségi állapota rosszabb sok más európai országban élőkéhez képest. Az egészség terén igen fontos a szerepe az életmódnak, kiemelten a táplálkozásnak és az egészséges testtömeg megtartásának. Egészséges életmóddal megelőzhető a szív- és érrendszeri betegségek majdnem háromnegyede, a daganatos betegségek egyharmada, és meghosszabbítható az egészségben töltött élet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.