Globális kiállás az uniformizált cigisdobozokért

Az idei dohányzásmentes világnap célja felkészülni az egységes cigarettásdobozok bevezetésére.

Molnár Dániel
2016. 05. 31. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 31., a hónap utolsó napja 1987 óta a dohányzásmentes világnap. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) ezen a napon a dohánytermékek használatának egészségi kockázataira hívja fel a figyelmet, illetve arra buzdít mindenkit, hogy próbáljon meg 24 órán keresztül nem rágyújtani. A szervezet minden évben egy tematika köré építi a világnapot, és ennek végrehajtását tűzi ki célként a következő egy évre. Az idén ez az uniformizált cigarettásdobozok kérdésköre.

A WHO felmérése szerint 2015-ben hazánkban a 15 évesnél idősebb lakosság 25,7 százaléka dohányzott, közülük a napi szinten cigarettázók száma 22 százalékot tett ki. Az utóbbi években az adatok folyamatosan javultak: 2000-ben a vizsgált népesség 37,4, 2005-ben 32,9, 2010-ben pedig már csak 29 százaléka vallotta magát dohányosnak. A WHO 2025-re a csökkenő tendencia alapján ezt az értéket 20,2 százalékra valószínűsíti, amely a férfiak körében 23,7, a nők körében pedig 17 százalék lesz szerinte.

Ugyanakkor a dohányzásnak tulajdonítható halálozások száma kismértékben ugyan, de évről évre növekszik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 21 746-an haltak meg dohányzásnak tulajdonítható okokból kifolyólag 2012-ben, ez az éves összhalálozás 16,8 százaléka volt akkor. Ezzel szemben tíz évvel korábban, 2002-ben ez az érték 15,4 százalék volt, ami 20 425 halálesetet jelentett.

Ami az árakat illeti: a WHO kimutatása szerint egy doboz cigaretta ára 2012-ben átlagosan 710 forint volt, 2014-re 1000 forintra emelkedett. A dohánytermékeket sújtó adó ugyanakkor 84,1 százalékról 77,26 százalékra mérséklődött két év alatt a jövedéki adó csökkenése jóvoltából.

A Statista 2015. márciusi felmérése alapján európai viszonylatban hazánk a rangsor végén helyezkedik el a cigaretta árának tekintetében, a listát Norvégia, az Egyesült Királyság, valamint Írország vezeti.

A dohányzás visszaszorítását illetően ugyanakkor Magyarország kiemelkedő helyet foglal el. A nemdohányzó helyek tekintetében megelőzzük Németországot és Ausztriát, illetve a dohányzásellenes kampányok tömegmédiában való megjelenéseit, valamint a cigarettásdobozokon helyet kapó figyelmeztetéseket illetően európai mércével mérve is jól teljesítünk egy 2014-es WHO-kimutatás szerint.

Az Országgyűlés 2011-ben szavazta meg a nem dohányzók védelméről szóló törvény módosítását, így 2012. január elsejétől tiltottá vált a cigarettázás a szórakozó- és a vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön, azok megállóiban, az aluljárókban, valamint az óvodák, az iskolák és a játszóterek ötméteres körzetében.

Ezzel kapcsolatban hétfőn egy budapesti sajtótájékoztatón az egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott, a törvénymódosítás az utóbbi évek „legnagyobb vívmánya”. Az MTI azt írta, Ónodi-Szűcs Zoltán szerint a dohányzás korlátozása nem igazolta a korábbi félelmeket, tehát például a vendéglátás bevétele nem csökkent az intézkedés hatására.

Szentes Tamás országos tiszti főorvos ugyanitt közölte, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az ÁNTSZ 2012-ben 56 ezer ellenőrzést végzett, és 230 esetben szabott ki bírságot, 2014-ben 32 ezer ellenőrzésből 208 esetben bírságolt, míg tavaly 27 ezer ellenőrzés mellett 143 volt a bírságolások száma.

Május 20-tól egyébként elektromos cigarettát és dohányzást imitáló elektronikus eszközöket sem lehet használni azokon a helyeken, ahol a 2012-ben hatályba lépett törvénymódosítás tiltja a dohányzást, és ugyanolyan reklámtilalmak vonatkoznak rájuk, mint a hagyományos dohánytermékekre. A MÁV részéről ezzel kapcsolatban úgy fogalmaztak: „a dohányzást tiltó táblák, az utastájékoztatási intézkedések – az új szabályozást követően – az e-cigaretta tiltására is vonatkoznak”. Akit pedig a jegyvizsgáló dohányzáson – illetve e-cigaretta használatán – kap, azzal szemben nyolcezer forintos pótdíjat számíthat fel.

A kormány egyébként bevezetné az egységes cigarettásdobozokat is, ezzel is csökkentve a dohányosok számát. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az előző heti kormányinfón azt állította, az erre vonatkozó rendelet már elkészült, jelenleg Brüsszellel és az ezt javasló „partnerekkel” egyeztetnek. A Füstirtók Egyesülete ugyanakkor korábban felhívta rá a figyelmet, hogy a 2015. július 20-án másik kilenc országgal együtt Párizsban aláírt nemzetközi megállapodás értelmében hazánknak május 20-ig meg kellett volna jelentetnie a rendeletet.

Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi irodavezetője hétfőn hangsúlyozta, számos ország már bevezette az egységes csomagolást, Franciaország és az Egyesült Királyság például az idén májusban kezdte alkalmazni az egységes jelölést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.