Nem megyünk oda, ahol robbantanak, de a tenger jöhet

Az idei év slágere a horvát és a bolgár tengerpart lesz, nem pedig a török és az egyiptomi.

Kovacsik Ágnes
2016. 06. 05. 6:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a korábban közkedvelt úti célnak számító észak-afrikai országok idegenforgalmára rányomja bélyegét az ottani politikai és biztonsági helyzet. Habár Kálmán Krisztina, a Taurus Reisen irodavezetője arról számolt be portálunknak, hogy cégüknél főleg Tunézia iránt érdeklődnek, az már most látszik, hogy idén nem lesz annyi foglalásuk, mint az előző évben.

Egyiptom viszont kiesett a magyarok kegyeiből: a honfitársaink körében korábban rendkívül népszerű országba idén kevesebben tervezik a nyaralásukat – ezt már Molnár Judittól, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) alelnökétől tudtuk meg. Ezt támasztják alá a STR Global tanácsadó cég adatai is: a globális szállodaipari szektor vegyes képet mutat 2016 első negyedévében. A közép-keleti és afrikai régióban minden mutató – foglaltság, napi átlagár és egy szoba egy működési napjára jutó szállásdíj – csökkent 2015 azonos időszakához viszonyítva – derül ki a Magyar Turizmus Zrt. portálunknak megküldött tájékoztatójából.

Figyelmeztetést adott ki az amerikai külügyminisztérium, melyben arra hívják fel az amerikai állampolgárok figyelmét, hogy nyáron Európa-szerte számítani lehet terrortámadásra. Két célpontot neveztek meg: Lengyelországot és Franciaországot.

Korábban az uniós képviseleteket kérdeztük meg, mennyire biztonságosak az európai nagyvárosok. Körkép itt.

Az afrikai kontinensre tehát kevesebben látogatnak el a magyarok közül, ellenben az európai üdülőhelyek továbbra is tarolnak. A rendkívül jó ár-érték arányú szolgáltatások miatt eddig első számú úti célnak számító Törökország felé csökkent az érdeklődés, az Isztambulban és Ankarában történt helyi konfliktusok és robbantásos merényletek miatt – jegyezte meg a MUISZ alelnöke. Azonban továbbra is népszerű nyaralási helyszín Horvátország, Bulgária és Görögország. Ez utóbbi annak ellenére közkedvelt maradt, hogy bevándorlási krízis sújtja Leszbosz szigetét. Molnár Judit szerint a menekültek elsődleges célpontjának számító görög sziget sosem tartozott az utazásszervezők kínálatába, így a bevándorlás nem befolyásolja a magyarokat abban, hogy Görögországban töltsék a nyarat. A charter járatok elsősorban Krétára, Rodoszra, Korfura, Zákinthoszra, Kárpáthoszra, Kefalóniába repítik el az utazóközönséget.

Az azonban már most látható, hogy a 2016-os nyaralási szezon nem lesz olyan, mint a tavalyi vagy tavalyelőtti, és ez leginkább a migrációval és az Európát ért terrorcselekményekkel magyarázható – mutatott rá a MUISZ alelnöke. Hozzátette: az idei szezon feltehetően rövidebb lesz, hiszen az utasok kivárnak, az emberek óvatosabbak, ezért az előszezonban kevesebben keltek útra.

Ezt Kálmán Krisztina is megerősítette: pát hete indultak el a foglalások, de bizakodóak a Taurus Reisennél, hiszen erős last minute szezonra számítanak. Úgy véli: az idei év nagy slágere Kréta és Bulgária lesz, ezek mellett az elmúlt négy évben is igen kedvelt Észak-Ciprust emelte ki.

Februártól áprilisig az előző évihez képest legalább 30 százalékkal csökkent a foglalások száma, annak ellenére, hogy az utazási irodák ekkor akciókkal és előfoglalási kedvezményekkel csábítják a vendégeket – jegyezte meg Molnár Judit. Hasonló kép rajzolódik ki a Magyar Turizmus Zrt. beszámolójából is: a 2016. márciusi belgiumi terrortámadások visszavetik az európai turizmus növekedését, ám pontos adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre.

Elemzők arra számítanak, hogy Európa turizmusa rövid időn belül kiheveri a támadások hatását. Emellett pedig hangsúlyozzák: a schengeni övezetben ideiglenesen visszaállított határellenőrzés negatívan hat a turizmusra, elsősorban az Európán belüli forgalomra. Az Oxford Economics becslése szerint a schengeni övezetben a teljes határellenőrzés visszaállítása évente 2 százalékkal csökkentené a turistaérkezések számát a jelenleg várhatóhoz képest.

Ugyan nagyon sok magyar fontolgatja a külföldi utazást, mégis egyre inkább felértékelődnek a hazai kikapcsolódási lehetőségek, így a belföldi turizmus idén erősödni fog – jegyezte meg a MUISZ alelnöke. Ezt bizonyítja a KSH kimutatása is, mely az idei év első három hónapjának adatait veti össze az előző év azonos időszakával. Eszerint 2016 első negyedévében a belföldi szálláshelyek 11 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint tavaly ilyenkor. (Ezen belül a szállodáknál 14 százalékos volt a növekedés.)

Az elmúlt időszakban új utazási formák jelentek meg, melyeket a magyarok is előszeretettel vesznek igénybe. Habár honfitársaink számára még mindig a tengerpart jelenti az igazi nyaralást, a tengeri hajózás is virágkorát éli – emelte ki Molnár Judit. Ez egyrészt biztonságos, másrészt kényelmes utazási forma, ezért sokan töltik nyaralásukat a Földközi-tenger keleti vagy nyugati medencéjében, egy hajó fedélzetén. Ám nemcsak a mediterráneum vonzza honfitársainkat, hiszen egyre népszerűbbek a hűvösebb klímájú, észak-európai tengeri utazások is. A bővülő kínálatban pedig a kulturális körutazások is felértékelődnek, amikor autóbusszal vagy repülőgéppel fedezik fel a turisták a világ nagyvárosait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.