Sokan hiszik, hogy a tartós tejben sok az adalékanyag, pedig nincs is benne

Kutatás mutat rá: a tévhitek gyakoribbak azoknál, akik magukat tájékozottnak hiszik.

Szabó Emese
2018. 03. 31. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészséges táplálkozásról ugyan sokat hallunk mostanság, az egymásnak ellentmondó információk között nehéz eligazodni. – Az alapismeretek hiánya áll annak hátterében, hogy az emberek az információáradatból nem tudnak szelektálni, kevésbé ismerik fel a valós híreket. A média felületein, főleg az online csatornán rendkívül sok téves információ jelenik meg. Felmérésünkből például kiderült, hogy a válaszadók 35 százaléka azt hiszi, az édesítőszerek nem hizlalnak. Pedig általánosságban nézve ez nincs így: vannak ugyan köztük kalóriamentesek, de sokuk tartalmaz kalóriát – mondja Antal Emese dietetikus, szociológus, a TÉT Platform szakmai vezetője. Hozzáteszi, hogy az egyesület közelmúltban végzett kutatásából kiderült, hogy az egészséges táplálkozással kapcsolatban az emberek 9 százaléka érzi magát nagyon tájékozottnak, míg 62 százaléka inkább tájékozottnak, 25 százaléka pedig inkább nem tájékozottnak vallja magát. Azt csak nagyon kevesen gondolják, hogy egyáltalán nem tájékozottak. A képet ugyanakkor árnyalják a kutatás részletei, amelyek rámutatnak arra: a tévhitek gyakoribbak azoknál, akik magukat tájékozottnak hiszik.

A tartós tejekben például nincs adalékanyag, azokat hőkezeléssel tartósítják, a tejen kívül más még véletlenül sem kerülhet a dobozokba. Ehhez képest „a tartós tejekben sok az adalékanyag” állítást a teljes lakosság 35 százaléka tartja igaznak, míg a magukat tájékozottnak mondók 41 százaléka van ezen a véleményen. „Az adalékanyagok rákot okoznak” vélekedést a teljes lakosság 30 százaléka osztja, míg a magukat tájékozottnak mondók 42 százaléka ért egyet ezzel a durván általánosító elmélettel. Hiába rettegünk ugyanis az E-számoktól, az unióban jelenleg használt adalékanyagokat már értékelték, és a jóváhagyott mennyiségben biztonságosnak bizonyultak.

Persze felülvizsgálatok így is történnek, a 2009 januárja előtt engedélyezettek újraértékelése pedig folyamatos. Ennek volt eredménye a vörös 2G nevű színezék betiltása: ezt az adalékot E128 néven adták felvágottakhoz és hamburgerhúsokhoz, minimális mennyiségben. Alkalmazását több mint tíz éve függesztették fel amiatt, mert a bélrendszerben mérgező vegyületté alakulhat. Olyan színezékek is vannak, amelyeket kémiailag szintetizálnak, és amelyeket gyakran összefüggésbe hoznak a gyermekek figyelemhiányos hiperaktivitási zavarával. Ugyan kevés ilyen esetet írtak le, ráadásul a vizsgálatok nem mutattak ki egyértelmű kapcsolatot az adalékanyag és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar között, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) felülvizsgált hat színezéket, majd háromnál – a kinolsárgánál (E104), a narancssárgánál (E110) és a neokokcinnál (E124) – lecsökkentette az elfogadható napi beviteli mennyiséget. Emellett azokon az élelmiszereken, amelyekbe ez a három színanyag kerül, szerepelnie kell arra vonatkozó feliratnak, hogy a termék a gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat. Ezt annak ellenére rájuk kell írni, hogy az összefüggés nem bizonyított. A félelmekre a gyártók is figyelnek: sok esetben eleve kerülik ezeket az anyagokat, kizárólag természetes növényi kivonatokat használnak színezékként. Tehát az a vélekedés, hogy az adalékanyagok rákot okozhatnak, erős paranoia.

Arra, hogy adalékanyag az élelmiszerekbe csak indokolt esetben kerülhessen, a hatóság is figyel: az EFSA amellett hogy biztonságosságukat kimondja, elvárja azt is, hogy a gyártók igazolják, alkalmazásuk technológiai szempontból nélkülözhetetlen, a fogyasztóra nézve kedvező hatású. Például azért, mert megakadályozzák az élelmiszer romlását, javítják az ízét vagy a színét, fokozzák tápértékét, vagy segítik a gyártási folyamatot. Ráadásul rengeteg adalékanyag teljesen természetes. Gond csak akkor van, ha a gyártók trükköznek – viszont ez nem csak az adalékanyagok esetében van így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.