Vadászünnep Várpalotán

A Thury-vár udvarán már negyedszer rendezték meg a vadászati kultúra napját.

Nagy Áron
2013. 06. 08. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnt, az időjárás összeesküvést szőtt, s eső mossa majd el a vadászati kultúra napját, de a komor fellegek nem rettentették el a vendégeket, látogatókat, akik százszámra érkeztek Várpalotára – tudtuk meg az egyik szervezőtől. Oláh Csaba, a Vadászati Kulturális Egyesület (VKE) elnöke elmondta: az esemény felvonulással vette kezdetét, aminek élén a helyi bányászok zenekara haladt, az őket követő forgatagot pedig solymászok, hagyományőrzők és vadászkutyások színesítették. Majd a Thury-várban a rendezők, házigazdák és díszvendégek felszólalásai után a vadgazdálkodásban, a vadászati kultúra ápolásában nyújtott kiemelkedő teljesítményért járó díjakat vehették át a kitüntetettek.

A köszöntők és méltatások után megszólaltak a vadászkürtök, Hubertusz-misére hívtak a harsonák. Az elnök beszámolt arról is, hogy idén tizedik alkalommal írták ki általános és középiskolásoknak a Bársony István országos ifjúsági prózamondó versenyt, ahol többek között Zayzon Csaba, a Veszprémi Petőfi Színház társulati tagja is értékelte a fiatalok produkcióit.

A színpadon délelőtt vadászkutya-fajtabemutatót is tartottak, majd a nemrégiben kulturális világörökséggé avanzsált magyar solymászat képviselői mutatták be madaraikat. Most sem maradhatott ki a programból a nagy sikerű főzőverseny, a kirakodóvásár és az országos szarvasbőgő-bajnokság – tette hozzá Oláh Csaba, majd megjegyezte: újdonság volt azonban az ifjúsági vadhívó verseny és a Hunyadi Mátyás meghívásos korongvadászkupa. A VKE elnöke hozzáfűzte: nemcsak a műsorszámok, hanem a szervezők köre is bővült, így most első alkalommal találkozhattak a vendégek a várpalotai horgászokkal és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának képviselőivel.
– Várpalota büszke arra, hogy negyedik alkalommal lehet e mindössze hétéves rendezvény házigazdája – szögezte le a település alpolgármestere. Katona Csaba szerint nemcsak a Thury-vár méltó díszlete bármilyen vadászati témájú programnak, de maga a város is, hiszen számos monda köti össze Mátyás királlyal és a fejedelmi vadászatokkal. – Ennek ellenére sokan a nehéziparról ismerik a várost, a vadászati kultúra napja viszont remek lehetőség, hogy a másik oldalunkról is bemutatkozzunk – magyarázta a politikus.

Közismert, hogy a 2007 óta tartó eseménysorozat egyik fő célkitűzése a közvélemény tájékoztatása, a felvilágosítás. Katona Csaba is fontosnak tartja ezt, mivel tapasztalatai szerint az emberek jelentős része máig úri huncutságnak tartja a vadászatot, a vadászokat pedig egyenesen mészárosnak. – A valóság persze egészen más, de ezt be kell mutatni, el kell magyarázni, erre pedig kiváló alkalmat adnak ezek a rendezvények. Külön szerencsés, hogy idén a Balaton-felvidéki Nemzeti Park is részt vesz a vadászati kultúra napján, ami kiválóan példázza: jól megfér együtt a természetvédelem és a vadászat – vélekedett Várpalota alpolgármestere.


Egyetértett ezzel Tengerdi Győző, a HM Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. vezérigazgatója is:
– A vadászat renoméján van mit javítani, ám ez szerencsére nem lehetetlen küldetés – fogalmazott. Mint mondta, két témát tart feltétlenül hangsúlyozandónak: az egyik, hogy a vadászat nagyon fontos gazdálkodási ágazat, amely nélkülözhetetlen a természet egyensúlyának megőrzésében. A másik pedig a kapcsolódó kulturális értékek sokfélesége, amelyek nélkül szegényebbek lennénk. Tengerdi Győző rámutatott, a várpalotai rendezvény ezt hivatott közvetíteni, ezért a HM Verga minden évben támogatja.

– A Verga lehetőségeihez mérten igyekszik bevételeiből számottevő összegeket fordítani a működési területén lévő települések segítésére. Közjóléti programokat, fejlesztéseket támogat, és olyan eseményeket is, amelyek az erdészet és a vadászat társadalmi elfogadottságát, a szakma színvonalát növelik – ismertette a társaság filozófiáját a vezérigazgató. Tengerdi Győző hozzátette: a vadászati kultúra napján személyesen képviseltették magukat, saját standdal, főzőcsapattal, és részt vettek a szarvasbőgőverseny zsűrizésében is.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.