Szent Imre Várpalotán

Ötödik alkalommal rendezték meg a vadászati kultúra napját a Thury-vár alatt.

Nagy Áron
2014. 06. 06. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint az hagyománnyá vált, idén is Várpalota adott otthont a hazai vadászok rangos eseményének, a vadászati kultúra napjának, amely szórakoztató, de egyben tanulságos programjaival a civileknek éppúgy remek kikapcsolódást nyújtott május utolsó hétvégéjén, mint a szakmabelieknek. A Thury-vár alatt többek közt vadételfőzés, vadászkutyafajta-bemutató, solymászok, íjászok, kürtösök kötötték le a nézők figyelmét, a főszervező Vadászati Kulturális Egyesülettől pedig a vadászat tekintélyének emelésén fáradozók vehették át a szervezet kitüntetéseit. A napot pazar koncert zárta, amellyel a szervezők Szent Imre herceg emléke előtt tisztelegtek, akire  Szent Hubertus mellett a magyar vadászok közül egyre többen tekintenek égi patrónusukként.

Várpalotán mára elképzelhetetlen, hogy a tavasz a vadászati kultúra napja nélkül búcsúzzon, hiszen a Veszprém megyei település idén ötödik alkalommal adott otthont a hazai vadászélet rangos eseményének. Mint az már köreikben megszokott, az ország minden szegletéből összesereglő vadászok a Thury-vár alatt gyűltek össze május utolsó hétvégéjén. A rendezvény hagyományosan ünnepi felvonulással vette kezdetét, ezt a nyitóbeszédek követték.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a vadászati védegylet elnöke levélben köszöntötte a jelenlévőket, s büszkén idézte fel az idei esztendő sikereit: „ Nagyot léptünk előre, amikor kitártuk a gazdag örökségünket bemutató, Európában is kiemelkedő jelentőségű gyűjtemény, a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum kapuit. ” Aztán figyelmeztetett rá, hogy a nagy múltú és hagyományokban gazdag magyar vadászatnak ma két alapvető feladata van: a vadat vadként megőrizni, és tudatosítani, hogy a magyar vadászat Hunortól és Magortól, illetve Szent Imre hercegtől kezdve Széchenyi Zsigmondon, Kittenberger Kálmánon és Fekete Istvánon, valamint Wass Alberten keresztül napjainkig hungarikum .

A miniszterelnök-helyettes szavait Oláh Csaba, a főszervező Vadászati Kulturális Egyesület elnöke tolmácsolta, aki lapunk kérdésére később elmondta: nyolc éve rendezték meg először ezt az ünnepet, s céljuk azóta is változatlan. Habár a programok középpontjában a vadászat áll, azok mégsem csak a vadászoknak szólnak. A vadászati kultúra, Oláh Csaba szerint közös kincsünk, amely egyaránt alapul szolgált zenészeknek és képzőművészeknek. Fontosnak tartják továbbá, hogy mesterségük, szenvedélyük bemutatásával a tágabb közvélemény figyelmét ráirányítsák a valóságra, mert az egyesület vezetője sokakkal egyetértésben úgy véli: a vadászokról hamis, démonizált kép él megannyi emberben.

– A kultúra és a közvetlen találkozás lehet a legjobb ellenszere a sztereotípiáknak. Aki az elmúlt öt évben, hogy csak a várpalotai székfoglalónk utáni rendezvényeinket említsem, részese volt a vadászati kultúra napjának, mészárosok helyett erdőjáró, természetszerető emberekkel ismerkedhetett itt meg, miközben megkóstolhatta az ízes vadételeket, átélhette a Hubertus-mise varázsát, gyönyörködhetett a sólymok, sasok és vadászkutyák nagyszerűségében, és így tovább – magyarázta Oláh Csaba.

A vadászati kultúra napjának állandó támogatója a Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt., amelynek munkatársai hasonló okból állandó résztvevői az évenként megrendezett vadászünnepnek. A társaság vezetője, Tengerdi Győző rámutatott, hogy az erdészeket is sokan holmi favágókkal azonosítják, akiknek egyetlen céljuk az évszázados erdők pusztítása. Az erdő- és vadgazdálkodók között ezzel szemben mindennapos együttműködés van a természet értékeinek megóvása érdekében. Sőt bőven akad az erdészek között olyan, aki egyben vadász is. A Verga számára, amely bevételének jelentős részét közjóléti célokra, az emberek és a környezet összebékítésére, a természet megismerésének ösztönzésére fordítja, magától értetődő volt tehát a várpalotai programok támogatása, illetve a tevékeny részvétel – tudtuk meg Tengerdi Győzőtől.

A köszöntők és a díjátadás után a színpadon egymást követték a szórakoztató, ám egyben tanulságos műsorszámok, így vadászkutyafajta-bemutató, majd hozzá kapcsolódóan az utánkeresés témáját alaposan körbejáró talkshow következett. A nézők ezután a vadászöltözet több évezredes evolúcióját élhették végig egy rendhagyó divatbemutató keretében, de a múlt, kiváltképp a középkori vadászatok miliőjének megidézését segítették a fellépő solymászok és íjászok is.

Délután ifjú vadászkürtösök fújták el legjobb indulóikat, aztán a civilek számára talán legérdekesebb program következett. Senkit nem lep meg, ha a zenei televíziós műsorokban olyan előadók lépnek fel, akiknek a torkában egy egész zenekar lapul. A szarvasbőgő-bajnokságon azonban a versenyzők az erdők-mezők hangján szólalnak meg döbbenetes eredetiséggel.

A vadászati kultúra napján minden évben kitüntetik a vadászat tekintélyének emelésén eredményesen fáradozókat. Idén Aranygyűrűvel jutalmazták például Szabó Ferencet, a Vidékfejlesztési Minisztérium erdészeti, halászati és vadászati főosztályának főosztályvezető-helyettesét, művészeti teljesítményéért pedig Prihoda Judit Arany Ecset Toll és irodalmi munkásságáért Fáczányi Ödön Arany Fácán Toll nagydíjat vehetett át. Életművének elismeréséül Cseke Sándort posztumusz jutalmazták az Arany Túzok Toll díjjal. A Vadászati Kulturális Egyesület egyik legrangosabb kitüntetését, a Hubertus-kereszt gyémánt fokozatát Wallendums Péter kapta, aki a vadászati kultúráért végzett áldozatos és segítőkész munkájával érdemelte ki az elismerést.

A Vadászati Kulturális Egyesület végül igazi kuriózummal zárta a várpalotai rendezvényét. Bán István orgonaművész és a Vadászkamara Kürtegyüttes előadásában, Bán Beatrix közreműködésével Szent Imre herceg élete és a vadászathoz fűződő szoros kapcsolata előtt tisztelgő orgona- és vadászkürtkoncertet hallhatott az érdeklődő közönség. Oláh Csaba minderről elmondta: Szent Hubertus a vadászok védőszentje szerte a világon, Szent Imre azonban igazán a miénk, magyaroké. Az államalapító király tragikus sorsú, de hősi életet élő fiának tiszteletét éppen ezért szeretnék a hazai vadászati kultúra eleven részévé tenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.