Készítsünk kolbászt! Olcsóbb és finomabb lesz

Kell egy teljes sertés, vagy külön is beszerezhető a hozzávaló? Miért ne mossuk meg a kolbásznak szánt húst vízzel, és mivel füstöljünk?

tt
2012. 10. 26. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolbászalapanyagnak a sertés combját, a lapockáját, a tarját és a dagadót vegyesen használhatjuk. Ebből adódóan nem szükséges egy komplett disznóvágáson részt venni, ha rendelkezünk megbízható hentessel, akkor a megfelelő mennyiségű húst és a töltéshez szükséges disznóbelet tőle is beszerezhetjük.

Az előkalkulációnál számolnunk kell a száradásból adódó súlyveszteséggel – ami a felhasznált nyers hús víztartalmától függően kilónként kb. 3-5 százalék. A tölteléknek szánt húst ne mossuk és ne áztassuk vízbe, mert az így készült kolbász könnyen romlandó lesz.

Fűszerezésnél nincs nagy titok: a felhasznált fűszereket egyszerre rakjuk a ledarált húsra, majd a szükséges keverés (3-4) után jöhet az első kóstolás. Innentől kezdve mindenki a saját ízlése alapján tudja igazítani a fűszerezést.

Rövidital, hosszú kolbász

A kolbász

A kolbász, tisztára mosott disznóbélbe vagy műbélbe töltött, apróra vágott vagy darált húsból készült, fokhagymával, sóval, köménnyel, borssal és fűszerpaprikával készült húskészítmény, amit Európa szerte füstöléssel tartósítanak.
1 kg nyers darált húshoz átlag 2 dkg fűszert számolnak, de ez régiónként, szokásonként változhat.

Darálás előtt a húsra tapadt vért száraz ruhával töröljük le. Az inas, mócsingos zsíros, hártyás, faggyús részeket, porcogókat darálás előtt távolítsuk el a húsról. Ez különösen fontos a marha-, a vad-, és birkahúsok felhasználásakor. A kolbászbelet langyos vízben tároljuk a felhasználásig, ugyanis az áztatástól lesz rugalmas, ha nem így teszünk, elszakadhat a töltésnél. A kolbásztöltés egyik alapszabálya, hogy a bélbe töltött kolbász olyan kemény legyen, amit még a töltéshez használt sertésbél fala kipukkadás nélkül elbír. Ha a töltés közben légbuborék keletkezik, akkor azt csak a kész, „lezárt ” állapotában szúrjuk ki. Soha ne hagyjunk levegőt a bélben, mert ezáltal penészedésnek indulhat a kolbász. A töltés végét ne csomózzuk le, mert a felesleges zsiradék ott csepeg ki

Több nap, mint kolbász

Ha a füstölt kolbász színe erősen barnás, biztos hogy a kelleténél tovább volt a füstölőben. A szétfüstölt kolbász íze kesernyés lesz, és közvetlen fogyasztásra alkalmatlanná válik. A kolbásznál az optimális füstölési idő 3-5 napot vesz igénybe. Amennyiben magunk füstöljük a portékát, ügyeljünk rá hogy csak akác vagy tölgyfával gyújtsunk alá.

A kolbászt füstölés előtt általában 24 órát hagyják szikkadni, így jobban átjárja a füst, amelynek a hőmérséklete nagymértékben meghatározza a produktum szavatosságát. Kerüljük a forró füstölést, a magas hő ugyanis kiolvasztja a zsiradékot, amitől a kolbászunk száraz és kemény lesz, szeletelni sem lehet. A meleg füsttől száraz, kérges lesz a kolbász felülete, ami megakadályozza, hogy a füst kellő mértékben átjárja, így az idő előtt megromolhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.