November 1-je mindenszentek mellett a vegán világnap is, melyet 1994 óta jegyeznek az erőszakmentes életvitel követői. A vegán étrendre való áttérésnek lehet vallási, állatvédelmi, környezetvédelmi, egészségügyi, erkölcsi és etikai oka is. Természetesen, ahogy a vegetáriánus étrend követőinél, itt is különféle variációk léteznek. A vegánoknál a méz és a gomba fogyasztásával kapcsolatban nincs egységes vélemény, mivel például a gomba nem sorolható sem a növények, sem az állatok közé, lehetséges arról vitázni, hogy valójában része-e a vegán étrendnek, vagy sem.
Az erőszakmentes életmód lényege
A vegánok nem esznek és lehetőségeik szerint az élet más területein sem használnak állati eredetű termékeket. Azt vallják, hogy ezeket az állatok kihasználásával szerezzük, fájdalmat, szenvedést és halált okozunk nekik, aminek ők nem akarnak a részesei lenni. Ezért se hús, se tej, se tojás nem szerepel az étrendjükben, továbbá kerülik az egyéb állati eredetű anyagokat is, mint a bőr, szőrme, gyapjú, toll, zselatin stb. A kozmetikumok terén is sokkal alaposabban utánanéznek az összetevőknek és az eredetnek, mint egy hétköznapi vásárló. Ha tehetik, nem vásárolják az állatkísérleteket használó cégek termékeit, és kerülik az állati eredetű, például disznózsírt tartalmazó árukat, helyettük inkább biokozmetikumokat vásárolnak.
Külföldön hódít a vegán cipő
Több külföldi országban már kifejezetten figyelnek arra, hogy kiszolgálják a vegánok igényeit, létezik például külön nekik készített cipő, de még a kávéstandoknál is megkérdezik, hogy szójatejjel vagy rizstejjel kérik-e a kávét. Magyarországon ebből a szempontból nehezebb helyzetben vannak, ritkábbak a vegán éttermek, és az élelmiszerboltok polcain is jóval kevesebb állatitermék-mentes élelmiszert találni. Pedig kereslet lenne rá, mégis egyelőre csak bioboltokban tudják megvásárolni a legtöbb élelmiszert és kiegészítőket. Ennek ellenére egyre többen választják ezt a fajta táplálkozást.