Az abbahagyhatatlan mézeskalács titka a jó alapanyagokban (házi tojás, házi méz, előre megszitált liszt) rejlik. Érdemes karácsony előtt hetekkel megsütni, a mással össze nem hasonlítható elképesztő illata, hangulata segít az ünnepre való ráhangolódásban. Persze, ha van mézeskalács, jóval sűrűbben nyílik a konyha- vagy a kamraajtó, de sebaj, karácsonyig összedobunk még egy, az is lehet, hogy több adaggal.
Fűszerek, dögönyözés
A mézeskalácshoz mézre, lisztre, tojásra, fahéjra, gyömbérre, szegfűszegre és zsiradékra lesz szükségünk. A boltokban már kaphatók mézeskalács-fűszerkeverékek, amelyekről megoszlanak a vélemények. Érdemesebb inkább a hagyományos fűszereket választani, így a saját ízlésünk szerint játszhatunk az arányokkal. A tészta összeállításánál figyeljünk arra, hogy jól keverjük el az összetevőket, majd jön a dögönyözés, jó alaposan át kell gyúrnunk a tésztát. Vigyázzunk arra, hogy ne nagyon lisztezzük a deszkát, mert ha túl sok lisztet vesz fel a tészta, kemény lesz, de attól is kemény lehet, ha kevés benne a méz.
Így lesz gyurma
Ha teljesen kihűlt állapotban adjuk a liszthez a mézes keveréket, úgy a tészta tökéletesen összeáll, másnapra (egy éjszakát hűtőben kell pihentetni) „gyurma” állagú lesz, teljesen kezelhető, nem ragacsos – mondta el lapunknak Halasiné Pogány Zsuzsanna, akinek a kezei között gyönyörűséges mézeskalács házikók, templomok, háromdimenziós mesebeli figurák születnek.
Dekorációs gyöngyök, figurák
A mézeskalács-készítés nagy szakértője szerint a tésztát 3-4 milliméteresre érdemes nyújtani, így amikor megdagad és megsül, puha marad. A sütés idejére vonatkozólag sajnos nincsenek kőbe vésett szabályok, minden a sütőtől függ, ki kell tapasztalni. Van, akinek a 200, míg másnak a 160 fok válik be. Addig kell sütni, amíg a tojással megkent tetejük szép aranybarnára nem sül. A kész mézeskalácsokat porcukorral kevert tojásfehérjével szokás díszíteni. A mázat nejlonzacskóba tehetjük, de sütőpapírból tölcsért is hajtogathatunk, Zsuzsanna tapasztalatai szerint a sütőpapíros verzióval könnyebb dolgozni. Vannak már kitűnő dekorációs gyöngyök, ceruzák is, ezekkel is lehet a mézeseket díszíteni.
Gyönyörű házikók elektromos mécsessel
Zsuzsanna kezei között részletesen kidolgozott, gyönyörű házikók születnek, melyek „elektromos mécsessel kivilágíthatók, mivel az ablakaik, ajtajuk cukormáz, így átengedik a mécsvilág játékát” – olvasható a mézeskalácsok készítőjének honlapján. „Alkotásaim témájukat tekintve alkalomhoz illő köntöst kapnak; például hófödte tető és udvar, farakással, fenyőfával, mák úttal télen – füves jelleggel, piros tetővel, madárfüttyel – meleg időben” – mondta az MNO-nak.
Mézeskalács mesekönyv
A mézeskalácsformák már könyv alakban is kaphatók: Halasiné Pogány Zsuzsannának megjelent a Mézillatú karácsony című mesekönyve. „Gyurmaékszerek és mézeskalács készítésével foglalkozom, és szerettem volna ezt a kettőt valahogy ötvözni, mert Magyarországon még nem láttam ilyen jellegű, gyerekeknek szóló mesekönyvet, így kitaláltam egy kedves karácsonyi mesét, ami a mézeskalácshoz is kötődik, és a helyszínt egyszerűen megsütöttem” – nyilatkozta lapunknak a szerző. A könyvek egyébként személyesen nála vásárolhatók meg.
Így született meg Mézesfalva, egy kedves kis falucska, mézeskalács házikókkal, templommal, kis patakkal és főtérrel. Mivel a szereplők nem igazán mutattak mézesekből, így őket gyurmából formázta meg Zsuzsanna.
Valószínű, hogy ilyen remekműveket nem, de mézeskalácsot bárki tud készíteni. Érdemes nekiállni, a hangulata, a varázsa, és természetesen a karácsonykor kihagyhatatlan íze miatt.