Teveburger mint kulináris különlegesség

Sztárséfek segítségével népszerűsítik a korábban csak a beduinok körében nagyra becsült tevehúst az Egyesült Arab Emírségekben.

SzV
2013. 10. 05. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abu-Dzabi legelegánsabb szállodája, az Emirates Palace aranyozott kupolája alatt Sandro Gamba francia mesterszakács mutatja be legújabb alkotását: az aranyfóliás tevehamburgert humuszos hasábburgonyával. „Ez lett az egyik legkelendőbb ételünk” – mondta az Abu-Dzabiba látogató előkelő turisták számára kötelező „szálloda” 15 éttermét vezető séf. A tevehamburgert füstöltsajtágyon tálalják karamellizált hagymával, a zsemlét vékony aranyfólia borítja. Egy adag ára 50 dollár (közel 11 ezer forint).

Sandro Gamba a sivatag lakói által ünnepi alkalmakkor fogyasztott rizses tevehúson messze túllépve előkelő fogásokat kínál, például a burgundi marhahúshoz hasonló tevecarpacciót (vékony csíkokra vágott nyers hús) szarvasgombás vinegrette öntettel. „Minél fiatalabb a teve, annál puhább a húsa. Egyes receptekhez tevecsikó húsát használjuk fel, úgy omlik a szájban, mint a vaj. Ha az állat öregebb, pácolni vagy párolni kell a húst” – tette hozzá Sandro Gamba. Az Egyesült Arab Emírségekben ugyanúgy nevelnek tevecsikókat tejen vagy kukoricán, mint más országokban borjúkat, hogy minél omlósabb legyen a húsuk.

Gertraude Ruffinen német nyugdíjasnak kellemes meglepetést okozott az Emirates Palace-beli tevehamburger. „Finom, bár korábban sosem gondoltam volna, hogy megkóstolom ennek az állatnak a húsát, amelyet az állatkertben láttam.”

A szélsőséges időjárási körülményekkel szemben ellenálló teve, amely létfontosságú a sivatagi nomádok számára, akik a tejét és a húsát egyaránt fogyasztják, igen népszerű az Arab-öböl térségében: tevegyorsasági és teveszépségversenyeket is tartanak.

Katarban Alain Ducasse Michelin-csillagos sztárséf a dohai Iszlám Művészet Múzeumában működő, Idam nevű éttermében libamájas tevehúst kínál szarvasgombával. A Teve Rossini módra nevű fogáshoz öt napon át kell a húst főzni – mondta el Romain Méder séf. A fogás ára 90 dollár (közel 20 ezer forint), bort azonban nem lehet fogyasztani hozzá, mert az étteremben nem szolgálnak fel alkoholt.

A tevetej szintén egyre népszerűbb, exportra is kerül a térségből. Jelenleg Európába és Japánba szállítanak tevetejet, amely nem olyan zsíros, mint a tehéntej, de C-vitaminban háromszor gazdagabb. Az öböl menti országokban a tejből francia desszerteket, illetve italokat készítenek, mint például a kapucsínó ihlette Camel-ccino. Az al-Nassma cég Ausztriába tevetejport szállít, amelyet csokoládé készítéséhez használnak fel: a tábla, illetve teve formájú csokit az emírségekben forgalmazzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.