Budaházy-ügy: féktelen indulatok és 125 év fegyház

A bíró szerint hibázott a vád, de nem koncepciós eljárás volt. A vádlottak házi őrizetbe kerültek.

Lándori Tamás
2016. 08. 30. 10:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Álló ember nem maradhat!” – kiabálta a Fővárosi Törvényszék munkatársa a bíróság dísztermében Budaházy és társai elsőfokú büntetőperének kedd reggeli záró tárgyalása előtt negyed órával, miközben megpróbálta feltölteni a hallgatóság soraiban meghagyott egy-egy szabad széket. A karzatra sem mehetett senki.

„Ezt a helyet Morvai Krisztinának foglalom” – közli egy férfi. Eljött Toroczkai László és Novák Előd is. A folyosóról csak azokat engedték be, akik előzetesen regisztráltak, mivel – ahogy azt vártuk – hatalmas volt az érdeklődés. A vádlottak se voltak kevesen – tizenheten várták az ítélethirdetést. Az ügyvédek padsora is csordultig – telt ház volt.

Mikor az első néhány vádlott bevonult, egyvalaki tapsolni kezdett, de senki sem csatlakozott, így abbahagyta. A kezdés előtt a tévéstábok operatőrei és a híroldalak videósai a hallgatóságról készítettek vágóképeket, egy nő cserébe őket fényképezte. Budaházy „Szabadság!” felkiáltással lépett be, őt kitörő taps és üdvrivalgás fogadta, majd vastaps mellett skandálták a nevét.

Halk moraj, köhécselés, amíg bíróság tanácsára vártunk. A 24.hu riportere elfáradt, leült a vádlottak padjára. Végre bevonultak a talárosok, Kenéz Andrea tanácsvezető tájékoztatta a média képviselőit, hogy csak az I-III. rendű és a XVII. rendű vádlottak járultak hozzá az arcuk mutatásához. Ezután figyelmeztette a hallgatóságot a rend megtartására, majd felállította a riportert a vádlottak padjáról.

A bírónő kihirdette az ítéletet: Budaházy 13 év fegyházat kapott, a hallgatóság felhördült. Mindenki bűnös, tizenöten terrorcselekmény bűntettében, 5-12 év fegyházbüntetések repkedtek. A hallgatóság mindnél felmorajlott, különösen akkor, mikor az is kiderült, hogy a harmadrendű vádlottat, a román állampolgárságú Sz. Endrét 10 évre ki is utasították Magyarország területéről. Összesen majdnem 125 évnyi fegyházat osztottak ki.

Két vádlott terrorcselekmény bűntettében nem bűnös, egyikük kényszerítésért, a másik lőfegyverrel visszaélésért kapott felfüggesztett börtönt. A többieknél – a bűnszervezetben való elkövetésre tekintettel – a bíróság kizárta a feltételes szabadság lehetőségét, viszont az őrizetben és előzetesben töltött idő minden napját, a házi őrizetben töltött időnek pedig minden ötödik napját beszámítják a büntetés idejébe. A vádlottakat a közügyektől is eltiltották.

A terrorcselekmény célzatánál a hivatkozott törvényi bekezdés a) és b) pontját találták megállapíthatónak, azaz a lakosság megfélemlítésének és állami szerv kényszerítésének szándékát.

A terrorcselekmény ide vonatkozó fordulatára nincs kialakult joggyakorlat – szögezte le Kenéz a szóbeli indoklás elején. Az idő haladtával a vádbeli cselekmények más kontextusba kerültek – folytatta a jogász, de nyomatékosította, hogy az Európában napjainkban tapasztalható iszlamista terrorizmussal jelen ügy nem állítható párhuzamba, nem összemosható, a terrorizmusnak tudniillik többféle fajtája van.

Hosszadalmas, elhúzódó ügy volt – ismerte el a tanácsvezető, aki kifejtette: a nyomozást még 2008-ban rendelték el; a vádbeli időszak hosszú, másfél évet fogott át; tizenhét gyanúsítottat vádolt meg az ügyészség; két-három hónapos időközök voltak a többnapos tárgyalási etapok között, továbbá körülbelül 60 tanút és több szakértőt hallgatott meg a bíróság.

Kenéz Andrea elmondta, tény, hogy baloldali politikusok lakóházait, pártok irodáit, melegbárokat és a Vörös Csepel nevű szórakozóhelyet megtámadtak, hogy Csintalan Sándort bántalmazták, hogy egy ATM automatát megrongáltak, és hogy egy autóban, melyben vádlottak ültek, labdába rejtett robbanószert talált a rendőrség – ezeket a védelem sem kérdőjelezte meg, ugyanakkor a vádlottak bűnösségét ezekkel összefüggésben tagadták. A lőfegyverrel való visszaélést az ezzel érintett vádlott beismerte.

Az indoklás feleleveníti: a védelem a perben arról beszélt, hogy koncepciós elemek voltak az eljárásban, a vádlottak pedig – olykor kevéssé burkoltan – azt valószínűsítették, hogy a nyomozó hatóság bizonyítékokat hamisított. A védők a nyomozás egy részének törvényességét is támadták, például amiatt, hogy már megtörtént a nyomozás elrendelése, mikor a titkos információgyűjtést folytatták. (A nyomozás elrendelését követően már csak titkos adatszerzést lehet elrendelni, amelyre más szabályok vonatkoznak – a szerk.) A bíróság azonban egyetértett a vádhatósággal és a nyomozati bíróval abban, hogy a hasonló anomáliák ellenére a megszerzett bizonyítékok felhasználhatóak, törvényesek.

A nyomozás nem volt hibátlan és hiánytalan, az ügyészek pedig vádszerkesztési hibát követtek el – jelentette ki a tanács feje, hozzátéve, a bizonyítékok megbízhatóságát mindettől függetlenül a bíróság vizsgálta.

Az elnök nem tagadta azt sem, hogy a titkos hangfelvételt készítő tanú, B. szerepét illetően maradtak kérdőjelek a bíróság számára is, a titokgazda hatóság pedig – élve jogával – nem oldott fel számos rejtélyt vele kapcsolatban. A bíróság azonban itt is elfogadta az ügyészség álláspontját, miszerint ezek a fekete foltok nem teszik mellőzhetővé a hangfelvételeket, melyek egyébként „magukért beszélnek”. Ahogyan az sem, hogy a hangfelvétel elkészítésére B.-nek nem volt joga, a másodrendű vádlottat pedig a felvétel készítése közben kifejezetten provokálta. (A másodrendű vádlott, S. József egyébként polgári pert nyert B. ellen a felvételek nyilvánosságra hozatala miatt.)

Az ítélet szóbeli indoklásában Kenéz Andrea olyan eljárási kifogásokra reagált hosszasan, mint például a védők jelenlétének kérdése nyomozati cselekményeknél.

Az indoklást követően az ügyész fellebbezést jelentett be súlyosításért, erre a hallgatóság soraiban elszabadultak az indulatok, többen felugráltak, kiabáltak. A benti hangokra a folyosón állók is kiáltozni, skandálni kezdtek, az ügyész mondanivalójának végéig nem csillapodtak a kedélyek. „Gyilkosok!” – hangzott kintről és bentről.

Majd Morvai Krisztina és egy másik hallgató magukhoz ragadták a szót, a biztonságiak kérésére sem hagyták el a termet. A tömeg eközben a Himnuszt kezdte énekelni, mire az egész hallgatóságot eltávolították a teremből, kivéve az EP-képviselőt, aki mentelmi jogára hivatkozott, így a rendőrök nem értek hozzá.

Egy férfi a folyosón azt kiabálta: szégyen, hogy Budaházy hívei ellenállás helyett az első rendőri felszólításra távoztak a teremből, ezért ő nem is hajlandó tovább velük maradni, inkább hazamegy.

Időközben a sajtót visszaengedték a terembe. Budaházy György felmentésért fellebbezett, védője elmondta: az indoklásból nem derült ki, hogy pontosan mit csinált védence, illetve mi cáfolja az eljárásban jelzett kétségeiket, mert a bíróság ezekre egyáltalán nem reflektált.

Az ügyészség indítványozta, hogy a fegyházat kapott tizenöt vádlottat az ítélet súlyára tekintettel helyezzék vissza előzetes letartóztatásba. Személyre szabottan nem indokolták, hogy a súlyos elsőfokú ítélet miért teszi valószínűbbé a szökés veszélyét annál, mint amilyen eddig volt, amikor a vádlottak egy akár életfogytiglannal fenyegető büntetőeljárás alatt álltak.

Erre hivatkoztak a védők is, akik viszont számos okot felsoroltak, miért nem áll fenn védencük esetében a bujkálás veszélye, az eddigi eljárásban tanúsított hozzáállásuktól kezdve a családjukig, kiskorú gyermekeikig.

Az egyik legszokatlanabb ügyvédi érvelés az volt, hogy a vádlottakat nem saját haszonszerzésüket célzó, hanem a közösséget szem előtt tartó bűncselekménnyel vádolják, amely esetben sokkal valószínűtlenebb a szökés.

A bíróság húsz percig tanácskozott, mielőtt arról döntött, hogy elrendelik-e az előzetes letartóztatást. A termet el kellett hagyni, de a folyosót a tömeget feltartó rendőrsorfaltól nem lehetett, így a vádlottak és az ügyvédek sem tudtak eljutni a mellékhelyiséghez. Az egyik rendőrtiszt és néhány bírósági alkalmazott arról beszélgetett, hogy a szünet kifejezetten kényes helyzetet teremt, mivel a vádlottak jelenleg szabadlábon vannak, senki nem felügyelheti, hogy ez idő alatt hova mennek, így nehéz lenne megakadályozni, hogy kereket oldjanak.

Érdekes szituáció: ha valóban fennállt volna a szökés veszélye – ami indokolta volna az újabb kényszerintézkedést – a vádlottak még a döntés előtt leléphettek volna. Ha viszont megvárják a – talán előzetest elrendelő – határozat kihirdetését, az egyben azt is mutatja, hogy kevésbé lenne indokolt a lefogásuk.

Délután négy óra előtt pár perccel a bíróság végül a vádlottak többsége – így Budaházy – esetében házi őrizetet rendelt el. Hárman lakhelyelhagyási tilalom alá kerültek.

Az ügyész fellebbezett – előzetest akart a tizenöt vádlottnak. Több vádlott jelezte, hogy elfogadta volna házi őrizetet, de így, hogy az ügyész fellebbezett, ők is.

Szikinger István, Budaházy védője őszinte köszönetet mondott a bíróságnak: tudja, hogy bátor döntés nem előzetesbe küldeni a vádlottakat. Egyúttal csatlakozott védencéhez, és enyhébb kényszerintézkedésért – lakhelyelhagyási tilalomért – fellebbezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.