A betegek miatt távozott a Ferencváros elnöke

A Magyar Nemzet 1938. és 1965. október 26-án megjelent számaiból válogattunk.

MNO
2015. 10. 26. 22:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

 

Dr. Melly Béla lemondása

Dr. Melly Béla lemondott a Ferencváros elnökségéről. Ez a lemondás azonban nem jelenti azt, mintha a kiváló sportvezér egyúttal a sporttól is visszavonulna. Aki ismeri a Ferencváros szervezetét és tisztában van annak a magyar sportban betöltött szerepével, jól tudhatja, hogy ennek az egyesületnek a vezetése, és irányítása olyan teljes embert kíván, aki munkaerejének és idejének tekintélyes részét ennek a célnak tudja szentelni.

Hogy a Ferencváros és a melléje csatlakozó FTC mindmáig meg tudta őrizni vezető szerepét a magyar labdarúgó-sportban és le tudta küzdeni az elmúlt évtizedek minden nehézségét, annak egyetlen magyarázata, hogy minden időkben olyan emberek állottak az élén, akik a Ferencváros javát a saját legegyénibb érdekeik fölé tudták helyezni. Ilyen volt többek között a zöld-fehérek alapító néhai vezérének, dr. Springer Ferencnek méltó fia, a Ferencvárosnak tragikus körülmények között elhunyt elnöke, ifj. dr. Springer Ferenc is. Maga is egykor sportember volt, a sportembereknek abból a fajtájából, akik már beteljesedett sorsuk tudatában, alig néhány nappal a végső eltávozás előtt is még a szívükhöz nőtt egyesületnek a dolgaival törődtek. Dr. Springer Ferenc halála óriási csapást jelentett a Ferencvárosra és hogy ezt a csapást, úgy, ahogy, mégis ki tudta heverni, azt egyedül dr. Melly Bélának, dr. Springer Ferenc régi benső barátjának és munkatársának köszönhette, aki ezekben a válságos időkben a Ferencváros élére állott és folytatta elődje munkáját, hogy milyen sikerrel, azt bizonyítják az eredmények.

Dr. Melly Béla azonban a polgári életben is olyan hivatást tölt be, amely ugyancsak egész embert kíván. Dr, Melly Béla orvos, helyesebben sebész-főorvos, aki betegeket gyógyít, és akinek legpihentebb idegzetére van szüksége akkor, amikor a kezében a műtőkéssel igyekszik visszaadni betegeinek egészségét. Dr. Melly Béla elfoglaltsága az utolsó hetekben olyan mértékben megnövekedett, hogy egyébként munkabíró nagy fizikumát nem tudja megosztani a sport és a gyógyítás között. Miután pedig orvosi hivatása mindennél előbbre való, mert gyógyulásra váró betegek százainak az érdekét szolgálja, ilyenképpen nem maradt számára más választás, mint a Ferencvárosban vállalt munkásságát kellett leredukálnia, hogy százszázalékosan eleget tudjon tenni orvosi hivatásának.

Beszéltünk dr. Melly Bélával, aki az elnökségről való lemondásának valóságos okait a fent elmondottakban közölte velünk és magyarázatát minden tekintetben el kellett fogadnunk. De közölte dr. Melly Béla azt is, hogy pillanatnyilag történt kikapcsolódása a Ferencváros ügyeinek vezetéséből egyáltalán nem jelenti azt, mintha kapcsolatait az egyesülettel és a sporttal megszakítaná.

(1938. október 26., 12. oldal)

 

A Balaton-fejlesztés új fejezete

Hévíz napirenden

Négy, különösen energikus helye van a Balatonnak: Füred, Tihany, Siófok és Keszthely–Hévíz. Közülük az első háromnak a korszerű kiépítése gyors ütemben folyt az utóbbi években, a Keszthely–Hévíz együttes nagyvonalú fejlesztésére azonban mind ez ideig nem került sor. Noha kétségtelenül a tóvidék e szöglete rejti magában a legnagyobb igényű idegenforgalmi központ kialakításának lehetőségét.

A hévízi meleg vizű tó páratlan értékű gyógyászati kincs. Más gyógyeljárásokkal együtt szinte felülmúlhatatlan hatású a reumás megbetegedések, az ízületi és ideggyulladások esetében éppúgy, mint anyagcsere-betegségeknél, vagy sérülések, bénulások után visszamaradó mozgáskorlátozottság állapotában. Nagyszerű gyógytényezője Hévíznek a tómedence falát és fenekét borító radioatktív iszap is. (Nemrég ütötte meg a szemünket valamelyik amerikai lapban ez a hirdetés: „Gyógypakolás eredeti hévízi iszappal 20 dollár”.)

Európa legnagyobb meleg vizű gyógytava a Keszthelyi-hegység lábánál, gyengéd hajlású halomsorok közt rejtőző völgykatlanban gőzölög, mocsári fenyőkkel kövezve. Kékes-zöld vizében tűzpiros trópusi virágok, indiai tündérrózsák között nyakig süllyedve gyógyítják magukat a szabadban még így késő ősszel is a fürdőzők százai. Sőt, az utóbbi években az egészségesek is egyre nagyobb tömegben lepték el Hévizet. A gomolygó meleg párával fedett tó vizében hideg napokon is élvezetes a fürdőzés; így aztán ha nyáron átmenetileg elromlik az idő, a Balaton közelebb eső részeiből valósággal özönlenek a nyaralók, az üdülők a meleg tó mellé, késő ősszel pedig a varázsosan szép utószezon egyre szaporodó híveinek vált legkedveltebb célpontjává Hévíz. Jelenleg azonban sem gyógyászati adottságai, sem a balatoni szezon meghosszabbítását elősegítő lehetőségei nincsenek méltóképp kihasználva ennek a ritka becsű természeti tüneménynek. Ezért van különös jelentősége annak, hogy a Minisztertanács az Építésügyi Minisztérium előterjesztésére a minap jóváhagyta Hévíz gyógyfürdő és Keszthely város komplex fejlesztésének irányelveit.

Ez a döntés elindítja Hévizet az értékeihez való felnövés útján. Meggyorsítja azt a munkát, amely 1958 óta már folyik e területen a Balatoni Intéző Bizottság koordinálásával. A BIB már régebben elkészítette Hévíz gyors ütemű fejlesztésének tervét, s a kérdés egységes szemléletének megteremtése érdekében ez év elején, felkérte az Egészségügyi Minisztériumot, hogy dolgozza ki a gyógyászat perspektivikus tervét. Ezt a munkát egy bizottság azóta el is végezte. Hasonló távlati tervet készít a SZOT és a belkereskedelem is, összehangolásukból jön létre az általános fejlesztés menetrendje.

Közben is sok minden történt azonban Hévizén, ha nem is látványos, mindenesetre alapvető beruházások. Az utóbbi öt-hat esztendőben jól átgondolt munka folyt itt; korszerűsítették az Állami Gyógyfürdő Kórházat, megépült a bányászüdülő magas színvonalú, fedett fürdője, utak, parkok s korszerű fénycső- meg higanygőz világítás létesült, új autóbusz-pályaudvar és tetszetős bazársor épült, nagymértékben bővítették a vízművet s ez évben befejeződik Keszthely és Hévíz csatornázásának nagy munkája is.

Mindezek olyan alaplétesítmények, amelyek most már lehetővé teszik a nagyobb arányú és ütemű fejlesztés megindítását, aminek széles kibontakoztatására annál nagyobb szükség van, mivel az imént felsorolt csaknem 200 milliós beruházások még egyetlen férőhellyel sem növelték Hévíz befogadóképességét. Aminthogy a folyamatban levő munkálatok révén sem lesz több egyetlen szállodai ággyal sem.

Most épül ugyanis az új, ezerszemélyes téli fürdő az Építésügyi Minisztérium beruházásában, impozáns épülete már ott magaslik a kórház bejáratánál. Nagy alkotások körvonalai bontakoznak ki a fürdőtelep fő utcájának számító Rákóczi út mentén is, ahol egy egész háztömb lebontásával új alközpont alakul ki. A Balatoni Intéző Bizottság rendezési terve alapján itt épül fel a SZOT nyolcemeletes gyógyüdülője, s körülötte a lebontásra kerülő öreg üzletsor bolyén, modern épületekben, kap helyet az új mozi, a posta, a gyógyszertár. Az új üdülőközpont részletes kiviteli tervei most készülnek, jövőre a munka is megindul.

A hévízi tó adottságainak jobb kihasználása érdekében persze további létesítményekre is szükség van, hogy a páratlan gyógytényezők áldásában nagyobb tömegek részesülhessenek. Szakértői megállapítás szerint a gyógytó befogadóképessége 8000 fürdőző. Jelenleg az Állami Gyógyfürdő Kórházban 300 beteg részére van hely, a szakszervezeti szanatóriumban és üdülőkben 1600-an férnek el, magánlakásokban legfeljebb 500 embert lehet elhelyezni, összesen tehát 2400 beteget fogadhat be Hévíz.

A Gyógyfürdő Kórház 300 ágyas bővítése, valamint a szakszervezeti és egyéb üdülőférőhelyek számának ötezerre növelése nagyot javít ugyan e helyzeten, külföldi gyógyvendéget azonban még e tervek megvalósítása után sem tudunk nagyobb számban fogadni. Márpedig az érdeklődés állandóan igen élénk, az idén is sok külföldi jelentkezést kellett elutasítani helyhiány miatt. Jövőre aztán még rosszabb lesz a helyzet, hiszen rövidesen becsukja kapuit az egyetlen hévízi szálló, a Palatínus is.

Szálloda nélkül marad Hévíz a jövő hónaptól kezdve. A 48 szobás Palatínus – amely különben meglehetősen korszerűtlen volt már – nem áll többé a nagyközönség rendelkezésére, mivel épülete a honvédségé, s a vendéglátóipar november elsején visszaadja tulajdonosának. A fejlesztési tervben, szerepel ugyan egy 300 ágyas gyógyszálló felépítése, de jelenleg nincs rá fedezet. A harmadik ötéves terv szállodaépítési programjában nem szerepel. Szálló nélkül pedig mit sem kezdhetünk Hévíz rendkívüli értékű idegenforgalmi lehetőségeivel.

Egy gyógyszálló megtervezése, felépítése, berendezése meglehetősen hosszú időt igényei, Hévíznek viszont a lehető legsürgősebben szállodára van szüksége. Olyan gyorsan kell itt cselekedni, építeni, mint Siófokon vagy Tihanyban történt. Idegenforgalmi és vendéglátó-ipari szakemberek véleménye szerint a lágymányosi Sportszálló terveinek adaptálásával ez sikerülne is.

Segítene valamit a helyzeten, ha a Keszthelyen tervbe vett szállodát hamarabb építenék fel. A harmadik ötéves terv végére, 1969–70-re szándékoznak csak létrehozni, akkor is csupán 50 százalékos téliesítéssel. Márpedig Hévíz nemcsak maga üzemel egész esztendőben, de a közeli balatoni üdülőhelyek közül többnek a téli hasznosítását is lehetővé teszi, elsősorban természetesen Keszthelyét. Budapest után elsősorban Keszthely–Hévíz alkalmas téli-nyári idegenforgalmi központ kialakítására. Ezt a vitathatatlan tényt az idegenforgalmunk nagyvonalúbb törekvései iránt meglehetősen érzéketlen vendéglátóiparnak is tudomásul kell vennie.

Jelentős szerep vár Hévízre a balatoni idény széthúzásában is. A gyógytónak turistákból és nyaralókból álló vendégforgalma évről évre növekszik, s már az a veszély fenyeget, hogy az egészségesek kiszorítják a hővízből a betegeket. Volt az idén olyan vasárnap, amikor 80–100 autóbusz érkezett Hévízre kirándulókkal telve, s persze mindnyájan fürdeni akartak a gyógytóban.

Hévíz csak úgy tudja zavartalanul betölteni gyógyászati szerepkörét, ha biztosítják a tófürdő nyugalmát, csendjét, békéjét. Ennek elemi előfeltétele az üdülés és a gyógyítás mielőbbi szétválasztása. A gyógytó zsúfoltságának megszüntetése, a hűvösebb nyári napokon, meg a korai és a kései szezonban Hévízre áramló tömegek szabad fürdőzésének biztosítása egy nagyméretű strandfürdő mielőbbi megépítését teszi szükségessé.

A tó fölös vizét levezető csatorna mellé telepítendő strand tanulmánytervét évekkel ezelőtt elkészíttette a Balatoni Intéző Bizottság, s a tervet valamennyi érdekelt jóváhagyta, a munkát tehát el lehetne kezdeni. Az új strandra s a körülötte kialakuló kereskedelmi és éttermi központra a gyógytó mentesítésén kívül fontos szerep vár a balatoni idény kiszélesítésében.

Hévíz korszerűsítésének munkája akkor indul hatásosan, ha külön beruházási alapot kap legértékesebb fürdőhelyünk. A legsürgősebb, alapvető fontosságú feladat a strand leválasztása a gyógytóról és egy szálloda megépítése. Az erőforrások összpontosításával e beruházások hamarosan megoldhatók volnának, s Hévíz már ezek révén is nemzetközi jelentőségű fürdőhellyé épülne ki néhány év leforgása alatt.

Antalffy Gyula (1965. október 26., 3. oldal)

 

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.