Egy pesti férfi, akinek nincs magánélete

Ruffy Péter interjúja egy rendőrtiszt egy napjáról a Magyar Nemzet 1965. október 24-én megjelent számából.

MNO
2015. 10. 24. 20:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

Egy napom

RENDŐRTISZT

Pesten él egy negyvenhárom éves férfi, akinek nincs magánélete. Mindig tud ják, hol van. Nem rejtőzhet el. Bejelenti, ha a féleségével vacsorázni megy. Közli azt is, hogy mozijegyet vett. Gyakran ébresztik föl éj jel. Néha akkor kel, mikor más lefekszik. Ha a barátaival van találkozója, nem a feleségétől kér kimenőt, hanem az ügyeletnek jelenti, hogy hol lesz. Az ügyeletnek mindent tudni kell. Ezt a férfit a nap pal s az éjszaka bármelyik órájában telefonon azonnal meg kell találni.

Míg nála időztem, tizen négyszer csengett a telefonja. Tizennégy ügyben intézkedett A leggyakoribb két szó, amelyet odahaza hall, „Men ni kell?” – kérdezi minden telefonhívás után a felesé ge. Ha menni kell, ezt a két szót mondja: „Siess haza”. De soha nem siethet haza. Min denhova siet, de haza nem siethet.

– Mennyit alszik?
– Öt-hat órát általában.
– Használ altatót?
– Nem.
– Kimerült?
– Soha.
– Mikor étkezik?
– Ha megéhezem.
– Ha éjfél után riasztják fel, tud aludni azután?
– Azonnal. Ha lefekvés előtt kávét iszom, akkor is el alszom.
– Mit olvas?
– Bűnügyi történeteket. Legutóbb Berkesitől olvastam.
– Milyen szenvedélye van?

Az Újpesti Dózsa zászlajá ra néz.

– Meg ez – s szippant
– Mennyit szív?
– Ha sima nap van, két do bozzal. Ha hajnalban a hely színen vagyok, hárommal. Ha átvirrasztom az éjszakát, néggyel. Ha egyfolytában hu szonnégy óráig fent vagyok, hattal.

A nyomozó-őrnagy mélybarna arcú, fesztelen em ber. Könnyű tergál ruhát vi sel, fehér nylon inget, hegyes orrú cipőt; a budapesti rend őr-főkapitányságon a rablási bűncselekmények nyomozócsoportját vezeti. Életemben először történik, hogy én adok fel kérdéseket egy rendőrtisztnek.

– Hol kezdte?
– A Gazdasági Rendőrsé gen 1943 júliusában. Már húsz éve a pesti éjszakában élek.

– Éjjel történnek a rablá sok?
– Mindig este tíz és éjjel kettő között. Nappal világos van, könnyű személyleírást adni, a tettes felismerhető, gyorsabban elfogható. Ma a megtévedt, bűnös ember is okosabb, mint régen. A bűnös ember is végzett „szemináriu mot”, sokoldalúbb és művel tebb. Nehezebb nyomozni, mint régen.
– Mivel kezdődött a teg napi napja?
– Éjjel egykor felcsönget tek a lakásomon. „Menni kell?” – kérdezte a felesé gem. „Telefonon intézem el” – feleltem. Rablás történt a Nagyenyed utcában. Ismeret len tettes leütötte a Ferihegyi repülőtér egyik alkalmazottját, elrabolta az értékeit és el tűnt. Utasítást adtam, hogy szálljanak ki a helyszínelők, készítsenek fényképfelvétele ket, vigyenek magukkal rend őrkutyát és kezdjék meg a nyomozást. Az utasítás után elaludtam.
– Egy óra múlva visszaje lentett a nyomozó. Talált egy tanút, aki elmondta, hogy az áldozat a bűncselekmény előtt ismeretlen férfival ivott együtt a Zengő-étteremben. Onnan együtt, ittasan és civakodva távoztak. Ezért a rendőr az étterem előtt igazoltatta őket. A nyomozó beszélt a rendőr rel, aki közölte, hogy az is meretlen építőipari segédmun kás. Utasítást adtam a fel kutatására. Azután elaludtam.
– Hatkor harmadszor csen gettek. A tettest elfogták, de nem emlékszik semmire, nem tudja, mit csinált. Az értéke ket megtalálták nála.

Háromnegyed hétkor felkelt, bement a főkapitányságra s út közben összetalálkozott egy Róbert nevű nagy gaz emberrel.

– Mi van magával, Róbert? Nem láttam évek óta.
– Dolgozom, Zsiga bácsi. Minek nekem bűnt elkövetni? Textil-rakodómunkás vagyok, havi 1900 forintot keresek, ha vonta tízszer vidéken rakodok, ez külön 500 forintot jelent, a feleségem kátéeszben dolgo zik, havi 2000 forintot keres.

A feleségét is ismeri; vala mikor prostituált volt. Róber tet még a régi Ilkovits bü fében ismerte meg.

– Délben a Csimbi járt ná lam.
– Csimbi kicsoda?
– Rablásért volt elítélve. Kijött, első útja hozzám veze tett. „Zsiga bácsi, mondta, maga anyám helyett apám volt”, mert mindig tréfálko zik, „segítsen rajtam kérem”. Elhelyeztem segédmunkásnak.

A bűnös és a bűnüldözés valahol érintkezik. A bűnös néha sajátos módon ragaszko dik ahhoz, aki üldözte őt. A bűnözők az őrnagyot szeretik. Benne reménykednek a sza badulás után. Az őrnagy né hány nappal ezelőtt, egy éjjel az egyik italboltban régi is merőssel találkozott. A „régi ismerős” hozzá lépett s azt mondta: „Frankó vagyok, Zsi ga bácsi. Dolgozom.”

– Megjavulnak az embe reik?
– A büntetettek negyven százaléka esik vissza.
– A bűncselekmények tet teseinek hány százalékát fog ta el?
– Hetven százalékát. To vábbi tizenöt százalékot felte hetően elfogunk, csupán ti zenöt százaléknál bizonytalan a nyomozás, mert megfoghatatlanok az adatok.
– S az a férfi, aki bűnül dözéssel foglalkozik, a bűnöst megveti?
– Csak a bűnét. A bűnössel is mint emberrel foglalkozunk. Nem a bűnöst üldözzük, csak a bűnt.

Háromkor valami keveset evett. „Akkor eszem, ha megéhezek”. Ebéd után kedvenc csapatá nak a mérkőzésére ment. Be jelentette, hogy meccsre megy. A második félidő tizenötödik percében jártak, csapata már 2:0-ra vezetett, mikor a me gafonba bemondták a nevét és azt, hogy jelentkezzék.

– Rablás történt az egyik eszpresszó vécéjében. Az éj szaka három személy a vécé ben leütött egy férfit és kirabolták. Szolgálati kocsival a helyszínre mentem. Gyakran a moziból hívnak ki. Ha étterembe megyek a feleségem mel, ritkán eszem végig a va csorát.

Mindig a bejárattal szem ben ül. Minden belépőt szem mel tart. Általában minden embert megfigyel.

A helyszínelés után haza ment Alig aludt el, csengett a telefon.

– Menni kell? – kérdezte a felesége.
– Igen.
– Siess haza – tette hozzá.
– Jó – felelte.

Nem siethet. Mindig siet, de haza soha nem siethet

– Van még alvilág Buda pesten?
– A bankrablás, fegyveres rablás már a múlté. Olyasmi, ami nagy nyugati országok ban hetenként, néha naponta fordul elő, nálunk már is meretlen. Bűnözők még vannak, alvilág már nincs. Nagy rablásnak számított az a bűncselekmény, amelynek so rán egy taxisofőrt hátulról le szúrtak, hogy elrabolják a pénzét. Nemcsak azokkal van bajunk, akik bűncselekménye ket követnek el.
– Hanem?
– Azokkal, akik kitalálják a bűncselekményt. Mesékkel bajlódunk, koholt rablásokkal, alaptalan bejelentésekkel. Volt olyan eset is, hogy másfél hó napig nyomoztunk. A közeli napokban történt, hogy egy férfi bejelentette: egy taxiso főr fegyverrel megtámadta őt és tőle, az utastól, kétezer fo rintot elrabolt. Öt nap után derült ki, hogy az egész rablómesét azért találta, ki, mert nem tudott elszámolni a fele ségének az idejével és az el költött pénzével.

A tizenötödik telefon. Me gyek.

– Jó így élni? – kérdezem végül.
– Izgalmas; szeretem. So ha nem hittem volna, hogy így fogom ismerni ezt a vá rost, ezt az éjszakát, ezt az egész nagy Budapestet. Gye rekkoromban faltam a detektívtörténeteket, de nem hittem volna, hogy rendőrnyomozó őrnagy leszek.
– Mi volt régen?
– Munkás. Bádogos Újpes ten.

Ruffy Péter (1965. október 24., 9. oldal)

 

 

1938-ben ezen a napon nem jelent meg a Magyar Nemzet.

 

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.