Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.
Börtönviselt, kiszámíthatatlanul idegbajos ember volt a Páva utcai rendőrgyilkos
Szerdán délben játszódott le az utolsó fejezete annak a rémdrámának, amely kedden este történt a Páva utca 30. számú házban, ahol Hertrich András kazánfűtő idegrohamában agyonlőtt két fiatal rendőrt, megsebesített egy asszonyt majd öngyilkos lett.
Szerdán a déli órákban helyszíni szemlét tartott a főkapitányság bűnügyi osztálya dr. Zilahy János rendőrfogalmazó, vitéz Komlóssy Ferenc rendőrfelügyelő és Szűcs Kálmán detektívfelügyelő vezetésével. Komlóssy főfelügyelő, mint fegyverszakértő, megállapította, hogy tizenhét vagy tizenkilenc lövés dördült el, amelynek nyomait megtalálták Hertrich lakásának falában és az udvaron. Kiderült, hogy az őrült embernek két fegyvere volt: egy forgópisztoly és egy hatalmas Steyr-revolver.
Ismét kihallgatták Dániel Pálné házfelügyelőt, aki elmondta, hogy az idegbeteg Hertrich hetek óta fenyegetőzött, hogy kiirt mindenkit a házban. Különösképpen azonban senki sem akadt, aki a hatóságok figyelmét felhívta volna Hertrichre, habár – mint most a kihallgatások után kiderült – a házban tudták, hogy hogy két revolvere van és hogy nem normális.
Szemkó János sofőr ismét elmondotta a véres este történetét, majd a rendőrgyilkos feleségét hallgatták ki, aki azt vallotta, hogy férje, akit a háborúban fejlövés ért, nem volt beszámítható. 1924-ben, amikor a csendőrségnél szolgált, őrsparancsnokát, akivel összetűzött, oldalfegyverével leszúrta. A bíróság nyolc hónapnyi börtönre ítélte, enyhítő körülménynek véve, hogy fejlövése miatt ideggyenge, könnyen ingerelhető ember. Hertrich ki is töltötte büntetését. 1931-ben ismerkedett meg feleségével. Akkoriban bormérése volt, mely később tönkrement. Legutóbb a tölgyfa utca 20. számú házban lévő Struktor vállalatnál dolgozott az izgága ember. Egy évvel ezelőtt azonban tűrhetetlen magaviselete miatt elbocsátották. Az is kiderült, hogy fejlövése következtében sokszor betegeskedett és az utóbbi időben kezelték is az OTI ideggyógyászati osztályán. Azt azonban nem állapították meg, hogy közveszélyes és éppen ezért nem is utalták be zárt intézetbe.
Így tehát a rendőrségnek sikerült a Mindenszentek estéjén lezajlott hármas tragédiának minden részletét tisztázni. A hősi halált halt két rendőrt, Horváth VI. Pált és Rácz II. Mihályt a rendőrség hősi halottainak tekinti. Dr. Eliássy Sándor főkapitány szerdán utasítást adott a kerületi osztályparancsnokoknak, hogy csütörtökön minden kerület legénysége és a rendőrparancsnokság legénysége előtt mondják el a történteket és mutassanak rá a derék rendőrök hősies magatartására. Egyébként a szerencsétlenül járt rendőráldozatokat teljes rendőri gyászpompával, pénteken fogják eltemetni.
(1938. november 3., 10. oldal)
Búcsúbeszélgetés Darvas Lilivel
új terveiről és az Olympia elmaradt televízióadásáról
Négy hétre repült át Amerikából és nyolc hónapig maradt itt Darvas Lili, aki 27 év után újra fellépett Budapesten. Tegyük hozzá: nagy sikerrel. A kritika és a közönség általános elismeréssel fogadta alakítását az Olympia című Molnár-darabban.
November 12-én lép fel a művésznő utoljára a Madách Színházban, és másnap visszautazik New Yorkba. A búcsúbeszélgetésben hangoztatta, milyen nagyszerű élmény volt számára újra találkozni Budapesttel, szülővárosával és a magyar közönséggel. Különösen kellemes érzésekkel emlékszik vissza vidéki vendégjátékaira, az úgynevezett „tájolásokra”.
– A fiatal nézőktől féltem a legjobban – mondotta –, attól a generációtól, amely sohasem látott engem, és valljuk be, még a nevemet sem ismerte. Kellemes meglepetés ért: éppen az ifjúság méltányolta a legjobban a munkámat.
– Amerikai tervek?
– Televízióban lépek fel először.
Szóba hoztuk a Magyar Televízió tervbe vett és az utolsó pillanatban lemondott Olympia-közvetítését. Az a hír járta, hogy Darvas Lili tiltotta le az adást.
Éles tiltakozással válaszolt: – Ennek pont az ellenkezője igaz! Sárközi Györgynével együtt (Molnár Ferenc egyetlen lánya) mindent elkövettünk, hogy Amerikából megkapjuk az engedélyt a közvetítésre. Sajnos, ennek a darabnak minden szerzői jogát, és így a televízió-sugárzást is a férjem szabályszerűen eladta a Metró filmvállalatnak, amely semmiképpen nem járult hozzá a közvetítéshez. Még ennél is súlyosabb nehézségek vannak a Pál utcai fiúk szerzői jogával. Nagy örömmel értesültem, hogy a népszerű ifjúsági regényből magyar filmet óhajtanak csinálni. Két év óta mindent elkövetek, hogy a jogok hollywoodi tulajdonosa engedje meg a magyar változat elkészítését. Sajnos, még anyagi áldozatok árán sem tudtunk eredményt elérni.
– A viszontlátásra – így búcsúzott Darvas Lili, mire megkérdeztük, mikor látjuk újra magyar színpadon.
– Elvileg megállapodtam új fellépésben, de eddig nem találtunk megfelelő darabot, illetve szerepet. Drámában, az igazi területemen szeretnék fellépni. Nem hiszem, hogy nem akad jó szerep, de ha netán nem sikerülne, akkor is visszatérek mint magánember. Férjemnek, Molnár Ferencnek tíz dédunokája él Budapesten, ezek a gyerekek nagyon a szívemhez nőttek, őket fogom ismét meglátogatni
s. a. (1965. november 3., 4. oldal)
Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!