Nagy perpatvar lett a kiégetett szoknya miatt

Bírósági ügy lett egy bridzspartiból – a Magyar Nemzet 1939-ben megjelent számából válogattunk.

MNO
2016. 02. 20. 22:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2015. augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, s ebből az alkalomból múltidézésbe fogtunk. Keressék a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Hetente többször is jelentkező válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott időszak számaiból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

 

 

A bridzs közben kiégett szoknya miatt perbe hívták a gyufatrösztöt

Két társaságbeli hölgy került szembe egymással a központi járásbíróságon: dr. Havas Kálmánné és Polgár Lászlóné. Negyvenpengős perük úgy keletkezett, hogy bridzselés közben Polgár Lászlóné gyújtójától kiégett dr. Havas Kálmánné szoknyája. A felperes hölgy azt állította keresetében, hogy Polgár Lászlóné rágyújtás után, a játék hevében szórakozottan ráhajította az égő gyufát szoknyájára és lyukat égetett rajta. A Kartal bíró előtt tartott tárgyaláson Polgár Lászlóné a kereset elutasítását kérte azzal, hogy nem felel a szoknyán támadt folytonossági hiányért, mert téves az a kereseti előadás, hogy égő gyújtót dobott a felperes szoknyájára. Szerinte a gyújtónak rágyújtás közben lepattant feje esett a szoknyára. Nem az ő szórakozottsága vagy gondatlansága okozta így a kárt, hanem a gyújtóban rejlő hiba, a kárért tehát a gyújtó készítője és forgalmazója volna csak kártérítésre kötelezhető. Kérte is a bíróságot, hogy idézze perbe a Magyar Általános Gyufaipari Részvénytársaságot, a gyufatrösztöt.

A felek ezután azon vitatkoztak, helyrehozható-e a kár a szoknyán műtöméssel. A felperes azt állította, hogy a kiégett lyuk használhatatlanná tette a szoknyát, az alperes viszont vállalkozott a szoknya kifogástalan helyrehozására. A bíróság végül is elrendelte a szoknya bemutatását azzal, hogy ellenkező esetben valónak fogadja el úgy a szoknya kiégetésére, valamint az ezzel okozott kárra vonatkozó felperesi állításokat. Megtörtént a szoknya bemutatása, mire a bíróság ítéletében tíz pengő kárösszeg megfizetésére kötelezte Polgár Lászlónét. Az ítélet megokolása szerint ennyibe kerül körülbelül a szoknya kijavítása, többet pedig a felperes nem követelhet, mert a szoknya a bíróság saját megállapítása szerint nem vált hasznavehetetlenné. A Magyar Általános Gyufaipari Részvénytársaságnak szavatosként való perbeidézését a bíróság mellőzte, mert azzal, hogy az alperes a szoknya helyreállítását vállalta, közömbössé lett, hogy a szoknya égő gyújtótól vagy a gyújtás közben lepattanó gyufafejtől sérült-e meg.

(1938. február 10., 10. oldal)

 

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.