Vegyész és hadvezér

A kókuszolajat egy, a fegyverforgatásban igencsak járatos férfiú állította elő elsőként.

Ugró Miklós
2016. 01. 26. 15:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modern, jól felszerelt háztartások konyháiban ma már egyre gyakrabban fedezhetjük fel a kókuszolajat, a korszerű táplálkozás újabb csodafegyverét, amelynek megszámlálhatatlanul sok gasztronómiai és élettani előnye van, s csak egyetlen hátránya: az ára. Nem véletlenül használtuk a csodafegyver kifejezést, hiszen a kókuszolajat egy, a fegyverforgatásban igencsak járatos férfiú állította elő elsőként, aki a magyar történelem egyik legtöbbet vitatott alakja: Görgei Artúr. Ha békésebb időkben él, természettudósként emlékeznénk rá, hiszen alig két és fél évig tanulta és művelte a kémia tudományát, mégis maradandót alkotott.

Görgeyként született, az y-t a szabadságharc idején hagyta el a nevéből, mert úgy vélte, egy forradalmi sereg tisztjéhez jobban illik a póriasabb „i”, mint a nemesi „y”. Tizennégy éves volt, amikor kényszerből katonai pályára került, s a tullni katonai akadémia hallgatója lett. Az iskola elvégzése után a Nádor-huszárezredben szolgált a parancsnok segédtisztjeként. Huszonhét éves volt, amikor 1845-ben leszerelt, s szándéka szerint örökre felhagyott a katonáskodással. Ehelyett Prágába ment vegyészetet tanulni. Az egyetem híres vegytantanára, Josef Redtenbacher rendkívül tehetségesnek tartotta, s már a második évben önálló kutatómunkára biztatta. Görgei a kókuszdióban található zsírsavakat vizsgálta, nem mellékesen azzal az ambícióval, hogy egy új, addig ismeretlen savat fedezzen fel. Szerencsével járt, mert sikerült kimutatnia a kókuszban két ismert sav mellett egy harmadikat is, amelyet pichurinsavnak nevezett. Kutatási eredményeit összegző dolgozatát A kókuszdióolaj szilárd és folyékony zsírsavjairól címmel – természetesen német nyelven – 1848. május 21-én adta postára a bécsi császári és királyi akadémia címére.

Közben magánéletében is fontos változások történtek. 1848. március 30-án megnősült, és úgy döntött, hazatér családja toporci birtokára, ahol vegyészi ismereteit is kamatoztatva gazdálkodásba kezd. Hazafelé megállt Pesten, s bejelentkezett Eötvös József kultuszminiszternél, hogy a József Ipartanoda megürült kémiatanári állásának betöltéséről tárgyaljanak. A miniszternek nem volt ellenére a kinevezés, de azokban az időkben az országnak képzett katonatisztekre sokkal nagyobb szüksége volt, mint kémiatanárokra. Így az éppen szerveződő nemzetőrség győri zászlóaljához került századosi rangban. A hadseregben is kémikusként kezdte, Bécsújhelyen kitanulta a gyutacsgyártás technológiáját, majd tervet készített egy ilyen gyár létesítésére. A vezérkarnak hamar feltűnt Görgei kivételes szervezőkészsége, ezért szeptember elején Szolnokra küldték a nemzetőrség toborzására, majd Jellasics támadásának hírére a pesti nemzetőrség parancsnokává nevezték ki. Vegyészi pályafutása ezzel véget ért, emlékeztetőül annyi maradt belőle, hogy Damjanich tréfásan patikáriusnak titulálta, míg Kossuth – akivel nem volt jó viszonyban – tartott tőle, hogy „egyszer még megéteti” valami méreggel. A szabadságharc bukása után Klagenfurtba száműzték, csak a kiegyezés után térhetett vissza Magyarországra. Még 1851-ben, klagenfurti száműzetése idején postai küldeményt kapott, amelyben a bécsi akadémia kitüntető oklevele és a tanulmányát megjelentető szakfolyóiratok példányai mellett 40 pengőforint honorárium lapult. Három év után talált rá a posta. A Természettudományi Társulat a 90. születésnapján „az első magyar chemikus” címet adományozta neki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.