Egy emléknap utóhangja

A kommunizmus szelleme – politikai hovatartozástól függetlenül – mindmáig szedi áldozatait.

Ugró Miklós
2016. 03. 01. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnálhatjuk, hogy a kommunizmus áldozatainak emléknapja eddig nem vált a magyar közgondolkodás szerves részévé. Nem nőtt túl a kormányzati protokollesemények szintjén, ezért is eshetett idén méltatlan, kegyeletsértő huzakodásnak áldozatul. A kommunizmus szelleme – politikai hovatartozástól függetlenül – mindmáig szedi áldozatait. Az emléknap létezéséről aligha tudnak a társadalom széles tömegei, s ha hallottak is róla, nem nagyon tudják mihez kötni. Pedig Kovács Béla, a kisgazdapárt főtitkárának letartóztatása és elhurcolása a Gulagra valóban vízválasztó volt a magyar (látszat)demokrácia történetében. 1946 őszén már nyíltan a kommunisták gyakorolták a hatalmat, de a törvényhozásban még mindig erős kisebbségben voltak. Előre hozott választásokat akartak kierőszakolni, és ezért a politikai bizottság határozatot hozott gazdasági reformok bevezetéséről, a lakosság életszínvonalának emeléséről, hogy ezek eredményeire támaszkodva írjanak ki új választásokat. Végül mégsem lett szükség lakossági közérzetjavító intézkedésekre, mert a katonai elhárítás jelezte, hogy óriási összeesküvés nyomaira bukkant, márpedig az kiváló lehetőséget nyújtott a kormány megbuktatására, új választások kiírására.

Természetesen semmiféle összeesküvés nem volt. Volt viszont egy, a húszas évek derekán alakult szervezet, amelynek életben maradt tagjai a háború után is tartották a kapcsolatot. A Magyar Közösségnek nevezett társaság nem volt titkos, nem volt antiszemita és nem volt háborúpárti. Németellenes volt, és mindenféle diktatúra ellensége. Gyűjtőpárt volta miatt sokan a kisgazdapárt tagjai lettek, a nyomozó hatóságok ezért tudták azt a látszatot kelteni, hogy ott szerveződött az állítólagos összeesküvés. Egyik vezetőjévé Donáth Györgyöt kiáltották ki, akinek tervezett emlékműve előtt csaptak botrányt múlt szerdán erre szakosodott hivatásos érzékenyek. Donáth ellen a kommunista történetírás is csak annyi dehonesztálót tudott összekaparni, hogy titkos rajongója volt Imrédynek. Ha nyíltan rajongója lett volna, vajon milyen büntetést kap? Így „csak” kivégezték. A katonapolitikai osztály, majd az Államvédelmi Hatóság pribékjei egyre több és egyre magasabb rangú személyt kevertek gyanúba. 1947. január 20-án az egyik letartóztatottból Kovács Bélának, a párt főtitkárának érintettségére vonatkozó vallomást vertek ki. Eszerint bár az összeesküvésben nem vett részt, csak tudott róla, a korábban elfogadott „hóhér”-törvény szerint azért is súlyos büntetés járt.

A kommunisták követelték Kovács mentelmi jogának felfüggesztését és bírósági felelősségre vonását. A párt vezetői úgy vélték, hogy az együttműködés érdekében politikai és személyi engedményeket kell tenni, ezért a kommunisták követeléseinek eleget tettek, de Kovács esetében nem akartak engedelmeskedni. Elfogadták, hogy lemondjon a főtitkári tisztségéről, de a parlamenti többség a mentelmi jogát nem függesztette fel. Viszont beleegyeztek, hogy vallomást tegyen a rendőrségen. Február 25-én ott tartóztatták le a szovjet hatóságok, őket nem kötötte a magyar mentelmi jog. Kilenc évet töltött a Gulagon, majd itthon raboskodott. A forradalom idején kiszabadult, földművelésügyi, majd államminiszteri posztot töltött be. A forradalom bukása után visszakerült a börtönbe, de hamarosan kiengedték. 1958 novemberében országgyűlési képviselő lett, 1959. június 21-én, 51 évesen hunyt el.

Kovács Béla letartóztatása és elhurcolása végleg szétfoszlatott minden illúziót a kommunistákkal való megegyezés lehetőségéről. A demokráciát és a szabadságot a demokrácia és a szabadság nevében tiporták el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.