Ha ez így marad, megyünk a levesbe

Nem tűzharcra gondolok, hanem az emberiséget elérő totális anómiára, amikor már semmi sem számít, s tét nélkülivé válik minden.

Muki
2012. 10. 14. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állítólag jön az összeomlás, jujuj. Persze a jóslatok szinte mindig csak a gazdasági vetületre fókuszálnak, mert tényleg milyen szar lenne, ha az aranyrészvény hirtelen nem érne többet egy lyukas cipőtalpnál. Nem mondom: 2008-ban tényleg ijesztő volt az a tőzsdei lejtmenet, ami aztán depibe taszította a fél világot. Olyan félelem és reszketés bontakozott ki, hogy állambácsi azonnal teletömte a bűnös rendszer zsebeit nagyon sok pénzzel, s a bűnös rendszer meg is fogadta, hogy onnantól kezdve nem lesz bűnös. Látjuk, mennyire nem az. A hangulat még most is szomorkás, nagyon keveseknek van oka százdolláros mosolyra.

Viszont  a „társadalom” és az „összeomlás” szavak nem szerepelnek túl gyakran egy mondatban. Kár, mondja a holló, sajt meg sehol, hiszen elég csak Görögországra vetni vizenyős szemeinket, ahol a „rendszer” és a társadalom végképpen egymás ellenségeivé vált, és dominóeffektus rémképe fenyeget. Ott láthatjuk kicsiben, mi jöhet nagyban. Persze ez lehet jó műsor azoknak, akik hitelre vették a jakuzzit a 45 négyzetméterre, de talán a behajtó egyszer kopogtat ott is.

Nem az a lényeg, hogy a balhé földrajzilag merre van, ezzel senki nem szédítse magát, ha jón a meghívó a buliba, senki se maradhat otthon. Kevés helye van a világnak, amit ne lehetne „forró pontnak” nevezni. Egyes területeken sajnos valóban ölik egymást, de halomra, s nagy durranások fenyegetnek. Míg máshol, mondjuk éppen Európában, az összeomlás inkább a sokat emlegetett értékek, és normák világában megy végbe, lassan de biztosan – elég csak a népesedési helyzetre gondolni. Ennek a társadalom-lélektani hatása mellett meglesz a gazdasági vonatkozása is, amikor választani kell az új teló vagy egy kila kenyér között.

Manapság lehetséges pusztán egy billentyűzettel megszorongatni országokat s szépen ideér a sok ezer konténer cucc is a messzi messzeségből. Csinos és szép „magyar” mondattal: a globalizáció lehetővé teszi, hogy a korábban lokális konfliktus globálissá váljon. Nem tűzharcra gondolok, hanem az emberiséget elérő totális anómiára, amikor már semmi sem számít, s tét nélkülivé válik minden. Persze most még gyárak ezrei ontják magukból a kacatokat, a vevőkör milliárdos lélekszámú, együtt bűvölik a globális GDP-t.

Kérdés, milyen lesz (lenne) a nagy összeomlásnak nevezett esemény. Kataklizmaszerű, oszt megyünk vissza az ősközösségbe gyűjtögetni, halászni meg vadászni? Érdekes lenne, mivel a globalizáció mint olyan nem szereti a közösségeket, a heterogén létezést, ezért meg is tesz mindent annak érdekében, hogy csak „egy maradjon”, a saját szomszédainkat nem ismerjük. A másik, hogy itt bizony gyorsan éhen halna mindenki: kis túlzással, de már nincs mit halászni, meg vadászni se. Gyűjtögetni talán lehet majd azt a sok szemetet, amivel az emberiség önmagával mit kezdeni nem tudó és magányosságát állandó vásárlásba temető része éppen mostanában hoz össze. Bolyonghatunk majd, mint Denzel papa a sivatagba\'.

Egyéniségek százmilliói tesznek arra, hogy mi lesz pár év múlva, jó nekik így. Sokszor úgy tűnik: a modern ember nem akar már „élni”, csak bármi áron jól érezni magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.