Gyűlöletgenerációk

Az iskolai erőszak vagy az élet más tereiben elkövetett „bántalmazás” a cyberbullying fapados verziója. Pedig megvan ennek az ellenszere is.

Muki
2013. 04. 21. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány hónapja vert föl nagy port a cyberbullyingnak nevezett jelenség, miután egy szegény kislányt egészen az öngyilkosságig zaklattak a drága kortársai. Ilyen drámák, noha szerencsére ritkák ennyire végzetes „megoldások”, ezrével játszódnak le mindennap. Ha a gyerek merne beszélni, és lenne kivel. Viszont egyre kevésbé mer és egyre kevésbé van kivel. S így van ez már a felnőttek világában is. Közben meg szinte mindenki játssza az alkalmi hülyét, de mindez csak az érzékelhető valóság – legtöbbször írásos, de számos más eszköz létezik még – lenyomata. Nem újdonság ez, mindössze a technikai fejlődés a korábbiaknál szélesebbre tárta a zaklatás lehetőségeinek kapuját. Akár a rivalizálás, akár az ellenszenv és a zsigeri rosszindulat speciális elegye a kiváltó ok – vélt és valós sérelmek, kibeszéletlen konfliktusok, képzelgések, önmagát gerjesztő paranoia –, ahol három embert összezárnak, kettő szinte biztos nekimegy a harmadiknak. Vagy egyszerűen csak vannak a társadalomnak olyan tagjai, akiknél embertársaik szekálása különösen magas élvezeti értékkel bír, hobbijuk a gyűlölködés.

Az iskolai erőszak vagy az élet más tereiben elkövetett „bántalmazás” a cyberbullying fapados verziója. Az bizonyos, hogy az internet, minden nagyszerűsége ellenére, gyakran Pandora szelencéje a gyerekek számára (is). Ám azt sem szabad elfelejteni: a net tartalmai, folyamatai a megtapasztalható valóság digitalizálása csupán, a valóságos tapasztalat a képernyőn. Bár érdemes megjegyezni, hogy mindez nem csupán csak a fiatal korosztályokat érinti, ők vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, amit fokoznak a tinédzserkorral alapból együtt járó és ezért nem is kritizálható „lázadó” viselkedésminták is. A gyereknek és egyre gyakrabban a „felnőtteknek” sincsenek meg azok a képességeik, lehetőségeik, amelyek a lelki bántalmazás ellenszerei lennének, miközben egyre többször nincsen hová fordulni a problémákkal, s e kontextusban is látszik, hogy egyre kevésbé van idő és lehetőség a szó legnemesebb értelmében egymással foglalkozni.

Például szülők jelentős hányadának valószínűleg fogalma sincs arról, hogy mit csinál a gyereke a zárt szobaajtó mögött. Ilyenkor működésbe lép a tévésorozat-effektus: persze senki sem nézi a remek műsort, mégis kurvára képben van mindenki. Így feslik föl még jobban az amúgy is rongyos bizalmi szövet, s így válik mérgezetté a kút. Vajon mennyire képes lelki-mentális vitalitását megőrizni az a fiatal, akinek céltábla van a homlokán? S mit visz magával, mit ad majd át?

Úgy tűnik, hogy az orrunk előtt nőnek föl olyan generációk és élnek olyan emberek tömegei, amelyek és akik megengedhetetlenül nagy dózisban kapják a gyűlöletet és a haragot.

Pedig vannak – igaz nem mindent eldöntő, de létező – gyógymódok is. Szóba állni egymással. Beszélgetni, kinyílni, támogatni, köszönni, bizalommal fordulni, kényszerképzeteket és a negatív sztereotípiákat kukába dobni. Nem olyan nehéz ez. Csak bátorság kell hozzá. Meg arc. És szív.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.