(karnevál)
A szlovák neofasiszták rendet raknak. A fehér az fehér, a fekete az fekete, megmondják a tutit, nincs kecmec. Amióta bekerültek a parlamentbe, róluk szólnak a hírek, ők pedig élvezik a reflektorfényt. A vonatokra saját járőröket küldenek, a „túlságosan szabadszájú” színházi előadást félbeszakítják, legutóbb pedig az ország egyik legjobb iskolája került a célkeresztjükbe, mert egy tanítónő nem átallotta azt javasolni a diákoknak, hogy a karneválon a fiúk nyugodtan megjelenhetnek szoknyában is. „A fiainkból ne csináljanak buzikat!” – tiltakozott egy szülő, mire a parlamenti neofasiszták azonnal felsorakoztak mögötte, országos botránnyá dagasztva az ügyet. „Az ilyen deviáns akciók gyerekeink egészséges szexuális fejlődését veszélyeztetik” – állt a kopasz erkölcscsőszök közleményében.
(vakond)
Vajon úgy gondolják, kérdezte ekkor egy tanítónő, hogy az a gyerek, aki a jelmezbálon vakondnak öltözik, onnantól kezdve élete végéig vakondként él majd, rovarokat kapirgálva a föld alatt?
(illik, nem illik)
Úgy volt, hogy egy író barátom is dedikál majd az idei könyvhéten egy vidéki városban az íróválogatott képviseletében. Tavalyelőtt jelent meg díjnyertes regénye a Magvetőnél, egy „agrothriller” az emberi mélyvilágról, a lélek sivárságáról, az artikulálhatatlan nyomorról. De nem dedikálhat. A rendezvény szervezői közölték, hogy „a könyv témája nem illik az ünnepi könyvhét közönségéhez”. Kemény, nem?
(lázadó)
Cikket írok Albert Camus és a foci kapcsolatáról, elolvasom hozzá Olivier Todd könyvét. Ő említi, hogy amikor az irodalmi Nobel-díj odaítélésének híre eljutott Franciaországba, Camus egyik barátnője annyit mondott az írónak: „Szegény Albert, te, akiből olyan szép lázadó lett volna!”
(konform)
Nem sokkal a Nobel-díj átadása után svéd egyetemisták nyilvános vitára hívták Camus-t. Arról kérdezték, hogy Franciaországban a politikai hatalom veszélyezteti-e a véleményszabadságot és a szabad sajtót; mire Camus azt válaszolta, az emberre mindig nehezedik valamiféle nyomás, „de a konformizmusé gyakran sokkal erősebb, mint a hatalomé”.