Mivel készül Storck Belgium ellen?

A belga letámadás ellenszere lehet a hatékony és gyors szélsőjáték.

2016. 06. 25. 2:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgium a kétezres évek elején-közepén kéredzkedett fel újra a futballtérképre. A szerényen csak aranygenerációnak hívott korosztály tagjai tudatos kiválasztásnak és még tudatosabb képzésnek köszönhették, hogy megkapták az alapokat. Noha Eden Hazard, a mostani tornáról sérülés miatt hiányzó Vincent Kompany, Dries Mertens, Marouane Fellaini, Axel Witsel és Romelu Lukaku felnőttszinten semmit nem nyert a belga válogatottal, elitklub foglalkoztatja. Sokan úgy tartják, Marc Wilmots szövetségi kapitány a bőség zavarával küzd.

Hajnal Tamás egykori játékosügynökének a csapatépítés mellett az egók nyirbálására is oda kell figyelnie. Ennél is nagyobb kihívást jelent az állandó eredménykényszerrel járó nyomás csökkentése. A belga válogatott évek óta a világranglista elején foglal helyet, a 2014-es vb-n a titkos esélyesek között tartották számon, de a későbbi döntős Argentína könnyedén kiejtette a legjobb nyolc között.

Az Eb-selejtezőcsoportot magabiztosan nyerte meg, 23 pontjával kiemelkedett az európai mezőnyből, Wales, Bosznia-Hercegovina, Izrael, Ciprus és Andorra válogatottját előzte meg, ami nem tűnik akkora bravúrnak. A 23 pont elismerésre méltó teljesítmény. Egyebek között ezért is sorolták az Eb titkos esélyesei közé a belga csapatot.

Ehhez képest kijózanító pofonnal kezdett Wilmots csapata az Eb-n, az olaszok elsősorban taktikailag iskolázták le őket. Az Írország elleni győzelem meggyőző volt, a svédek elleni kevésbé. Belgium a kezdeti bizonytalankodást leszámítva biztosan jutott a nyolcaddöntőbe. Itt találkozik vasárnap a magyar válogatottal.

Marc Wilmots csapata a szélen életveszélyes, Eden Hazard és Kevin De Bruyne bárkit megver egy az egyben, hozzájuk csatlakozhat az idei bl-döntőn gólt szerző Yannick Carrasco. Ők tömik labdával a kellemetlen stílusú erőcsatárt, Romelu Lukakut. A középpálya szíve a fáradhatatlan Radja Nainggolan, a védelem nem túl gyors, Thomas Vermaelen a földön verhető, nem túl fordulékony. Toby Alderweireld gyors, de taktikailag fegyelmezetlen. Hátul pedig ott a világ egyik legjobb kapusa, Thibaut Courtois.

Variációk több tételre

Bernd Storck orrvérzésig gyakorolta a labdatartáson alapuló csapatjátékot, s eddig mindhárom mérkőzésen láttunk ollézást kiváltó nyugodt passzolgatást. Portugália felfedezte, hogy ha már a saját térfélén megzavarja a magyarok labdakihozatalát, akkor zavart kelthet, nem maradt más választás Király Gábornak, mint előrerúgni a labdát általában Dzsudzsák vagy Szalai irányába, akik kevés eséllyel nyertek fejpárbajt.

Valószínű, hogy Belgium is megpróbálja letámadni a magyarokat. Ennek ellenszere lehet a hatékony és gyors szélsőjáték. Minden bizonnyal visszatér a bal oldalra Kádár Tamás, aki eddig klasszis teljesítményt nyújtott. Ha ő pályán van, Dzsudzsák – amennyiben a bal szélen kap lehetőséget – bátran megy előre. Kérdés, hogy a Lovrencsics–Lang páros hogyan osztja fel egymás között a védőfeladatokat. Lovrencsics fegyelmezetten visszazár, akár jobbhátvédként is bevethető, és kell a kettős fedezék Eden Hazard ellen, aki várhatóan a mi jobb oldalunkat támadja – akkor Langgal együtt vállalja a piszkos munkát.

A középpálya közepén Nagy Ádám összegyűjti és lepasszolja a labdát Gerának, aki élete formájában játszik, és valószínűleg Nainggolannal találkozik a pályán. Kleinheisler, Gera és Dzsudzsák, sőt legutóbb Szalai erőlteti a távoli kapura lövéseket. Ez hatékony fegyver lehet. És akkor még nem szóltunk a pontrúgásokról, a portugálok ellen ha szerencsével is, de kétszer is eredményesen elsült Dzsudzsák bal lába.

Storck tudja, hogy Európa egyik legveszélyesebben kontrázó csapata vár a magyarokra. Minden lövés nélkül befejezett magyar támadás hatalmas esély a belgák előtt. Erőltetni fogjuk tehát a távoli kísérleteket, ugyanakkor támadószöglet esetén is biztosítani kell a védekezést elsősorban a belga bal oldalon. Belső védőink állandó fejpárbajt vívhatnak Lukakuval. Nemcsak a beadást és a fejest kellene megakadályozni, hanem azt is, hogy egyáltalán eljusson a labda a szélsőkhöz. Ezért lesz döntő jelentőségű a Nagy–Nainggolan párharc.

A magyarok legnagyobb esélye, ha folyamatosan lassítják a játékot, még csak véletlenül sem mennek bele futóversenybe, annak drámai következményei lehetnek. A kivárás, megkockáztatjuk, egy olaszos hadrend lehet Storck fegyvere. Meglátjuk, mit választ a kapitány, aki többször is bevallotta, hogy a döntetlen nem az ő stílusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.